آرتروز زانو چیست؟

 با وجود اینکه که بالا بودن سن یکی از مهمترین عوامل خطر در بروز آرتروز زانو است اما افراد جوان نیز ممکن است دچاراین عارضه شوند. آرتروز زانو در برخی افراد می تواند ارثی بوده و در برخی دیگر دراثر آسیب یا عفونت یا حتی اضافه وزن پدید آید. در اینجا پاسخ به سؤالات شما در مورد آرتروز زانو ،از جمله نحوه درمان آن و کارهایی که درخانه برای تسکین درد می توانید انجام دهید ارائه شده است.

  

استئوآرتریت چیست؟

 استئوآرتریت ، که معمولاً به آرتروزیا ساییدگی مشهور است ، وضعیتی است که در آن انعطاف پذیری طبیعی بین مفاصل - غضروف - از بین رفته و استخوان های مفاصل تماس نزدیکتری با هم دارند و در نتیجه اثری ازخاصیت جذب شوک غضروف بر جا نمی ماند. چنین اصطکاکی منجر به درد ، تورم ، سفتی ، کاهش توانایی حرکت و گاهی بروزچرخش استخوانی می شود.

  

چه کسانی دچار آرتروز زانو می شوند؟                                                                                               

استئوآرتریت زانوشایعترین نوع آرتروز است و در حالی که حتی در افراد جوان نیزممکن است رخ دهد ولی احتمال ابتلا به آن بعد از 45 سالگی بالا می رود. طبق گفته بنیاد آرتروز ، بیش از 27 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا مبتلا به آرتروز هستند و آرتروز زانو یکی از شایع ترین موارد ابتلا را شامل می شود. این در حالی است که زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آرتروزهستند.

 

 

چه عواملی باعث بروز آرتروز زانو می شود؟                                                                                          

شایع ترین علت آرتروز زانو افزایش سن است. تقریباً همه افراد سرانجام دچار درجه ای از آرتروز خواهند شد. با این وجود چندین عامل، خطرابتلا به آرتروز حاد در سنین پایین را افزایش می دهد.

 سن : با افزایش سن فرد، توانایی خود ترمیمی غضروف کاهش می یابد.

 

وزن:  وزن باعث افزایش فشار بر روی تمام مفاصل به خصوص زانوها می شود. هر پوند که به وزنتان افزوده می شود 3 تا 4 پوند وزن اضافی را بر زانوهای تان تحمیل می کند.

  وراثت: جهش های ژنتیکی یکی ازاَشکال عامل وراثت است که ممکن است احتمال ابتلاء فرد به آرتروز زانو را افزایش دهد. این عامل همچنین ممکن است به شکل ناهنجاریهای ارثی درشکل استخوانهای اطراف مفصل زانو بروز کند.

  جنسیت: زنان در سن 55 سال و بالاتر احتمال بیشتری برای ابتلا به آرتروز زانو نسبت به مردان دارند.

 صدمات مداوم: عوارض فشاربه زانو معمولاً نتیجه نوع شغلی است که شخص دارد. افرادی که مشاغلی نیازمند فعالیت بدنی زیاد دارند که می تواند فشاربه مفاصل را به دنبال داشته باشند – فعالیتهایش مانند زانو زدن ، چمباتمه زدن یا بلند کردن وزنه های سنگین (55 پوند یا بیشتر) ، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند.

 ورزش: ورزشهایی چون فوتبال ، تنیس یا دویدن مسافت های طولانی می تواند زمینه مساعدتری برای ابتلا به آرتروز زانو فراهم کند. این بدان معناست که ورزشکاران باید تا جای ممکن محتاط بوده و آسیب نبینند. البته ، لازم به ذکر است که ورزش منظم و متعادل باعث تقویت مفاصل شده و می تواند ازخطرابتلا به آرتروز بکاهد زیرا وجود عضلات ضعیف در اطراف زانو خود می تواند عامل ایجاد آرتروز باشد.

  بیماریهای دیگر: افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ، دومین نوع شایع آرتروز، نیز بیشتر درمعرض ابتلا به این عارضه هستند. برخی اختلالات متابولیکی از قبیل میزان بیش ازاندازه آهن یا میزان بیش ازاندازه هورمون رشد نیز خطرابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهد.

