ورزش بانوان

چربی‌سوزی بی‌خطر با روش میلر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
 • چربی‌سوزی منهای عضله‌سوزی

اقدام جهت کاهش وزن سریع عمدتاً باعث کاهش‌یافتن بافت خالص عضلانی در بدن می‌شود. این بدترین کابوس برای یک بدنساز به حساب می‌آید که عضلات ارزشمند خود را که سال‌ها برای تولید آن تلاش کرده را از دست بدهد.


 

 

عمده افرادی که برای کاهش وزن رژیم می‌گیرند قربانی کمبود کالری زیاد و هم‌چنین زیاده‌روی در تمرینات هوازی می‌شوند. بین انجام تمرین کافی هوازی و انجام بیش از حد آن یک خط تفکیک مشخص وجود دارد. مشکل اصلی خیلی از بدنسازان در چربی‌سوزی این است که هم در کاهش دادن کالری مصرفی افراط می‌کنند و هم در تمرین هوازی افراط می‌کنند. نتیجه این می‌شود که وقتی در آینه به‌خودتان نگاه می‌کنید چربی‌ها سرجای خود هستند و سئوالی که به‌وجود می‌آید این است که پس چه اتفاقی در حال وقوع است؟ در این حالت در واقع عضله بیشتر از چربی در حال سوختن است و همین باعث می‌شود بدن ظاهری نرم و شل پیدا کند.
اولین اقدام جهت اصلاح این رویه تأمین مقادیر کافی از پروتئین است. برای افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند مصرف پروتئین کافی خیلی حائز اهمیت است چرا که عضلات برای حفظ شدن نیاز به جریان دائمی از آمینواسیدها دارند. زمانی‌که کربوهیدرات مصرفی محدود می‌شود، کالری دریافتی هم تا حدود زیادی کم می‌شود و اگر بخواهید پروتئین را نیز محدود کنید کالری مصرفی به میزان خیلی زیادی کاسته می‌گردد و بدن در حالت گرسنگی قرار می‌گیرد. در این حالت هم بدن برای تولید انرژی، سر وقت چربی و عضلات می‌رود و این یک مکانیزم خیلی ساده برای زنده‌ماندن است. بدنسازانی که در رژیم مسابقه هستند باید به خاطر محدودکردن کربوهیدرات، مصرف پروتئین خود را افزایش دهند و این یک معادله خیلی ساده است. وقتی کربوهیدرات کم می‌شود باید پروتئین اضافه شود. به خاطر داشته باشید که مصرف ۲/۲ الی ۴/۴ گرم پروتئین به‌ازاء هر کیلو از وزن بدن در روز طی دوران رژیم ضروری است. من روزانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم پروئین مصرف می‌کنم و این مقدار را همواره ثابت نگه‌می‌دارم. در دوره حجم روزی ۱۵۰ گرم کربوهیدرات می‌خورم و در دوره مسابقات ۵۰ گرم.
در این میان چربی‌های سالم منابع عالی برای ارائه کالری در رژیم‌های کم کربوهیدرات به حساب می‌آیند. می‌توانید مقداری کره بادام‌زمینی به نوشیدنی‌های پروتئینی خود اضافه کنید. ماهی آزاد هم منبع غنی از اسیدهای امگا ۳ است که می‌توانید از آن بهره بگیرید. در صورت امکان حداقل روزی یک وعده استیک بخورید چرا که چربی و کراتین موجود در آن انرژی خوبی برایتان فراهم خواهد کرد.


