ورزش و روان

نوشته شده توسط دکتر فاطمه رضا بخش(متخصص روانپزشکی) در 04 بهمن 1396. ارسال شده در ورزش و روان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

a3761a356c2ff3ff93d6a07b1bbecae6.jpg - 8.11 Kbفروید عزیز ما می نگارد که  نرمالیتی یعنی موفقیت در کار و عشق . بی شک عوامل زیادی برای داشتن موفقیت دخالت دارند که یکی از مهمترینشون داشتن احساس خوب از تصویر جسم و روان ماست .یعنی وقتی حس خوبی  از جسم خود  داریم توانایی عملکردی ما در بالاترین میزان خود خواهد بود .موضوع مورد بحث امروز ما حس ما نسبت به جسم و فیزیک ما یا همان body imageاست .نسبت به بدن خود چه احساسی دارین ؟ ایا بدن خود را دوس دارین ؟ ایا حس خوبی به تصویر بدن خود ،در ذهن خود دارین ؟ایا خود را چاق یا لاغر یا بد شکل می بینید ؟

تحقیقات نشان داده که اثر جسم بر سلامت روان ما زیاد است ،همچنانکه اثر روان بر سلامت جسم بسیار است .ما در این بحث بر اثر جسم بر سلامت روان اغاز خواهیم کرد و با اثر روان بر سلامت جسم،ادامه خواهیم داد:

اثر جسم بر سلامت روان :

تلاش برای جسم سالم یعنی تلاش برای داشتن تغذیه مناسب و ورزش و داشتن استراحت و تفریح کافی .در این میان بنظر میرسد در مورد ورزش که موضوع بسیار مهم و ضروری در جامعه صنعتی شده امروز ،که تحرک بسیار کاسته شده و حتی ادمها برای تغییر کانال تلوزیونی خود نیز دیگر از جای خود برنمی خیزند ،اطلاع رسانی رسانه ای کافی نبوده است .

تحقیقات نشان میدهد که ورزش باعث ازاد شدن موادی در بدن مثل سروتونین و دوپامین میشود که از ان به اصطلاح مواد شادی اور و نشاط زا یاد میشود  که باعث بهتر شدن خلق و روحیه ما میشود .ازاد شدن این مواد که بعنوان اندومورفین یا مورفین داخلی بدن نام برده میشود، باعث حمایت از ما در مقابل استرس و مشکلات زندگی خواهد شد .

ورزش از طریق بهبود کارکرد جسمانی ،باعث کاهش بروز بیماریها و بهبود سلامت روان میشود .تحقیقات نشان داده شده است که ورزش سبب تخفیف افسردگی ،اضطراب و بهبود کارکرد شناختی و عزت نفس میشود .

نکته جالب :ثابت شده که ورزش علایم روانیریشی  حتی بیماران اسکیزوفرنی رو کاهش میدهد !!!

اثرات دیگر ورزش :افزایش تعاملات اجتماعی بدلیل کاهش وزن و انحراف توجه از استرس و تسلط بر چالش است .

یک برنامه ساختار یافته ورزش هوازی شامل 45 دقیقه ورزش سه بار در هفته ،فواید قابل ملاحظه ای در بهبود عزت نفس و کیفیت زندگی و کاهش افسردگی داشته  است .

نتیجه :ورزش هم از طریق  بهبود تناسب بدن و هم از طریق بهبود خلق  به افزایش اعتماد بنفس و  سلامت روان ما کمک میکند .

پرینت