 

علائم آرتروز زانو چیست؟

 این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 - دردی که هنگام فعالیت  افزایش یافته اما با استراحت اندکی کاهش می یابد

- ورم

- احساس گرم شدن مفصل زانو

- سفتی در زانو ، به خصوص صبح ها یا پس از مدتی نشستن

- کاهش تحرک زانو ، دشواری در نشستن یا برخاستن از صندلی یا سوار و پیاده شدن ازاتومبیل ، بالا و پایین رفتن روی  پله ها یا پیاده روی

- شنیده شدن صدا هنگام حرکت دادن زانو

 

چگونه استئوآرتریت (آرتروز) زانو تشخیص داده می شود؟

 تشخیص آرتروز زانو با معاینه بدنی توسط پزشک شما آغاز می شود. پزشک همچنین تاریخچه بیماری شما را بررسی نموده و به جستجوی علائم می پردازد. برای کمک به پزشکتان درتشخیص اینکه آیا مشکلتان آرتروز یا چیز دیگری است حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که چه چیزی باعث افزایش یا کاهش دردتان می شود. همچنین بررسی نمایید که آیا شخص دیگری در خانواده شما مبتلا به آرتروزهست یا خیر. پزشک شما ممکن است آزمایش های دیگری نیزتجویز کند از جمله:

- اشعه ایکس ، که می تواند آسیب استخوان و غضروف و همچنین وجود چرخش استخوان را نشان دهد

- اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

هنگامی که اشعه X توضیح روشنی از درد مفاصل به دست ندهد یا نشان دهد که دیگر بافتهای مفاصل ممکن است آسیب دیده باشند می توان آزمایش MRI را تجویز نمود. برای اطمینان از تشخیص درست عامل درد مثلا درمورد احتمال آرتریت روماتوئید که نوع دیگری از آرتروز ناشی از اختلال درسیستم ایمنی بدن است پزشکان ممکن است ازآزمایش خون نیزاستفاده کنند.

 

استئوآرتریت زانو چگونه درمان می شود؟

 اهداف اصلی دردرمان آرتروز زانو تسکین درد و بازیابی حرکت بدون نقص زانواست. برنامه درمانی معمولاً ترکیبی از موارد زیر را شامل می شود:

 - کاهش وزن: کاهش وزن حتی به میزان اندک – البته درصورت لزوم – می تواند از درد زانو بطور قابل توجهی بکاهد.

 - ورزش: تقویت عضلات اطراف زانو باعث پایدارتر شدن مفصل شده و درد را کاهش می دهد. تمرینات کششی نیزبه فعال نگه داشتن وانعطاف پذیری مفصل زانو کمک می کند.

 

- داروهای ضد درد و داروهای ضد التهاب: این داروها شامل گزینه های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) می شود. بدون مشورت با پزشک، بیش از 10 روز این داروها را مصرف  نکنید زیرا مصرف طولانی مدت آنها احتمال عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر داروهای بدون نسخه باعث تسکین دردتان نمی شوند ، ممکن است پزشک برای کاهش دردتان داروی ضد التهاب یا سایر داروها را تجویز کند.

 - تزریق کورتیکواستروئیدها یا اسید هیالورونیک به زانو: استروئیدها داروهای ضد التهابی قدرتمندی هستند واسید هیالورونیک به طور طبیعی در مفاصل به عنوان نوعی مایع روان ساز وجود دارد.

 -روش های درمانی جایگزین: برخی از روش های درمانی جایگزین که ممکن است مؤثر باشند کرم های موضعی محتوی کپسایسین ، طب سوزنی یا مکمل ها ی غضروف مفصلی هستند.

 - استفاده از دستگاه هایی مانند بریس: دو نوع بریس وجود دارد: بریس های "کاهنده وزن" ، که وزن را از سمتی که زانو تحت تأثیر آرتروز قرار دارد دور می کنند و بریس های "ساپورت" یا  "پشتیبانی" ، که وظیفه شان حمایت ازتمامی نواحی زانواست.

 - فیزیوتراپی و کاردرمانی. اگر در فعالیت های روزمره مشکل دارید ، فیزیوتراپی یا کاردرمانی می تواند به شما کمک کند. فیزیوتراپی روش هایی برای تقویت ماهیچه ها و افزایش انعطاف پذیری در مفاصل را به شما آموزش می دهد. متخصصین کاردرمانی به شما روش هایی را می آموزند تا بتوانید با درد کمتری به انجام فعالیتهای منظم و روزانه تان ،مانند کارهای منزل، بپردازید.