در مصرف سالادها از روغن زیتون استفاده کنید. هم‌چنین زرده تخم‌مرغ را نیز در نظر داشته باشید که حاوی موادمغذی باارزشی است. سعی کنید از تخم‌مرغ‌ها امگا استفاده کنید که به‌جای چربی‌های اشباع‌شده، چربی‌های خوبی دارند.
لازم است تمرین هوازی را در حد اعتدال انجام دهید، یعنی در حدی که باعث نشود و عضله بسوزانید. کالری‌های تأمین شده از چربی‌ها کمک می‌کنند که بدن انرژی لازم را کسب کند. تعیین زمان کافی برای تمرین هوازی کار دشواری است اما برای شروع حداقل اجازه ندهید هر جلسه از ۴۵ دقیقه تجاوز کند. چنانچه روزی یک‌ساعت تمرین هوازی می‌کنید آن را به ۲ طول سال، تمرینات هوازی را انجام می‌دهم. ۴ الی ۵ روز در هفته می‌توانید مرا روی ترد میل پیدا کنید. آدم پرخوری نیستم بنابراین اجراء تمرین هوازی کمک می‌کند تا اشتهایم تحریک شود. علاوه بر این دلم می‌خواهد که در طول سال، فیزیکی کات و آماده داشته باشم و از همین جهت همواره تمرینات هوازی را در برنامه خود دارم. تمرینات با وزنه خود را سنگین و روی حرکات مادر حفظ کنید. (یعنی حرکاتی که بیشترین حجم عضلانی را تولید می‌کنند). سعی کنید هر ۵/۲ الی ۳ ساعت یک‌بار یک وعده غذائی داشته باشید تا بدن با موادغذائی ضروری برای رشد و عضله‌سازی تأمین باشد.
علاوه بر همه نکات فوق باید بدانید که چربی‌سوزی نیاز به زمان دارد و هم‌چنین چربی نواحی شکم، کمر و باسن آخرین نقاط بدن است که چربی از دست می‌دهد. بنابراین صبور باشید. هر چه آهسته‌تر وزن کم کنید راحت‌تر می‌توانید عضله حفظ کنید. چنانچه هدفتان صرفاً کاهش‌دادن چربی‌های اضافه است و هیچ عجله‌ای برای شرکت در مسابقه ندارید سعی کنید به آرامی این هدف را محقق سازید و تعجیل نکنید.


 • تقویت فیله‌های کمر

متوجه شده‌ام که سال‌ها سابقه تمرین سخت با حرکات پایه‌ای وزنه آزاد را دارند عموماً فیله‌های کمر قوی دارند. دلیلش این است که عضلات فیله کمر اساساً به‌عنوان عضلات ثبات‌دهنده در حرکات مذکور درگیر می‌شوند.
نقش فیله کمر در حرکاتی مثل زیربغل هالتر خم، زیربغل تک‌دمبل خم و زیربغل تی‌بار ویژه است. چنانچه این حرکات را در برنامه تمرین خود ندارید سعی کنید برای تقویت فیله‌های خود از آنها استفاده کنید. اجراء حرکت زیربغل هالتر خم با وزنه‌های سنگین خودش فشار زیادی به فیله‌ها وارد می‌کند. هم‌چنین اجراء حرکت لیفت پشت پا هم به‌خوبی فیله‌های کمر را تقویت می‌کند.
حرکت فیله کمر هم به‌عنوان یک مکمل می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. هم‌چنین لازم است که روی عضلات شکم و تقویت آنها حساسیت به خرج دهید چرا که عضلات شکم حامی فیله‌های کمر هستند. خیلی اوقات ورزشکاران به‌علت قوی نبودن در ناحیه شکم دچار مشکلاتی در ناحیه کمر می‌شوند. با اجراء حرکت کرانچ و بالاکشیدن پاها در حالت آویزان روی عضلات شکم خود کار کنید. در اجراء هر حرکتی فرم صحیح آن را اجرا کنید و از قوزکردن پشت که دلیل شماره یک برای مشکلات جدی عضلات پشت به حساب می‌آید خودداری کنید.

منبع: edcoan

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • خیلی‌ها معتقدند دویدن برای زانو بد است و می‌تواند به‌تدریج موجب ساییدگی در آن شود ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد. محققان میگویند این تفکر که دویدن مسافت‌های طولانی برای زانو مضر است یک افسانه است.

  ادامه مطلب...
 • تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید.

  ادامه مطلب...
 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...