چگونه كفش ورزشی مناسب انتخاب كنيم؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

1146569_610281869003232_1530262833_n.jpg - 8.36 Kbانتخاب كفش مناسب با اندازه و شكلي مطلوب يكي از نكات قابل توجه براي افرادي است كه ورزش مي كنند، به راستي كفش ورزشي مناسب بايد چه شاخص هايي داشته باشد و آن را چگونه انتخاب كنيم؟

تهيه كفش ورزشي مناسب كه امروزه به عنوان يكي از ابزار اصلي هر رشته ورزشي مطرح است براي اجراي بهتر ورزش بسيار مهم بوده و داراي سه كاركرد اصلي حفاظت از پا، راحتي و حمل وزن بدن است.

انتخاب كفش مناسب با اندازه و شكلي مطلوب يكي از نكات قابل توجه براي افرادي است كه ورزش مي كنند، به راستي كفش ورزشي مناسب بايد چه شاخص هايي داشته باشد و آن را چگونه انتخاب كنيم؟

تهيه كفش ورزشي مناسب كه امروزه به عنوان يكي از ابزار اصلي هر رشته ورزشي مطرح است براي اجراي بهتر ورزش بسيار مهم بوده و داراي سه كاركرد اصلي حفاظت از پا، راحتي و حمل وزن بدن است.

به طور كلي عناصر آناتوميك و فيزيولوژيك به طور همزمان سبب حركت موثر مي شوند. درحركت سه فاكتور حركت ايمن، حركت موثر و حركت با كيفيت بسيار مهم است.آناتومي اصلي يك پا را 26 استخوان، 33مفصل، 19عضله و يك گروه از ليگامنت ها تشكيل مي دهند. ساختار پا نقش بسيار مهمي درحركت دارد. علوم حركت شناسي و بيومكانيك در حركت پا بسيار به يكديگر وابسته هستند.يك پا به طور متوسط روزانه 10هزار بار با زمين برخورد مي كند و به طور ميانگين 186هزار و 75 كيلومتر را در طول زندگي طي خواهد كرد، در پرش يك پا و يا دريك گام بلند حدود 315 و نيم كيلومتر فشار روي پاي ورزشكار وارد مي شود.

درپا سه مكانيسم ذخيره انرژي (جذب شوك) شامل كشش تاندون آشيل، صاف شدن قوس پا و بالشتك زيرپاشنه پـا وجود دارد.

¤¤ ساختار كفش ورزشي:
براي رعايت سه فاكتور مهم درحركت بايد توجه زيادي به پا داشته باشيم و براي رسيدن به اين هدف بايد كفش مناسبي را انتخاب كنيم.
يك كفش ورزشي مناسب داراي آناتومي خاص خود بوده كه قسمت هاي مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، داخل كفي، وسط كفي، خارج كفي، گردني مچ پا و زائده پاشنه است.

¤¤ چند نكته براي انتخاب كفش مناسب ورزشي
1-كفش بايد اندازه پا باشد نه اينكه صرفاً زيبا باشد.
2- در هنگام خريد هر دو لنگه كفش را امتحان كنيد.
3-وقتي كفش را پوشيديد بايستيد و مطمئن شويد كه در پنجه پا سه تا 12ميليمتر از انگشت شصت پا فضاي خالي وجود دارد.
4- هرگز كفش تنگ به اميد اينكه جا باز مي كند نخريد.
5-كفشي بخريد كه براي ورزش مورد نظر طراحي شده باشد.
6- اگر پاي شما به چرم روي كفش فشار مي آورد به طوري كه سبب بيرون زدگي از كفش مي شود آنرا كنار بگذاريد .
7-كفشي بخريد كه به اندازه كافي حركت را كنترل كند.
8- افراد با قوس كف پاي زياد از كفش هايي استفاده كنند كه انعطاف پذيري بالايي داشته باشد و از پوشيدن كفش هايي كه پا را محدود مي كند خودداري كنند.
9- افراد داراي كف پاي صاف بايد كفش داراي لايه مياني بسيار سفت براي كنترل حركت و كاهش ميزان چرخش داخلي بپوشند .
10- افرادي كه داراي قوس كف پاي طبيعي هستند بايد كفش هايي بپوشند كه برآمدگي مختصر دارد.

