ورزش و روان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

a3761a356c2ff3ff93d6a07b1bbecae6.jpg - 8.11 Kbفروید عزیز ما می نگارد که  نرمالیتی یعنی موفقیت در کار و عشق . بی شک عوامل زیادی برای داشتن موفقیت دخالت دارند که یکی از مهمترینشون داشتن احساس خوب از تصویر جسم و روان ماست .یعنی وقتی حس خوبی  از جسم خود  داریم توانایی عملکردی ما در بالاترین میزان خود خواهد بود .موضوع مورد بحث امروز ما حس ما نسبت به جسم و فیزیک ما یا همان body imageاست .نسبت به بدن خود چه احساسی دارین ؟ ایا بدن خود را دوس دارین ؟ ایا حس خوبی به تصویر بدن خود ،در ذهن خود دارین ؟ایا خود را چاق یا لاغر یا بد شکل می بینید ؟

تحقیقات نشان داده که اثر جسم بر سلامت روان ما زیاد است ،همچنانکه اثر روان بر سلامت جسم بسیار است .ما در این بحث بر اثر جسم بر سلامت روان اغاز خواهیم کرد و با اثر روان بر سلامت جسم،ادامه خواهیم داد:

اثر جسم بر سلامت روان :

تلاش برای جسم سالم یعنی تلاش برای داشتن تغذیه مناسب و ورزش و داشتن استراحت و تفریح کافی .در این میان بنظر میرسد در مورد ورزش که موضوع بسیار مهم و ضروری در جامعه صنعتی شده امروز ،که تحرک بسیار کاسته شده و حتی ادمها برای تغییر کانال تلوزیونی خود نیز دیگر از جای خود برنمی خیزند ،اطلاع رسانی رسانه ای کافی نبوده است .

تحقیقات نشان میدهد که ورزش باعث ازاد شدن موادی در بدن مثل سروتونین و دوپامین میشود که از ان به اصطلاح مواد شادی اور و نشاط زا یاد میشود  که باعث بهتر شدن خلق و روحیه ما میشود .ازاد شدن این مواد که بعنوان اندومورفین یا مورفین داخلی بدن نام برده میشود، باعث حمایت از ما در مقابل استرس و مشکلات زندگی خواهد شد .

ورزش از طریق بهبود کارکرد جسمانی ،باعث کاهش بروز بیماریها و بهبود سلامت روان میشود .تحقیقات نشان داده شده است که ورزش سبب تخفیف افسردگی ،اضطراب و بهبود کارکرد شناختی و عزت نفس میشود .

نکته جالب :ثابت شده که ورزش علایم روانیریشی  حتی بیماران اسکیزوفرنی رو کاهش میدهد !!!

اثرات دیگر ورزش :افزایش تعاملات اجتماعی بدلیل کاهش وزن و انحراف توجه از استرس و تسلط بر چالش است .

یک برنامه ساختار یافته ورزش هوازی شامل 45 دقیقه ورزش سه بار در هفته ،فواید قابل ملاحظه ای در بهبود عزت نفس و کیفیت زندگی و کاهش افسردگی داشته  است .

نتیجه :ورزش هم از طریق  بهبود تناسب بدن و هم از طریق بهبود خلق  به افزایش اعتماد بنفس و  سلامت روان ما کمک میکند .

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...