 - عمل جراحي: هنگامی که سایر درمانها مؤثر نیستند ، جراحی تعویض مفصل گزینه خوبی است.

 

آیا از جراحی برای درمان استئوآرتریت زانو استفاده می شود؟

 اگر پزشک شما می خواهد استئوآرتریت در زانو را با جراحی درمان کند ، گزینه ها عبارتند از آرتروسکوپی (درون بینی مفصل به کمک آندوسکوپ) ، آستئوتومی (جراحی اصلاح زاویه  استخوان) و آرتروپلاستی (تعویض مفصل).

 - درآرتروسکوپی از یک تلسکوپ کوچک (آرتروسکوپ) و سایر ابزارهای کوچک استفاده می شود. جراحی از طریق ایجاد برشهای کوچک انجام می شود وسپس جراح از آرتروسکوپ برای دیدن فضای داخل مفصل استفاده می کند. بدین ترتیب جراح می تواند غضروف یا ذرات سست آسیب دیده را برداشته ، سطح استخوان را تمیز کرده و در صورت کشف هرگونه آسیبی، دیگربافت ها را نیز ترمیم کند. این عمل اغلب در بیماران جوان (55 سال به پایین) به منظور جلوگیری از جراحی های جدی تر انجام می شود.

 - درروش آستئوتومی ،هدف آرایش و همترازی بهتر استخوان ها از راه تغییر شکل دادن آنهاست. این نوع جراحی ممکن است هنگامی توصیه شود که شما دارای آسیب دیدگی ، در درجه اول، در ناحیه زانو هستید یا هنگامی که پس ازشکستگی، زانوی شما به خوبی بهبود نیافته است. استئوتومی یک جراحی دائمی نیست و ممکن است بعداً جراحی دیگری لازم باشد.

 - جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی یک عمل جراحی است که در آن، مفاصل با قطعات مصنوعی ساخته شده از فلزات یا پلاستیک جایگزین می شوند. تعویض می تواند دریک طرف زانو یا کل زانو انجام شود. جراحی تعویض مفصل معمولاً برای افراد بالای 50 سال که مبتلا به آرتروز شدید هستند تجویز می شود. اگر مفصل پروتز بعد از گذشت چند سال از بین برود ممکن است عمل جراحی بعداً تکرار شود اما با پیشرفت های مدرن امروزبیشتر پروتزهای جدید بیش از 20 سال عمر می کنند. این جراحی خطرات زیادی به دنبال دارد اما نتایج آن به طور کلی بسیارخوب است.

 • Hits: 62

آخرین مقالات ...

 • برنامه آماده‌سازی شانه و ماهیچه‌های گرداننده آن (2)

  1. چرخش خارجی

  تعداد: ۳ ست ۸تایی

  تعداد روز در هفته: 3 روز

  عضلات اصلی درگیر: ماهیچه زیرخاری، ماهیچه گرد کوچک، دلتوئید خلفی

  این کشش را در قسمت پشت شانه و قسمت فوقانی پشت خود احساس خواهید کرد.

  خواندن مطلب ...

 • برنامه آماده‌سازی شانه و ماهیچه‌های گرداننده آن (1)

  هدف برنامه

  بعد از بهبود جراحت یا انجام عمل جراحی، برنامه آماده‌سازی جسمانی به شما کمک می‌کند فعالیت‌های عادی روزانه را از سر بگیرید و از سبک زندگی سالم‌تر و فعال‌ترتان لذت بیشتری ببرید. دنبال کردن یک برنامه آماده‌سازی جسمانی که به خوبی تنظیم شده باشد، کمک می کند دوباره به سراغ ورزش و سایر فعالیت‌های تفریحی بروید.

  این برنامه، یک برنامه آماده‌سازی کلی است که طیف وسیعی از تمرینات را در برمی‌گیرد. برای اطمینان از این که برنامه برای شما بدون آسیب و کارآمد است، آن را تحت نظر پزشکتان انجام دهید. از پزشک یا فیزیوتراپیست خود بپرسید کدام تمرینات بیشتر به شما کمک می‌کند به اهداف توانبخشی خود دست یابید.

  خواندن مطلب ...

