knee-pain-hero.jpg

درد جلوی زانو در بزرگسالان

 

در این مقاله به درد در قسمت قدامی و مرکز زانو پرداخته شده است. درد واقع در ناحیه فوقانی ساق پا ، درست زیرکشکک زانو، مشکلی متفاوت است که در مبحث بیماری اسگود-شلاتتر (درد زانو) مورد بحث قرار می گیرد.

یک نوجوان یا بزرگسال بالغ که از نظر جسمی فعال است و ورزش می کند ، ممکن است گاهی اوقات در ناحیه قدامی و مرکز زانو، معمولاً در زیر زانو (پاتلا) ، درد را تجربه کند. این بیماری - به نام درد قدامی زانو در نوجوانان - معمولاً در بسیاری از ورزشکاران جوان سالم ، به ویژه دختران رخ می دهد.

درد قدامی در زانو در بزرگسالان معمولاً ناشی از یک ناهنجاری جسمی در زانو نیست ، بلکه با استفاده بیش از حد یا روال تمرینی انجام می شود که تمرینات کششی یا تقویتی کافی را در بر نمی گیرد. در بیشتر موارد ، اقدامات ساده مانند استراحت ، داروهای ضد التهاب و تمرینات تقویتی باعث تسکین دردهای قدامی زانو می شود و به ورزشکاران جوان اجازه می دهد تا به ورزش های مورد علاقه خود بازگردند.

آناتومی

زانو بزرگترین و قویترین مفصل بدن است. از انتهای تحتانی استخوان فمور (استخوان ران) ، انتهای فوقانی استخوان درشت نی (ساق پا) و پاتلا (کشکک زانو) تشکیل شده است. انتهای استخوان هایی که در آن لمس می شوند با غضروف مفصلی پوشانده شده است که ماده ای نرم و لغزنده و صاف است که هنگام خم شدن و صاف کردن زانو از استخوان ها محافظت می کند.

رباط ها و تاندون ها استخوان ران را به استخوان های پایینی متصل می کنند. چهار رباط موجود در زانو به استخوانها وصل می شوند و مانند طناب های قوی عمل می کنند تا استخوان ها را در کنار هم نگه دارند.

عضلات توسط تاندون ها به استخوان ها متصل می شوند. تاندون چهار سر ران عضلات جلوی ران را به کشکک زانو متصل می کند. تاندون پاتلار از کشکک زانو تا تا استخوان ساق پا  امتداد دارد.

علل

در بسیاری از موارد ، دلیل واقعی درد قدامی ممکن است روشن نباشد. آناتومی پیچیده مفصل زانو ، که به آن اجازه می دهد ضمن تحمل بارهای سنگین خم شود ، نسبت به مشکلات کوچک درهم راستایی، فعالیت ، تمرین و استفاده بیش از حد حساس است.

به عنوان مثال ، ضعف در عضلات چهار سر ران در قسمت جلوی ران ممکن است به درد قدامی زانو منجر شود. هنگامی که زانو خم و راست می شود ، عضلات چهار سر ران کمک می کند تا زانو در زیر شیار واقع در انتهای استخوان ران حفظ شود. چهار سر ران ضعیف می تواند باعث جاگیری ضعیف زانو در شیار شود. این مساله می تواند استرس اضافی روی تاندون ها ایجاد کند (که به طور بالقوه منجر به تاندونیت می شود) یا باعث تحریک غضروف در قسمت زیرین زانو (کوندرومالاسیا پاتلا) می شود.

فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در درد قدامی نوجوانان نقش داشته باشد:

 • عدم تعادل عضلات ران (چهار سر ران و همسترینگ) که مفصل زانو را حمایت می کنند
 • عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ
 • مشکل در هم راستا کردن پاها بین باسن و مچ پا
 • استفاده از فنون یا تجهیزات نادرست آموزش ورزشی
 • تغییر در کفش یا سطوح بازی
 • فعالیت های ورزشی بیش از حد یا تغییر در نوع آموزش

علائم

شایع ترین علامت درد قدام قدامی ، درد مبهمی است که به تدریج شروع می شود و غالباً مربوط به فعالیت است. سایر علائم شایع عبارتند از:

 • صدای تق تق هنگام بالا رفتن از پله ها یا ایستادن و راه رفتن پس از نشستن طولانی مدت
 • درد شبانه
 • درد در حین فعالیت هایی که به طور مکرر زانوی شما را خم می کند (پریدن ، چمباتمه زدن ، دویدن و سایر تمرینات مربوط به برداشتن وزنه)
 • درد ناشی از تغییر سطح یا شدت فعالیت ، سطح بازی یا تجهیزات.

