منیسک چیست؟

منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد.

. هنگامی که منیسک پاره می شود آن اثر بالشتی ضعیف عمل می کند که ممکن است منجر به آرتروز و درد زانو شود.

ساختارهای زیادی در زانو وجود دارد که می تواند باعث درد شود. تا کنون ، یکی از شایع ترین دلایل درد زانو ، پارگی منیسک است. وقتی بسیاری از بیماران را با پارگی منیسک معاینه می کنم می گویم ای کاش اتفاق دیگری برایشان افتاده بود. وقتی از آنها سؤال می کنم که آیا می دانند منیسک چیست معمولا توضیحات دقیقی ارائه نمی دهند. برای اینکه تصمیم آگاهانه ای در مورد نحوه درمان پارگی خود بگیرید ، لازم است که درک خوبی از منیسک داشته باشید و گزینه های درمانی شما چیست.

 ظاهر طبیعی منیسک

منیسک یک دیسک غضروفی به شکل هلال یا C است که در زانو وجود دارد. در هر زانو دو منیسک وجود دارد. یکی در قسمت داخلی زانو که آن را منیسک داخلی و دیگری در قسمت بیرونی زانو که آن را منیسک خارجی می نامیم. منیسک عملکرد بسیار مهمی در زانو دارد.

منیسک ما به عنوان کمک فنر یا کوسن عمل می کند تا فشار را در نوع دیگری از غضروف که در زانو داریم و به آن غضروف مفصلی می نامیم ، به حداقل برساند. غضروف مفصلی انتهای استخوانهای ما را درون مفصل می پوشاند. با محافظت از غضروف مفصلی ، منیسک به جلوگیری از بروز آرتریت کمک می کند.

منیسک همچنین برای بهبود پایداری زانو در خدمت شماست. منیسک مانند بلوکی که در پشت تایر گیر کرده است عمل می کند تا جلوی راه افتادن اتومبیل را بگیرد. اگر منیسک عادی نداشته باشید ، ممکن است زانو ناپایدار باشد.

 

درک "منیسک چیست" به شما این امکان را می دهد تا درک کنید که چگونه یک پارگی می تواند بر روی زانوی شما تأثیر بگذارد

اگر یک دوست به شما بگوید "غضروفش پاره شده است، احتمالاً منظورش پارگی منیسک است. هنگامی که منیسک به درستی کار نکند ، یا شکافته شود ، ممکن است در هنگام چرخش ، یا گردش زانو احساس درد کنید. همچنین ممکن است احساس بی ثباتی زانو یا خالی کردن زانو را به وجود بیاورد.

 

متأسفانه ، منیسک توانایی احیاء چندانی ندارد. این بدان معنی است که بافت منیسک با گذشت زمان می تواند فرسوده شود.

از آنجا که بدن توانایی ترمیم منیسک (مانند بریدگی بر روی پوست شما) را ندارد ، این پارگی ها به ندرت به خودی خود بهبود می یابند. هنگامی که یک بافت امکان ترمیم ضعیفی دارد ، احتمال ابتلا به پارگی دژنراتیو یا فرسایشی منیسک بسیار زیاد است. به بیان ساده این بدان معنی است که منیسک ما به راحتی می تواند از فشار تجمعی که در طول زندگی ما روی زانوی خود قرار داده ایم ، فرسوده و پاره شود.

به همین دلیل است که اکثر شما در حین معاینه در مطب ، صدمه خاصی را به زانوی خود به خاطرنمی آورید.

منیسک کمک فنر است.

منیسک به عنوان کمک فنر عمل می کند. در تصویر سمت راست ، می بینید که چگونه وزنه زدن یا پیاده روی باعث می شود که منیسک هنگام اعمال فشار ، به سمت خارج از زانو حرکت کند. به این صورت که منیسک فشار وارده یا به عبارتی فشارهای حلقه را از روی غضروف مفصلی در انتهای استخوانها برمی دارد. همانطور که وزن را روی پا قرار می دهید ، استخوان فمور یا استخوان ران با منیسک تماس برقرار می کند. منیسک به سمت بیرون منبسط می شود که فشار زیادی را از روی استخوان درشت نی یا استخوان ساق پا برمی دارد. بدون وجود منیسک ، تمام وزنی که بر استخوان ران وجود دارد به استخوان درشت نی منتقل می شود و غضروف موجود در انتهای استخوان ها به تدریج از بین می رود.