انواع كفش ورزشي

1-كفش پياده روي: راه رفتن متداول ترين فعاليت حركتي انسان بوده و آزاد بودن و در هم نپيچيدن پا هنگام راه رفتن نكته بسيار مهمي است. همين موضوع درباره پاشنه كفش هم صادق است. كفش بايد هميشه با حركت پا خم شود. سبكي، انعطاف پذيري كفش در پنجه و ضربه گيري از ويژگي هاي يك كفش پياده روي مناسب محسوب مي شود.

2- كفش دووميداني: امروزه حدود 200 نوع كفش رشته ورزشي دو موجود است. تحقيقات نشان مي دهد اضافه شدن 100گرم به وزن كفش، سرعت دونده ماراتن را يك تا دو دقيقه كاهش و مصرف انرژي را يك درصد افزايش مي دهد. دراين كفش ها بايد تحرك انگشتان درهر جهت (بالا، پايين، جلو و پهلوها) با آزادي انجام گيرد.

فاكتورهاي موثر در انتخاب كفش

 • انعطاف پذيري: انعطاف در قسمت برجستگي كف پا
 • رويه كفش: نايلون يا نايلون غربال شده
 • ضربه گيري: درقسمت كفي و پاشنه بايد پدگذاري شود.
 • كفي كفش: استفاده از مواد داراي دوام بيشتر و داراي پايه كربن.
 • پاشنه كفش: داراي شكاف هاي عميق باشد. در رشته هاي مختلف زيرمجموعه دووميداني كفش هاي مخصوص آن رشته مورد استفاده قرار مي گيرد.


3-كفش فوتبال: اين كفش بايد طوري ساخته شود كه طيف حركتي فيزيولوژيك را محدود نكند. تخت كفش نيز بايد طوري طراحي شده باشد كه از زخم شدن وسط كف پا جلوگيري كند درعين حال امكان حركت قوسي مناسب نيز وجود داشته باشد تا وضعيت بهتري براي ضربه با روي پا به توپ فراهم شود. كفش مدرن فوتبال وزني فقط حدود 250گرم دارد.

4-كفش فوتسال: با توجه به افزايش فشار بر روي رباط، غضروف ها بويژه مچ پا، زانو و تاندون آشيل كفش هاي تخت آجدار (Bristle Sole) مطلوب است تا قابليت ضربه گيري بيشتري درتخت كفش داشته باشد.

5-كفش كشتي: براي اجراي مناسب حركات اين كفش بايد از انعطاف پذيري، قدرت و استقامت بالايي برخوردار باشد، همچنين با توجه به براق و ليز بودن كف پوش سالن هاي كشتي بايد در ته كفش عاج مناسب براي اصطكاك مطلوب باشد. براي زيركفش نيز بايد ابري نازك وجود داشته باشد و براي محافظت هرچه بيشتر از مچ پا در هنگام اجراي حركات اين نوع كفش ها داراي ساقي بلند هستند.

6-كفش آمادگي جسماني و ايروبيك: اين رشته شامل حركاتي چون قدم زدن،جست و خيز، پرش و غيره است. از اين رو بايد نسبتا سبك و حالت ضربه گيري خوبي داشته باشد. در يك كفش ايروبيك مناسب قسمت مياني، خارجي و پاشنه بايد به طور كامل مورد حمايت قرارگيرد و همچنين قسمت جلوي كفش نيز ضربه گيري مناسبي داشته باشد.

پاشنه كفش نيز بايد اندكي بلند باشد.

7- كفش بسكتبال: حركت به جلو، توقف هاي ناگهاني و حركات به پهلو اساس حركت در رشته بسكتبال است.از اين رو ساق كفش بايد نسبتا بلند و پاشنه آن مستحكم باشد، براي به حداقل رساندن اصطكاك درون كفش نيز كفش هاي دولايه بدون پاشنه مناسب بسكتبال است. دربين كفش هاي ورزشي داخل سالن ضخيم ترين پاشنه را كفش بسكتبال دارد.

8- كفش واليبال: حركات اين رشته ورزشي تقريبا همانند رشته بسكتبال است ولي ضخامت تخت كفش واليبال از كفش بسكتبال كوتاهتر و ساق اين نوع كفش نيز كوتاه تر است.

 

منبع:  بروشور هيات پزشكي و ورزشي استان تهران :توسط دكتر منوچهر ارجمند حسابي و سيد اشكان

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...