سندرم درد قدامی در بزرگسالی معمولاً باعث تورم اطراف زانو نمی شود. علائمی مانند کلیک کردن ، قفل شدن ، ضربه محکم و ناگهانی یا خالی کردن زانو نیز نادر است. این علائم مشکل مکانیکی در زانو را نشان می دهند و می گویند دیگر وقت مراجعه به پزشک است.

 

معاینه توسط دکتر

اگر درد زانوی شما از بین نرفته و در فعالیت اختلال ایجاد کند ، باید به پزشک مراجعه کنید.

 معاینه

پزشک معالج زانوی شما را معاینه می کند تا علت درد زانو را مشخص کند و سایر علل را رد کند. او ممکن است از شما بخواهد که بایستید ، راه بروید ، پرش کنید ، چمباتمه بزنید ، بنشینید و دراز بکشید.

در طول معاینه فیزیکی ، پزشک معالج این موارد را بررسی می کند:

 • هم راستا کردن قسمت پایینی پا و موقعیت کشکک زانو
 • ثبات زانو ، چرخش باسن و دامنه حرکت زانوها و باسن
 • کشکک زانو برای علائم دردناک
 • اتصال عضلات ران به زانو
 • قدرت ، انعطاف پذیری ، استحکام ، تون عضلانی و محیط دور عضلات جلوی ران (چهار سر ران) و عضلات پشت ران (همسترینگ)
 • محکمی زردپی آشیل و انعطاف پذیری پا

آزمایش ها

 اشعه ایکس

پرتونگاری تصاویر مفصلی از ساختارهای متراکم مانند استخوان ارائه می دهد. تصاویر مخصوص اشعه ایکس به پزشک شما کمک می کند تا  بروز هرگونه مشکلی در شکل یا وضعیت زانوی شما را تشخیص دهد. پزشک شما ممکن است پرتونگاری را برای هر دو پای شما انجام دهد تا تفاوت های بین آنها را بررسی کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

این مطالعه تصویربرداری می تواند تصاویر بهتری از بافتهای نرم اطراف زانو ایجاد کند. معمولاً در هنگام ارزیابی اولیه و بررسی عملکرد درد قدامی زانو،  MRI تجویز نمی شود مگر در مواردی که دچار علائمی مانند قفل شدن یا گرفتگی زانو باشید. با این حال ، اگر علائم شما همچنان ادامه داشته باشد و با درمان بهبود نیابد ، ممکن است پزشک معالج شما MRI برای مراجعه پیگیری تجویز کند. این مطالعه تصویربرداری به پزشک شما کمک می کند بروز مشکل داخلی در مفصل زانو مانند آسیب به غضروف یا رباط ها را تشخیص دهد.

 درمان

با اعمال تغییرات ساده ای می توانید دردهای قدامی زانو را تسکین دهید.

تغییر در فعالیت ها

تا زمانی که درد برطرف نشده ، از انجام فعالیتهایی که باعث درد زانو می شود صرف نظر کنید. این احتمالاً به معنای تغییر روال تمرین شما است. با روی آوردن به فعالیت های کم ضربه ، استرس کمتری را روی مفصل زانو وارد خواهید کرد. دوچرخه سواری و شنا گزینه های کم ضربه ای هستند. اگر اضافه وزن دارید ، کاهش وزن نیز به کاهش فشار روی زانو کمک خواهد کرد.

درد زانو ممکن است مربوط به تکنیک ورزش شما باشد. ممکن است یک مربی در مدرسه بتواند به شما در ارزیابی و بهبود تکنیک شما کمک کند - مانند نحوه فرود پس از پرش و یا اعمال فشار به سکوی شروع.

به تدریج دویدن و سایر فعالیت های ورزشی با ضربات قوی تر را از سر بگیرید.

 فیزتمریناتیوتراپی

تمرین های خاص به شما در بهبود دامنه حرکت ، قدرت و استقامت کمک می کند. تمرکز روی کشش و تقویت عضلات چهار سر ران از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این عضلات تثبیت کننده اصلی کشکک زانوی شما هستند. پزشک می تواند امکان انجام تمریناتی را برای شما فراهم کند یا مراجعه به یک فیزیوتراپیست را توصیه کند که می تواند یک برنامه ورزشی برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلات ران شما تهیه کند.

این نکته بسیار مهم است که تا زمانی که پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز می کنند ، به برنامه ورزش درمانی پایبند باشید. در غیر این صورت، درد قدامی زانو می تواند عود کند.

