ورزش بانوان

منافع یوگا چیست

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

هیچ اطلاعی در مورد مخترع یوگا در دسترس نیست و به نظر میرسد مردم پیش از دو هزار سال قبل هم یوگا میکرده اند. منشا آن را از هند میدانند ولی امروزه استفاده از آن در همه جهان گسترش پیدا کرده است. یوگا نوعی درمان برای ذهن و بدن است که برای رسیدن به این هدف از تمرین های تنفسی، قرار گرفتن بدن در وضعیت های خاص و تمرین های کنترل ذهن استفاده میکند. انواع مختلفی از یوگا با نام های متفاوت وجود دارد.


دانشمندان به درستی نمیدانند یوگا چگونه کار میکند ولی میدانند که انجام دادن آن برای سلامتی مفید است.

 

بعضی میگویند یوگا از طریق کاهش استرس کار میکند و بعضی دیگر عقیده دارند با انجام یوگا اندورفین ها (مواد آرامبخشی شبیه به مرفین که به طور طبیعی از مغز ترشح میشود) از مغز ترشح شده و به انسان آرامش میدهد. بررسی های نشان داده که یوگا تعداد ضربان قلب و فشار خون را پایین آورده، ظرفیت تنفسی را زیاد کرده و آرامش عضلانی را بیشتر میکند.

همه انواع یوگا با وجود تفاوت هایی که دارند از سه تکنیک عمده یعنی تنفس، نرمش و مدیتیشن استفاده میکنند و هر سه این تکنیک ها به سلامتی کمک میکنند.

حرکات تنفسی و تنفس کنترل شده که در یوگا به آن پرانایاما pranayama میگویند جریان خون را افزایش و مصرف اکسیژن را کاهش میدهد. این موجب میشود تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد. این حرکات و ورزش های تنفسی همچنین موجب افزایش ورود هوا و اکسیژن به درون ریه ها شده و همین امر موجب افزایش هوشیاری و تمرکز میشود.

در یوگا بدن باید حرکات خاصی را انجام داده و در وضعیت های خاصی قرار بگیرد که به آن آساناس Asanas میگویند. این کار موجب افزایش قدرت عضلانی، بیشتر شدن انعطاف پذیری مفاصل و بهتر شدن تعادل بدن میشود.

مدیتیشن Meditation تکنیک سوم یوگا است که از طریق آن ذهن آرام شده و با این کار میتوان به آرامش بدن و ذهن رسید. این کار موجب پایین آمدن فشار خون و میزان اضطراب و کاهش دردهای مزمن میشود.


یوگا منافع زیادی در بهبود سلامتی دارد. مهمترین مشکلاتی که میتوان در درمان انها از یوگا استفاده کرد عبارتند از

 • مشکلات خلقی : یوگا اثرات مثبتی در کاهش اضطراب دارد و در درمان افسردگی موثر است. یوگا همچنین میتواند احساس خستگی را که بدنبال ابتلا به سرطان ایجاد میشود کم کند
 • مشکلات عصبی : یوگا در درمان بی خوابی که بخصوص در سنین بالا وجود دارد موثر است. سندروم پای بی قرار و میگرن نیز از مشکلاتی هستند که از یوگا میتوان در درمان آنها استفاده کرد
 • مشکلات سیستم حرکتی : از یوگا میتوان به نحو موثری در درمان کمردرد و دردهای گردنی استفاده کرد. دردهای مفصلی که بدنبال انواع آرتریت ها ایجاد میشوند با یوگا بهتر میشوند. یوگا میتواند با تقویت عضلات بدن و افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفاصل تا حدود زیادی در کاهش دردهای اندام موثر واقع شود. همچنین با کمک یوگا میتوان حس تعادل بدن را بهتر کرده و این میتواند به افراد مسن کمک کند تا در موقع ایستادن پایدارتر باشند و در نتیجه کمتر زمین بخورند
 • بیماری های قلبی عروقی : یوگا میتواند فشار خون را پایین آورد و به همین خاطر و با علت تاثیر آن در کاهش استرس و همچنین تاثیر آن در کاهش کلسترول و تری گلیسرید میتواند در درمان بیماری های قلبی عروقی از آن کمک گرفت
 • بیماری های ریوی : تمرینات تنفسی یوگا میتوانند کمک زیادی به بیمارانی که دچار مشکلات ریوی هستند مانند مبتلایان به آسم یا بیماری های مزمن انسدادی ریه کند
 • مشکلات گوارشی : از یوگا میتوان برای کمک به درمان بعضی بیماری های گوارشی مانند ریفلاکس معده به مری و یا سندورم روده تحریک پذیر استفاده کرد
 • منوپوز : انجام یوگا میتواند کیفیت زندگی زنان در دوران یائسگی را به نحو چشمگیری بهبود بخشد

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...
 • مجبور نیستید برای صاف کردن شکم، فقط تمرینات کرانچ انجام دهید. یوگا نتایج بهتری برایتان دارد تمرینات تخصصی شکم را را در ادامه ببینید.


  هتر پترسون، مربی یوگا می‌گوید، اگر به هماهنگی تمرینات سنتی یوگا دقت کنید، درمی‌یابید که بر تعادل هسته مرکزی بدن و عضلات اصلی بدن تمرکز دارد.

  ادامه مطلب...
 • از مهمترین نکاتی که در سلامتی یک ورزشکار نقش تعیین کننده دارد اهمیتی است که او به تغذیه خود میدهد. تغذیه مناسب همچنین اثرات مهمی در کارآیی ورزشی ورزشکار دارد. نیاز بدن انسان به مایعات و انرژی که از راه مواد غذایی تامین میشود برحسب سن، جثه، وضعیت بدنی و نوع ورزشی که انجام میدهد متفاوت است و این نیاز باید برحسب شرایط بطور مناسبی تعدیل شود. باید انرژی مورد نیاز برای فعالیت ورزشی را از ترکیب مناسبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین بدست آورد.

   

  ادامه مطلب...
 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...