ورزش بانوان

منافع یوگا چیست

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

هیچ اطلاعی در مورد مخترع یوگا در دسترس نیست و به نظر میرسد مردم پیش از دو هزار سال قبل هم یوگا میکرده اند. منشا آن را از هند میدانند ولی امروزه استفاده از آن در همه جهان گسترش پیدا کرده است. یوگا نوعی درمان برای ذهن و بدن است که برای رسیدن به این هدف از تمرین های تنفسی، قرار گرفتن بدن در وضعیت های خاص و تمرین های کنترل ذهن استفاده میکند. انواع مختلفی از یوگا با نام های متفاوت وجود دارد.


دانشمندان به درستی نمیدانند یوگا چگونه کار میکند ولی میدانند که انجام دادن آن برای سلامتی مفید است.

 

بعضی میگویند یوگا از طریق کاهش استرس کار میکند و بعضی دیگر عقیده دارند با انجام یوگا اندورفین ها (مواد آرامبخشی شبیه به مرفین که به طور طبیعی از مغز ترشح میشود) از مغز ترشح شده و به انسان آرامش میدهد. بررسی های نشان داده که یوگا تعداد ضربان قلب و فشار خون را پایین آورده، ظرفیت تنفسی را زیاد کرده و آرامش عضلانی را بیشتر میکند.

همه انواع یوگا با وجود تفاوت هایی که دارند از سه تکنیک عمده یعنی تنفس، نرمش و مدیتیشن استفاده میکنند و هر سه این تکنیک ها به سلامتی کمک میکنند.

حرکات تنفسی و تنفس کنترل شده که در یوگا به آن پرانایاما pranayama میگویند جریان خون را افزایش و مصرف اکسیژن را کاهش میدهد. این موجب میشود تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد. این حرکات و ورزش های تنفسی همچنین موجب افزایش ورود هوا و اکسیژن به درون ریه ها شده و همین امر موجب افزایش هوشیاری و تمرکز میشود.

در یوگا بدن باید حرکات خاصی را انجام داده و در وضعیت های خاصی قرار بگیرد که به آن آساناس Asanas میگویند. این کار موجب افزایش قدرت عضلانی، بیشتر شدن انعطاف پذیری مفاصل و بهتر شدن تعادل بدن میشود.

مدیتیشن Meditation تکنیک سوم یوگا است که از طریق آن ذهن آرام شده و با این کار میتوان به آرامش بدن و ذهن رسید. این کار موجب پایین آمدن فشار خون و میزان اضطراب و کاهش دردهای مزمن میشود.


یوگا منافع زیادی در بهبود سلامتی دارد. مهمترین مشکلاتی که میتوان در درمان انها از یوگا استفاده کرد عبارتند از

 • مشکلات خلقی : یوگا اثرات مثبتی در کاهش اضطراب دارد و در درمان افسردگی موثر است. یوگا همچنین میتواند احساس خستگی را که بدنبال ابتلا به سرطان ایجاد میشود کم کند
 • مشکلات عصبی : یوگا در درمان بی خوابی که بخصوص در سنین بالا وجود دارد موثر است. سندروم پای بی قرار و میگرن نیز از مشکلاتی هستند که از یوگا میتوان در درمان آنها استفاده کرد
 • مشکلات سیستم حرکتی : از یوگا میتوان به نحو موثری در درمان کمردرد و دردهای گردنی استفاده کرد. دردهای مفصلی که بدنبال انواع آرتریت ها ایجاد میشوند با یوگا بهتر میشوند. یوگا میتواند با تقویت عضلات بدن و افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفاصل تا حدود زیادی در کاهش دردهای اندام موثر واقع شود. همچنین با کمک یوگا میتوان حس تعادل بدن را بهتر کرده و این میتواند به افراد مسن کمک کند تا در موقع ایستادن پایدارتر باشند و در نتیجه کمتر زمین بخورند
 • بیماری های قلبی عروقی : یوگا میتواند فشار خون را پایین آورد و به همین خاطر و با علت تاثیر آن در کاهش استرس و همچنین تاثیر آن در کاهش کلسترول و تری گلیسرید میتواند در درمان بیماری های قلبی عروقی از آن کمک گرفت
 • بیماری های ریوی : تمرینات تنفسی یوگا میتوانند کمک زیادی به بیمارانی که دچار مشکلات ریوی هستند مانند مبتلایان به آسم یا بیماری های مزمن انسدادی ریه کند
 • مشکلات گوارشی : از یوگا میتوان برای کمک به درمان بعضی بیماری های گوارشی مانند ریفلاکس معده به مری و یا سندورم روده تحریک پذیر استفاده کرد
 • منوپوز : انجام یوگا میتواند کیفیت زندگی زنان در دوران یائسگی را به نحو چشمگیری بهبود بخشد

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...
 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...