یخ

استفاده از یخ بعد از فعالیت جسمانی می تواند برخی از ناراحتی ها را برطرف کند. یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. از یک بسته یخ استفاده کنید یا یک حوله را در اطراف یخ یا بسته سبزیجات منجمد بپیچید. هربار حدود 20 دقیقه یخ را روی محل قرار دهید.

تجهیزات ارتوتیک و کفش

پزشک ممکن است کفی کفش را توصیه کند.  تجهیزات حمایتی قوسی شکل نرم ، سفت و سخت و محکم می توانند از انحنای مچ پا به سمت داخل جلوگیری کنند و درد و خستگی را تسکین می دهد. انواع مختلفی از تجهیزات حمایتی قوسی شکل را می توان در داروخانه محلی خریداری کرد.

اطمینان حاصل کنید که کفش های ورزشی شما در حین فعالیت از بدن شما مراقبت لازم را به عمل می آورند.

.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است به تسکین درد شما کمک کنند. همیشه این داروها را با مقداری غذا استفاده کنید تا از عوارض جانبی احتمالی ناراحتی معده جلوگیری شود. اگر

NSAID ها از ناراحتی جلوگیری نمی کنند ، باید برای ارزیابی دقیق تر با پزشک خود مشورت کنید.

 

بهبود

درد قدامی زانو در بزرگسالان معمولاً با اقدامات ساده تسکین می یابد. با این وجود ممکن است درد در صورت عدم سازگاری با روال آموزشی یا میزان فعالیت عود کند. تقویت عضلات اطراف زانو ، خصوصاً چهار سر ران و همسترینگ ضروری است.

اقدامات دیگری وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از عود دردهای قدامی زانو انجام دهید که شامل موارد زیر هستند:

 • کفش متناسب با فعالیت های بپوشید
 • قبل از فعالیت جسمانی، بدن خود را کاملاً گرم کنید

حرکات کششی را درمرحله گرم کردن بدن خود و نیز مراحل بعد از انجام فعالیت های بدنی بگنجانید

 • هرگونه فعالیتی را که در گذشته به زانو آسیب وارد کرده است کاهش دهید
 • مسافتی که به عنوان تمرین و یا رقابت می دوید را محدود کنید

 

 • Hits: 82

آخرین مقالات ...

 • Whey protein چیست؟

  در اینجا همه مواردی که شما باید بدانید وجود دارد.

  از مزایا ، خطرات و موارد دیگر مطلع شوید.

  هنگامی که صحبت از مکمل های پروتئینی می شود، گزینه های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر وجود دارد، اما موارد بخصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را بخود جلب می کند مانند : whey protein.

  خواندن مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

  بررسی اجمالی

  پارگی تاندون آشیل جراحتی است که بر روی قسمت تحتانی پشت پای شما تأثیر می گذارد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش تفریحی انجام می دهند اتفاق می افتد ، اما در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

  خواندن مطلب ...

 • آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

  تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

  خواندن مطلب ...

 • درد جلوی زانو در بزرگسالان

   

  در این مقاله به درد در قسمت قدامی و مرکز زانو پرداخته شده است. درد واقع در ناحیه فوقانی ساق پا ، درست زیرکشکک زانو، مشکلی متفاوت است که در مبحث بیماری اسگود-شلاتتر (درد زانو) مورد بحث قرار می گیرد.

  خواندن مطلب ...

 • آسیب‌های مزمن ورزشی

  برخلاف آسیب‌های حاد ورزشی (مثل دررفتگی‌ها، شکستگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌ها) که ناگهانی پیش‌می‌آیند، آسیب‌های ورزشی مزمن با گذشت دوره‌های زمانی نسبتاْ طولانی و با پیشرفت تدریجی اتفاق می افتند.  این آسیب‌ها معمولاْ‌ ثانویه به میکروترومای تکراری، بدون فرصت کافی بافت برای بهبودی‌اند.

  خواندن مطلب ...

 • منیسک چیست؟

  منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • یک فیلم کوتاه از دکتر شرافت وزیری برای آشنائی با تعویض مفصل زانو

  خواندن مطلب ...

 • کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)

  یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)

  از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( ساختمان و انواع )

  یکی از ویژگیهای خاص بشر که او را کاملا از سایر موجودات متمایز کرده است استفاده از عناصر طبیعت برای اختراع و درست کردن وسایلی است که به منظور ساده تر کردن زندگی خود بکار می آورد ، یکی از این موارد کفش است که برای پوشش پا در هنگام راه رفتن بکار می آید .

  خواندن مطلب ...

تعویض مفصل

آسیب ها

رباط صلیبی

مقالات