درد جلوی زانو در افراد جوان (Anterior Knee Pain)

مطلبی مفید و آموزنده درباره درد جلوی زانو در افراد جوان از "دکتر آرش شرافت وزیری"

زانو از مفاصل مهم بدن و اصلی ترین مفصل تحمل کننده وزن میباشد، بر خلاف تصور زانو فقط در یک محور خم و راست نمیشود و حرکت زانو در هر سه پلان فضایی است یعنی حول خودش هم میچرخد، این باعث میشود که از لحاظ کینزیولوژیک این مفصل دارای حرکتی پیچیده باشد.(شکل ۱)

 

 

مفصل زانو دارای سه قسمت(Compartment) میباشد که شامل : قسمت رانی (Femoral)،ساقی(Tibial) و کشککی (Patellar) میباشد و اختلال در هر کدام از این اجزا باعث درد زانو میگردد .(شکل ۲)

 

علل درد در زانو در سنین مختلف میتواند منشا متفاوتی داشته باشد. در سنین بالای ۵۰ سال معمولا درد زانو ناشی از آرتروز میباشد در حالیکه در سنین جوانی و نوجوانی علل متنوع دیگری عامل درد زانو است،البته در کلیه سنین تومورهای اطراف زانو را نباید فراموش کنیم.

در این مبحث هدف بررسی علت درد زانو در افراد جوان بدون سابقه ضربه و آسیب است که در ارزیابی رادیولوژیک اولیه مفصل از لحاظ ساختمان کلی سالم و معاینه رباطی زانو طبیعی است و درد درست در پشت کشکک(Patella) لوکالیزه شده است و تحت عنوان دردهای پاتلوفمورال(Patellofemoral) معروف میباشد.این بیماران مدتها از درد زانو خصوصا در شروع راه افتادن ودر حین نشت و برخاست شکایت دارند و بارها به پزشک مراجعه میکنند.

استخوان کشکک توسط تاندون کشککی (Patellar Tendon) به استخوان ساق(Tibia) در محل توبروزیتی آن چسبیده و از این طریق نیروی اعمال شده توسط قویترین کمپلکس عضلانی بدن یعنی چهارسر رانی(Quadriceps ) را از لگن و استخوان ران بر روی ساق جهت صاف کردن زانو اعمال میکند.

یکی از نکات مهم در این کمپلکس زاویه متفاوت اعمال نیرو توسط کوادریسپس بر روی کشکک و انتقال این نیرو توسط تاندون کشککی به ساق است که به عنوان زاویه Q مشهور است(Q-Angle)، این زاویه در آقایان حدود ۷ الی ۱۰ درجه و در خانمها در حدود ۱۰ الی ۱۵ در جه میباشد.(شکل۳)

این زاویه باعث میگردد که در حین صاف کردن زانو از وضعیت خم ،کشکک تمایل به خروج از داخل ناودان خود به سمت خارج زانو(Lateral) را داشته باشد و این مساله توسط قسمتی از عضله چهار سر رانی بنام واستوس مدیالیس ابلیکوس(VMO) ممانعت میشود(شکل۴و ۵)، لذا در مواردی که ضعف عضله چهار سر رانی و یا عدم تعادل بین قدرت قسمت مدیال و لترال این عضله داریم در هر سیکل خم وراست کردن زانو فشار مضاعفی بر روی کشکک آمده و باعث درد در زانو میگردد.این حالت در طولانی مدت باعث نرم شدن غضروف کشککی (Chondromalacia) میگردد و درد ان به خصوص در چند قدم ابتدای حرکت بیشتر است.

 

 در کنار این مکانیسم ذکر شده برای ایجاد درد باید توجه داشت که اختلالاتی هم چون زانوهای پرانتزی(Genuvarum)، زانوهای ضربدری(Genuvalgum) ، اختلالاتی که باعث افزایش زاویه Q میگردند،کف پای صاف(Pes Pelanus)، عادتهای بد در نشستن مثل چهارزانو و یا دو زانو نشستن طولانی،اختللات تغذیه ای که باعث کمبود کلسیم و یا ویتامین D میگردند هم میتوانند زمینه را برای ایجاد این نوع درد مساعدتر نمایند.

