ورزش بانوان

عملکرد عضلات در زنان مسن با هورمون تراپی بهتر میشود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در یک مطالعه که در مجله فیزیولوژی The Journal of Physiology منتشر شده نشان داده شده است که درمان جانشینی هورمونی در خانم های یائسه میتواند کارکرد عضلات را تا حد زیادی بهتر کند. درمان جانشینی هورمونی (Hormone replacement therapy (HRT  به معنای تجویز داروهای هورمونی ( شامل استروژن همراه با پروژسترون ) به خانم ها به منظور کاهش علائم یائسگی است.

مطالعاتی که در دهه گذشته منتشر شده است تا حدود زیادی تمایل مردم به استفاده از این نوعی درمان را کاهش داده و دید منفی نسبت به این روش درمانی ایجاد کرده است. با این حال این مطالعه نتایج مثبتی را بدنبال استفاده از این روش درمانی نشان داده است.

 

مطالعات قبلی نشان داده بود که درمان جانشینی هورمونی موجب افزایش سرعت راه رفتن و همچنین افزایش میزان ارتفاع پرش میشود. در مطالعه اخیر که در دانشگاه اپسالای سوئد انجام شده است تاثیر این نوع درمان در سطح سلولی و مولکولی بررسی شده است. در این مطالعه دوقلوهای همسان که از لحاظ ژنتیکی مشابه یکدیگر بودند بررسی شدند. به یکی از آنها درمان جانشینی هورمونی داده شده و به دیگری داده نشد. سپس نمونه برداری از عضلات آنها به عمل آمد تا تاثیر درمان مشخص شود.

مطالعه نشان داد که گرچه درمان ذکر شده تغییری در اندازه فیبرهای عضلانی ایجاد نمیکند ولی عضلات افراد استفاده کننده قدرت بیشتری را در مقایسه با گروهی که از درمان استفاده نکرده بود نشان میدهد. به نظر میرسد این درمان موجب میشود تا تغییرایت که در پروتئین های سلول های عضلانی بر اثر بالا رفتن سن بوجود میاید کاهش یابد.

این مطالعه همچنین نشان داده که استفاده از درمان جایگزینی هورمونی موجب نظم و انسجام بیشتر در هسته سلول های عضلانی میشود که این امر به نوبه خود موجب بهبود انتقال پروتئین ها در سلول عضلانی و در نتیجه بهبود عملکرد آن میگردد.

حفظ قدرت عضلانی در خانم های مسن از این جهت حائز اهمیت زیادی است که کاهش آن موجب افزایش احتمال زمین خوردن فرد میشود و زمین خوردن از علل مهم شکستگی های لگن در این گروه سنی است. کم شدن توانایی های راه رفتن همراه با پوکی استخوان در این گروه سنی میتواند با افزایش احتمال شکستگی های لگن موجب بروز مشکلات زیادی برای این افراد شود.

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...