 • دلایل درد شانه و راه‌های درمان آن (2)

   آرتروز شانه

  فرد، اغلب آرتروز شانه را به همراه درد شدید در شانه یا دردی در قسمت جلوی شانه همراه با سفتی توصیف می‌کند. معمولا هم دامنه حرکات فعال و هم غیرفعال کاهش می‌یابد. ورم مفاصل شانه نسبتاً نادر است و معمولاً در نتیجه آسیب‌دیدگی بازو، گردن یا شانه که سالها پیش اتفاق افتاده رخ می‌دهد.

  خواندن مطلب ...

 • دلایل درد شانه و راه‌های درمان آن (1)

   چیزهایی که لازم است درباره درد دلتوئید بدانید
  • درمان

  شانه انعطاف‌پذیرترین مفصل بدن است‌، و اگر به تعداد فعالیت‌هایی که روزانه در آن‌ها دخالت دارد توجه کنید- از شانه زدن موها تا بالا بردن دست زدن به  سمت کابینت- به راحتی متوجه می‌شوید که چرا نمی‌خواهید لحظه‌ای درد شانه را تحمل کنید.

  درد شانه ممکن است به دلیل آرتروز، پارگی ماهیچه‌ها، التهاب و علل متعدد دیگر باشد. بسیاری از احتمالات به آناتومی‌ای مربوط است که به شانه‌تان اجازه می‌دهد آنچه را که باید انجام دهد.

  شانه از سه استخوان تشکیل شده است:

  1. بازوی فوقانی (استخوان بازو یا هومروس)
  2. تیغه شانه (کتف)
  3. ترقوه (چنبر)

  خواندن مطلب ...

 • تمرینات ایزومتریک چیست؟

   علم مربوط به پرطرفدارترین تمرین بدنی سال

    تمرینات ایزومتریک چیزی فراتر از یک مد زودگذر در زمینه تناسب اندام است. در حالی که ورزش‌های بامانع، بلند کردن لاستیک و سایر تمرین‌های بدنی نمایشی در حال حاضر رواج دارند، دنیای تناسب اندام در حال دور شدن از سطوح کلان و انتخاب تمرینات بدنی بسیار کارآمد با تمرکز بر نحوه کار عضلات در سطح خرد است. اساسا، ورزشکاران، مربیان و افراد معمولیِ بسیار زیادی به دنبال روشی علمی‌تر هستند که به درستی درک کنند عضلات، رباط‌ها و مفاصل ما چطور به صورت هماهنگ عمل می‌کنند.

  این شکل از تمرینات هم در دنیای فیزیوتراپی و هم در بدنسازی جزء اصلی بوده اند، اما حالا در حال تبدیل شدن به نامی آشنا هستند.

   

  خواندن مطلب ...

 • ارتفاع زین

  افزایش خم شدن زانو هنگام پدال زدن (مثلاْ به دلیل پایین بودن زین) با آسیب غضروف کشکک و درد جلوی زانو، و کاهش آن (مثلاْ به دنبال بالا بودن بیش از حد زین) با آسیب‌های همسترینگ ارتباط دارد.

  خواندن مطلب ...

 • آرتروز زانو چیست؟

   با وجود اینکه که بالا بودن سن یکی از مهمترین عوامل خطر در بروز آرتروز زانو است اما افراد جوان نیز ممکن است دچاراین عارضه شوند. آرتروز زانو در برخی افراد می تواند ارثی بوده و در برخی دیگر دراثر آسیب یا عفونت یا حتی اضافه وزن پدید آید. در اینجا پاسخ به سؤالات شما در مورد آرتروز زانو ،از جمله نحوه درمان آن و کارهایی که درخانه برای تسکین درد می توانید انجام دهید ارائه شده است.

    

  خواندن مطلب ...

 • Whey protein چیست؟

  در اینجا همه مواردی که شما باید بدانید وجود دارد.

  از مزایا ، خطرات و موارد دیگر مطلع شوید.

  هنگامی که صحبت از مکمل های پروتئینی می شود، گزینه های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر وجود دارد، اما موارد بخصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را بخود جلب می کند مانند : whey protein.

  خواندن مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

  بررسی اجمالی

  پارگی تاندون آشیل جراحتی است که بر روی قسمت تحتانی پشت پای شما تأثیر می گذارد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش تفریحی انجام می دهند اتفاق می افتد ، اما در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

  خواندن مطلب ...

 • آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

  تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

  خواندن مطلب ...

تعویض مفصل

آسیب ها

رباط صلیبی

مقالات