ورزش بانوان

تمرین پلانک چیست و چه فواید در تناسب اندام دارد؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 اگر به دنبال فیتنس باشید حتما بارها اسم تمرین پلانک را شنیده اید، اما این تمرین چیست و چه فوایدی برای شما دارد؟


 پلانک به یک نوع تمرین قدرتی مرکز بدن ایزومتریک اشاره دارد که کل بدن را قوی می کند. این تمرین، مستلزم حفظ وضعیتی مشابه شنا برای هر مدت زمانی است که می توانید. انجام تمرین پلانک به طور منظم، یک راه عالی برای تقویت میان تنه است. در زیر، سایر فواید شگفت انگیز انجام پلانک را بیان می کنیم:

قدرت می سازد

حفظ تعادل به وسیله آرنج ها و ماندن در همان وضعیت برای چند دقیقه، به سطح خاصی از قدرت نیاز دارد. همانطور که وضعیت پلانک را حفظ می کنید، پلانک باعث انقباض عضله می شود و قدرت می سازد. این حرکت، عضلات بیرونی و درونی شکم را درگیر می کند. همچنین عضلات مورب، سینه ای و سراتوس را محکم می کند. عضلات پایین بدن مانند چهار سر ران، سارتوریوسن و تنسور فاسیالاتا نیز درگیر شده و تقویت می شوند. اساسا تمام این عضلات با انجام پلانک به طور منظم، قوی تر می شوند.

انعطاف پذیری را افزایش می دهد

تمرین پلانک به افزایش انعطاف پذیری مخصوصا در گروه های عضلانی خلفی، کمک می کند. هنگامیکه تعادل تان را حفظ می کنید، عضلات شانه ها، تیغه های شانه و ترقوه ها، نرم و انعطاف پذیرتر می شوند. این حرکت همچنین ماهیچه های ران را به جلو حرکت می دهد، همسترینگ و عضلات پشت ساق پا را بلندتر می کند تا یک کشش خوب انجام شود. علاوه بر این، تمرین پلانک قوس پا را کش می آورد، انگشتان پا را قوی می کند و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

پوسچر را بهبود می بخشد

پلانک نه تنها عضلات را قوی می کند بلکه پوسچر را نیز اصلاح می کند. این حرکت، مرکز بدن که بخش میانی بدن است را فعال می کند. این حرکت، عضلات شکمی و عضلات ایلیوپسواس را که از ستون فقرات و باسن پشتیبانی می کنند، قوی می گرداند. مطالعات نشان می دهد که تمرین پلانک می تواند مشکلات ستون فقرات ناشی از پوسچر غلط مانند گودی کمر و چرخش لگن خلفی را معکوس کرده یا حتی از آن جلوگیری کند.
عضلات شکمی ضعیف که به پشت گسترش می یابند، اغلب باعث گودی کمر و قوس و فرورفتگی ستون فقرات می شوند. ضمنا، چرخش لگن خلفی به خاطر فلکسور باسن ضعیف که انحنای طبیعی C شکل ستون فقرات را صاف می کند، به وجود می آید.

تعادل بهتر

برای انجام پلانک، شما باید عضلات شکم را بکشید تا صاف بمانید. کشیدن عضلات شکم تعادل را بهبود می بخشد. تمام انواع پلانک، تعادل را بهتر می کنند اما پلانک از بغل که روی توپ تناسب اندام انجام می شود، بیشتر از بقیه باعث بهبود تعادل تان می شود. این حرکت پوسچر صحیح و متعادل پشت شانه ها و قفسه سینه را باز می گرداند.

سلامت روحی را افزایش می دهد

بله، پلانک دارای مزایای روحی نیز می باشد. این تمرین به بهبود خلق و خو و کاهش استرس کمک می کند. همچنین کل بدن را انعطاف پذیر نگه می دارد، شما را از شر سفتی، درد مفاصل، دردهای مزمن و ناراحتی های عضلانی خلاص می کند. نشستن به مدت طولانی نیز بر باسن و مفاصل تأثیر می گذارد. همچنین باعث فشار در کمربند شانه ای می شود. فشار مکرر در کمربند شانه ای در نهایت منجر به پوسچر غلط و پشت درد می گردد. هنگامیکه بدن عاری از درد باشد، ذهن در آرامش است.

میان تنه ی قوی

یکی از دلایلی که چرا طرفداران تناسب اندام به پلانک علاقه دارند، توانایی آن برای شکل دادن و تفکیک میان تنه است. پلانک، مرکز بدن را تقویت کرده و زمینه را برای یک شکم شش تکه جذاب فراهم می کند. البته اگر پلانک را با تمرینات کاردیو ترکیب کنید، می تواند برای دستیابی به عضلات شکم شش تکه مفید باشد. برای اینکه عضلات شکم قوی را بیشتر مشخص کنید، باید نوار چربی که کل میان تنه را می پوشاند، نازک کنید. تمرینات کاردیو به سوزاندن چربی بدن بیشتر کمک می کنند. آن را با پلانک ترکیب کنید تا خیلی زود به شکمی قوی دست یابید.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...