ورزش بانوان

چگونه بعد از زایمان به اندام اولیه خود برگردیم؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 بازگشت به اندام اولیه بعد از زایمان یکی از اصلی ترین دغدغه هایی است که امروزه مادران درگیر خود کرده است.


امروزه داشتن اندام زیبا یکی از دغدغه های اصلی جوانان و به خصوص خانم ها است که برای به دست آوردن آن عضویت در باشگاه های بدنسازی یکی از ساده ترین کارهایی است که آنها انجام می دهند.

این موضوع به قدری در میان بانوان اهمیت دارد که حتی برخی از آنها از بارداری به دلیل افزایش وزن و تغییر شکل اندامشان خودداری می کنند.

متخصصان در اکثر موارد به مادران توصیه می کنند بعد از زایمان  به فعالیت های فیزیکی خود ادامه دهند، چرا که بعد از زایمان خون درون رگ ها لخته می شود. بنابراین ورزش و مصرف نوشیدنی ها باعث رقیق تر شدن خون و همچنین جریان بیشتر آن می شود و از بروز مشکلاتی چون؛ نفوذ لخته های خونی به ریه ها پیشگیری می کند.

 تحرک حتی برای مادرانی که سزارین می کنند نیز مفید است چرا که ممکن است آتونی روده های آنها آسیب دیده باشد و فرد بعد از مدتی دچار بیماری یبوست شود. توصیه می شود مادران به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری پیاده روری را جزو برنامه های روزانه خود قرار دهند.

ورزش کردن رابطه مستقیمی با افزایش شیر مادر دارد

 تحرک داشتن و مصرف مایعات پس زایمان باعث جریان بیشتر خون و درنتیجه افزایش شیر مادران می شود.

12 کیلو اضافه وزن در دوران بارداری

نکته مهمی که امروزه بعد از زایمان بسیار مورد توجه مادران قرار می گیرد، بازگشت به وزن اولیه است. چراکه به طور معمول زنان در طول بارداری 11 تا 12 کیلو اضافه وزن دارند که مقداری از آن مربوط به جنین و جفت آن است و بخش دیگر مربوط به اضافه وزن خود مادران است.

 برای کاهش اضافه وزنی که در دوران بارداری ایجاد می شود، با توجه به اینکه بعد از زایمان در ابتدای وضع حمل مادران دچار خونریزی می شوند ورزش های سنگین برای آنها خطرناک است بنابراین بهترین و بی خطر ترین ورزش بعد از زایمان پیاده روی است.

  پیاده روی به طور مرتب 30 تا 40 دقیقه در روز می تواند به کاهش وزن مادران بعد از زایمان کمک کند. بهترین زمان برای شروع ورزش بعد از زایمان همان زمانی است که خود مادران احساس کنند می توانند فعالیت خود را شروع کنند.

 یکی از مشکلات دیگری که مادران را درگیر خود کرده گودی کمر است، این مشکل در طول دوران بارداری برای بانوان به علت جلو آمدن شکم ایجاد می شود. برای حل این مشکل نیز حرکاتی وجود دارد که باعث افزایش قدرت عضلات کنار ستون فقرات می شود. برای این کار فرد باید به پشت بخوابد و پاهای خود را 45 درجه خم کند به طوریکه گودی کمر با تخت مماس شود و این حالت را تا 10 شماره حفظ کند.

ورزش کمک شایانی در رفع افسردگی پس از زایمان می کند. یکی از مهمترین تاثیراتی که ورزش در روحیه افراد ایجاد می کند این است که موجب ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در مادران شده و به طبع آن روحیه آنها بهتر می شود.
مادران ورزشکار می توانند الگوی مناسبی برای خانواده و فرزندان خود باشند چرا که فرزندان اگر از همان دوران کودکی خود به ورزش روی بیاورند، ترک این کار برای آنها غیر ممکن می شود.

منبع:سایت ورزش بانوان

لاله حاکمی، متخصص داخلی و نایب رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی

 

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...
 • درد زانو یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به پزشکان و شایعترین علت مراجعه مردم به متخصصین ارتوپدی است. زانو مفصل پیچیده ای است و در واقع خود از چند مفصل تشکیل شده است و به علت همین پیچیدگی بدنبال ضربه میتواند به شکل های گوناگون آسیب ببیند. بسیاری از آسیب های زانو را میتوان با روشهای غیر جراحی درمان کرد ولی تعدادی از آنها برای بهبودی نیاز به عمل جراحی دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...