ورزش بانوان

چگونه بعد از زایمان به اندام اولیه خود برگردیم؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 بازگشت به اندام اولیه بعد از زایمان یکی از اصلی ترین دغدغه هایی است که امروزه مادران درگیر خود کرده است.


امروزه داشتن اندام زیبا یکی از دغدغه های اصلی جوانان و به خصوص خانم ها است که برای به دست آوردن آن عضویت در باشگاه های بدنسازی یکی از ساده ترین کارهایی است که آنها انجام می دهند.

این موضوع به قدری در میان بانوان اهمیت دارد که حتی برخی از آنها از بارداری به دلیل افزایش وزن و تغییر شکل اندامشان خودداری می کنند.

متخصصان در اکثر موارد به مادران توصیه می کنند بعد از زایمان  به فعالیت های فیزیکی خود ادامه دهند، چرا که بعد از زایمان خون درون رگ ها لخته می شود. بنابراین ورزش و مصرف نوشیدنی ها باعث رقیق تر شدن خون و همچنین جریان بیشتر آن می شود و از بروز مشکلاتی چون؛ نفوذ لخته های خونی به ریه ها پیشگیری می کند.

 تحرک حتی برای مادرانی که سزارین می کنند نیز مفید است چرا که ممکن است آتونی روده های آنها آسیب دیده باشد و فرد بعد از مدتی دچار بیماری یبوست شود. توصیه می شود مادران به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری پیاده روری را جزو برنامه های روزانه خود قرار دهند.

ورزش کردن رابطه مستقیمی با افزایش شیر مادر دارد

 تحرک داشتن و مصرف مایعات پس زایمان باعث جریان بیشتر خون و درنتیجه افزایش شیر مادران می شود.

12 کیلو اضافه وزن در دوران بارداری

نکته مهمی که امروزه بعد از زایمان بسیار مورد توجه مادران قرار می گیرد، بازگشت به وزن اولیه است. چراکه به طور معمول زنان در طول بارداری 11 تا 12 کیلو اضافه وزن دارند که مقداری از آن مربوط به جنین و جفت آن است و بخش دیگر مربوط به اضافه وزن خود مادران است.

 برای کاهش اضافه وزنی که در دوران بارداری ایجاد می شود، با توجه به اینکه بعد از زایمان در ابتدای وضع حمل مادران دچار خونریزی می شوند ورزش های سنگین برای آنها خطرناک است بنابراین بهترین و بی خطر ترین ورزش بعد از زایمان پیاده روی است.

  پیاده روی به طور مرتب 30 تا 40 دقیقه در روز می تواند به کاهش وزن مادران بعد از زایمان کمک کند. بهترین زمان برای شروع ورزش بعد از زایمان همان زمانی است که خود مادران احساس کنند می توانند فعالیت خود را شروع کنند.

 یکی از مشکلات دیگری که مادران را درگیر خود کرده گودی کمر است، این مشکل در طول دوران بارداری برای بانوان به علت جلو آمدن شکم ایجاد می شود. برای حل این مشکل نیز حرکاتی وجود دارد که باعث افزایش قدرت عضلات کنار ستون فقرات می شود. برای این کار فرد باید به پشت بخوابد و پاهای خود را 45 درجه خم کند به طوریکه گودی کمر با تخت مماس شود و این حالت را تا 10 شماره حفظ کند.

ورزش کمک شایانی در رفع افسردگی پس از زایمان می کند. یکی از مهمترین تاثیراتی که ورزش در روحیه افراد ایجاد می کند این است که موجب ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در مادران شده و به طبع آن روحیه آنها بهتر می شود.
مادران ورزشکار می توانند الگوی مناسبی برای خانواده و فرزندان خود باشند چرا که فرزندان اگر از همان دوران کودکی خود به ورزش روی بیاورند، ترک این کار برای آنها غیر ممکن می شود.

منبع:سایت ورزش بانوان

لاله حاکمی، متخصص داخلی و نایب رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی

 

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • خیلی‌ها معتقدند دویدن برای زانو بد است و می‌تواند به‌تدریج موجب ساییدگی در آن شود ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد. محققان میگویند این تفکر که دویدن مسافت‌های طولانی برای زانو مضر است یک افسانه است.

  ادامه مطلب...
 • تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید.

  ادامه مطلب...
 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...