تصویر سمت چپ یک منیسک طبیعی را نشان می دهد که در زیر استخوان ران و روی استخوان درشت نی قرار دارد. منیسک ساختاری به شکل C در زانو است که از غضروف فیبروم ساخته شده است. وقتی وزنه ای را برمی دارید، منیسک به عنوان بالشت زانو عمل می کند.

اکثر پارگیهای منیسک در بزرگسالان دژنراتیو هستند ...

یعنی ، منیسک در پی سالها استفاده فرسوده می شود. اکثر بیماران بالغ مبتلا به منیسک پاره شده حتی به یاد نمی آورند که چگونه یا چه زمانی پارگی منیسک اتفاق افتاده است. پارگی منیسک معمولاً در کودکان یا نوجوانان کاملاً متفاوت است. پارگی منیسک در کودکان معمولاً در اثر تروما است و غالباً ناشی از آسیب بدون ضربه و پیچ خوردن منیسک است. این که بسیاری از پارگی های منیسک نیازی به جراحی ندارند ممکن است شما را شگفت زده کند.

بنابراین امیدوارم دفعه بعد که از شما سؤال شد ، منیسک چیست ، جواب این سوال را بدانید  ! :-)

 

 • Hits: 121

آخرین مقالات ...

 • Whey protein چیست؟

  در اینجا همه مواردی که شما باید بدانید وجود دارد.

  از مزایا ، خطرات و موارد دیگر مطلع شوید.

  هنگامی که صحبت از مکمل های پروتئینی می شود، گزینه های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر وجود دارد، اما موارد بخصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را بخود جلب می کند مانند : whey protein.

  خواندن مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

  بررسی اجمالی

  پارگی تاندون آشیل جراحتی است که بر روی قسمت تحتانی پشت پای شما تأثیر می گذارد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش تفریحی انجام می دهند اتفاق می افتد ، اما در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

  خواندن مطلب ...

 • آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

  تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

  خواندن مطلب ...

 • درد جلوی زانو در بزرگسالان

   

  در این مقاله به درد در قسمت قدامی و مرکز زانو پرداخته شده است. درد واقع در ناحیه فوقانی ساق پا ، درست زیرکشکک زانو، مشکلی متفاوت است که در مبحث بیماری اسگود-شلاتتر (درد زانو) مورد بحث قرار می گیرد.

  خواندن مطلب ...

 • آسیب‌های مزمن ورزشی

  برخلاف آسیب‌های حاد ورزشی (مثل دررفتگی‌ها، شکستگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌ها) که ناگهانی پیش‌می‌آیند، آسیب‌های ورزشی مزمن با گذشت دوره‌های زمانی نسبتاْ طولانی و با پیشرفت تدریجی اتفاق می افتند.  این آسیب‌ها معمولاْ‌ ثانویه به میکروترومای تکراری، بدون فرصت کافی بافت برای بهبودی‌اند.

  خواندن مطلب ...

 • منیسک چیست؟

  منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • یک فیلم کوتاه از دکتر شرافت وزیری برای آشنائی با تعویض مفصل زانو

  خواندن مطلب ...

 • کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)

  یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)

  از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( ساختمان و انواع )

  یکی از ویژگیهای خاص بشر که او را کاملا از سایر موجودات متمایز کرده است استفاده از عناصر طبیعت برای اختراع و درست کردن وسایلی است که به منظور ساده تر کردن زندگی خود بکار می آورد ، یکی از این موارد کفش است که برای پوشش پا در هنگام راه رفتن بکار می آید .

  خواندن مطلب ...

تعویض مفصل

آسیب ها

رباط صلیبی

مقالات