 

درمان:

از آنجایی که دردهای اطراف زانو علل متعددی دارند ، لذا ابتدا باید کلیه علل دیگر توسط پزشک ارتوپد و از طریق بررسیهای رادیولوژیک مناسب رد شده و در طی معاینه به این تشخیص برسیم، ودرصورت تایید این اختلال به درمان آن  اقدام نماییم.

۱)کاهش وزن

۲)پرهیز از عادات بد نشستن( چهار زانو ودو زانو نشستن)

۳)تغذیه مناسب( لبنیات، سبزیجات به اندازه کافی مصرف نماید)

۴)استفاده از مکملهای ویتامین D و کلسیم

۵)افزایش انعطاف پذیری خصوصا عضلات خلف ران  و پشت زانو( همسترینگها)(شکل ۶و۷)

۶)استفاده از توالت فرنگی

۷)ورزشهای ایزومتریک جهت تقویت چهار سر ران خصوصا قسمت داخل زانو(واستوس مدالیسVMO)(شکل ۸)

۸)ورزشهای ایزوتونیک جهت تقویت چهارسر ران(شکل ۹)

 

۹)ورزشهای هم چون یوگا و پیلاتس هم کمک کننده هستند.

۱۰)روزانه نیم ساعت با دوچرخه ثابت ورزش نماید.

 • Hits: 497

آخرین مقالات ...

 • Whey protein چیست؟

  در اینجا همه مواردی که شما باید بدانید وجود دارد.

  از مزایا ، خطرات و موارد دیگر مطلع شوید.

  هنگامی که صحبت از مکمل های پروتئینی می شود، گزینه های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر وجود دارد، اما موارد بخصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را بخود جلب می کند مانند : whey protein.

  خواندن مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

  بررسی اجمالی

  پارگی تاندون آشیل جراحتی است که بر روی قسمت تحتانی پشت پای شما تأثیر می گذارد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش تفریحی انجام می دهند اتفاق می افتد ، اما در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

  خواندن مطلب ...

 • آیا PRP می تواند از بدتر شدن آرتریت جلوگیری کند؟

  تزریق PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای آرتریت زانو این روزها بسیار رایج است. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز و بسیاری از اختلالات دیگر PRP  تزریق می کنند. در مورد تزریق PRP اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد - اما بعضی از مطالعات جدید نشان می دهد که تزریق PRP ممکن است در کاهش علایم آرتریت زانو موثرباشد.

  خواندن مطلب ...

 • درد جلوی زانو در بزرگسالان

   

  در این مقاله به درد در قسمت قدامی و مرکز زانو پرداخته شده است. درد واقع در ناحیه فوقانی ساق پا ، درست زیرکشکک زانو، مشکلی متفاوت است که در مبحث بیماری اسگود-شلاتتر (درد زانو) مورد بحث قرار می گیرد.

  خواندن مطلب ...

 • آسیب‌های مزمن ورزشی

  برخلاف آسیب‌های حاد ورزشی (مثل دررفتگی‌ها، شکستگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌ها) که ناگهانی پیش‌می‌آیند، آسیب‌های ورزشی مزمن با گذشت دوره‌های زمانی نسبتاْ طولانی و با پیشرفت تدریجی اتفاق می افتند.  این آسیب‌ها معمولاْ‌ ثانویه به میکروترومای تکراری، بدون فرصت کافی بافت برای بهبودی‌اند.

  خواندن مطلب ...

 • منیسک چیست؟

  منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • یک فیلم کوتاه از دکتر شرافت وزیری برای آشنائی با تعویض مفصل زانو

  خواندن مطلب ...

 • کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)

  یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار دارد.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)

  از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

  خواندن مطلب ...

 • کفش ( ساختمان و انواع )

  یکی از ویژگیهای خاص بشر که او را کاملا از سایر موجودات متمایز کرده است استفاده از عناصر طبیعت برای اختراع و درست کردن وسایلی است که به منظور ساده تر کردن زندگی خود بکار می آورد ، یکی از این موارد کفش است که برای پوشش پا در هنگام راه رفتن بکار می آید .

  خواندن مطلب ...

تعویض مفصل

آسیب ها

رباط صلیبی

مقالات