آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

وقتی موضوع تزریق PRP برای آرتروز زانو در مطب مطرح می شود ، بسیاری از سؤال ها ایجاد می شوند.

 • آیا تزریق PRP می تواند درد آرتریت را کاهش دهد؟
 • آیا PRP می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد؟
 • آیا PRP می تواند پیشرفت آرتریت شما را کند کند؟

PRP  یا پلاسمای غنی از پلاکت درمانی است که می تواند به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات تاندون مانند تاندونیت ارائه شود. این روش که در مطب انجام می شود شامل گرفتن نمونه خون و آماده کردن آن در سانتریفیوژ است. سپس قسمت معینی از خون شما از لوله خارج و دوباره به زانو ، آرنج یا هر ساختار مورد نظر تزریق می شود. این نمونه اکنون حاوی پلاکت های شما است که سلول هایی در خون شما هستند که حاوی مواد شیمیایی التهابی و شفابخش زیادی هستند. پس از تزریق پلاکت ها به داخل بدن ، این مواد شیمیایی آزاد می شوند که سلول های دیگر را تحریک می کنند تا به ناحیه آسیب یا درد بیایند. سلول های جذب شده و مواد شیمیایی آزاد شده توسط پلاکت ها می توانند التهاب را کاهش دهند و در برخی شرایط منجر به بهبودی می شوند.

تحقیقات پیرامون استفاده از تزریق PRP قابل توجه است ، ولی با همه این تفاصیل ، این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. برخی از مطالعات پیشرفت قابل توجهی را نشان می دهند ، در حالی که برخی بهبود کمی نسبت به دارونما دارند. چند موضوع در ارتباط با این تحقیقات این است که یک دارونما به خودی خود می تواند منجر به تسکین شود و همه مقدمات PRP یکسان نیستند. تولید کنندگان مختلف PRP را به روش های مختلفی تهیه می کنند - بنابراین ممکن است مقایسه آنها صحیح نباشد.

A recent study performed in 2013 set out to see if PRP might actually slow the progression or worsening of osteoarthritis.  Osteoarthritis involves the loss of cartilage in your knee.  Previous studies have shown that the average arthritic knee can lose up to 5% of its cartilage ( or cushioning) every year.  In the study quoted above, they found that 1 year after a PRP injection for arthritis of the knee, there was no further cartilage loss in more than 70% of knees.

 

آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

مطالعه جدیدی که در سال 2013 انجام شد ، مشخص کرد که آیا PRP در واقع می تواند پیشرفت یا وخامت آرتروز را آهسته نماید استئوآرتریت شامل از بین رفتن غضروف در زانو است. مطالعات قبلی نشان داده اند که زانوی مبتلا به آرتروز می تواند به طور متوسط تا 5٪ غضروف (یا حالت بالشتی) خود را هر ساله از دست بدهد. در مطالعه ذکر شده در بالا ، آنها دریافتند که 1 سال پس از تزریق PRP  برای ورم مفاصل زانو ، در بیش از نیمی از زانوها علایم ارتریت پیشرفت کمی داشتند.

مدافعین این درمان میگویند: "ما وارد دوره ای از درمان بیولوژیک می شویم ، که بسیار ایده آل است ، جایی که می توانید از سلول های خود استفاده کنید و به جای استفاده از ماده ای مصنوعی ، به ترمیم سایر سلول های خود کمک کنید."

خلاصه کلام

این که تزریق PRP ممکن است پیشرفت آرتروز را اهسته نماید اما هنوز ثابت نشده است!!.  از لحاظ تئوریک تزریق PRP ممکن است غضروفهای باقی مانده در زانوی شما را حفظ کند ویا  کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد اما روشی که کاملا ثابت شده باشد نیست.

بنابراین در زانوهایی که به مرحله ای از ارتروز رسیده اند که نیاز به درمانهای جراحی وجود دارد به هیچ عنوان قابل جایگزینی نیست  با این حال، هنوز معلوم نیست که آیا تزریقات PRP می توانند روند درمان غیر جراحی را در زانوهایی که هنوز کاندید جراحی نشده اند را بهبود بخشند یا خیر ...

 تحقیقات بسیار مورد نیاز است. پس گوش به زنگ باشید …

 
#آسیب_زانو #آرتروز_زانو #تزریق_پلاسما #پلاکت_درمانی #prp

 • Hits: 70

آخرین مقالات ...

 • Whey protein چیست؟

  در اینجا همه مواردی که شما باید بدانید وجود دارد.

  از مزایا ، خطرات و موارد دیگر مطلع شوید.

  هنگامی که صحبت از مکمل های پروتئینی می شود، گزینه های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر وجود دارد، اما موارد بخصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را بخود جلب می کند مانند : whey protein.

  خواندن مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

  بررسی اجمالی

  پارگی تاندون آشیل جراحتی است که بر روی قسمت تحتانی پشت پای شما تأثیر می گذارد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش تفریحی انجام می دهند اتفاق می افتد ، اما در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

  خواندن مطلب ...

 • آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

  تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

  خواندن مطلب ...

 • درد جلوی زانو در بزرگسالان

   

  در این مقاله به درد در قسمت قدامی و مرکز زانو پرداخته شده است. درد واقع در ناحیه فوقانی ساق پا ، درست زیرکشکک زانو، مشکلی متفاوت است که در مبحث بیماری اسگود-شلاتتر (درد زانو) مورد بحث قرار می گیرد.

  خواندن مطلب ...

 • آسیب‌های مزمن ورزشی

  برخلاف آسیب‌های حاد ورزشی (مثل دررفتگی‌ها، شکستگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌ها) که ناگهانی پیش‌می‌آیند، آسیب‌های ورزشی مزمن با گذشت دوره‌های زمانی نسبتاْ طولانی و با پیشرفت تدریجی اتفاق می افتند.  این آسیب‌ها معمولاْ‌ ثانویه به میکروترومای تکراری، بدون فرصت کافی بافت برای بهبودی‌اند.

  خواندن مطلب ...

 • منیسک چیست؟

  منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • یک فیلم کوتاه از دکتر شرافت وزیری برای آشنائی با تعویض مفصل زانو

  خواندن مطلب ...

 • کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)

  یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)

  از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( ساختمان و انواع )

  یکی از ویژگیهای خاص بشر که او را کاملا از سایر موجودات متمایز کرده است استفاده از عناصر طبیعت برای اختراع و درست کردن وسایلی است که به منظور ساده تر کردن زندگی خود بکار می آورد ، یکی از این موارد کفش است که برای پوشش پا در هنگام راه رفتن بکار می آید .

  خواندن مطلب ...

تعویض مفصل

آسیب ها

رباط صلیبی

مقالات