چه زمانی پیاده‌روی منجر به کاهش وزن می‌شود؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پیاده‌روی نقش موثری در حفظ تندرستی دارد و جزو فعالیت‌های هوازی به شمار می‌رود. این ورزش بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن و درمان و کنترل وزن محسوب می‌شود.


اگرچه شاید به نظر اغلب مردم این نوع فعالیت ورزشی، فعالیتی ساده به نظر برسد اما دارای اصول و قواعدی است که حتما باید کسانی که قصد دارند از این ورزش هوازی به‌خصوص برای کنترل وزن بهره ببرند آن را رعایت کنند.

دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی و با اشاره به این مساله در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی حتی پیاده‌روی توصیه می‌شود که معاینات پزشکی صورت بگیرد چراکه کسانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند یا سن بالایی دارند، باید قبل از شروع به فعالیت ورزشی، حتما از پزشک متخصص مشورت بگیرند.»

وی در این باره توضیح داد: «افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و کسانی که دارو مصرف می‌کنند باید تحت شرایط خاصی پیاده‌روی کنند و علاوه بر این، نسخه پیاده‌روی در کسانی که به چاقی‌های شدید یا بیماری‌های آرتروز یا مشکلات اسکلتی عضلانی مبتلا هستند، کمی متفاوت با افراد عادی است.»

وی همچنین یادآور شد: «برای پیاده‌روی باید حتما از کفش مناسب و مخصوص پیاده‌روی (سبک، لژدار با ضربه‌گیری مناسب) استفاده شود و کاملا راحت و اندازه پا و حدود یک سانتی‌متر فاصله بین شست پا تا نوک کفش باشد. درضمن متناسب با فصل هم لباس پوشیده شود.» 

این متخصص پزشکی ورزشی همچنین تاکید کرد که حین فعالیت ورزشی باید مایعات کافی همراه خود داشت و در فصل گرما برای پیشگیری از دهیدراته شدن حتما از مایعاتی که حاوی آب و املاح هستند، استفاده شود. 

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان باید قبل از شروع به پیاده‌روی، حدود 5 تا 10 دقیقه به گرم کردن اختصاص داده شود و این فعالیت به آرامی شروع و سپس بر شدت آن افزوده شود و در نهایت از شدت پیاده‌روی برای 10 دقیقه کاسته شود و بعد از پیاده‌روی آرام ورزش به پایان برسد تا به این ترتیب مرحله سردشدن و دفع مواد اضافی از بدن به راحتی صورت بگیرد. این نوع ورزش هوازی را می‌توان به صورت نوسانی تکراری یا متناوب انجام داد. در حالت نوسانی، به تدریج شدت پیاده‌روی افزایش پیدا می‌کند تا به مرحله مناسب برسد و بعد از مدتی از شدت آن کاسته می‌شود و درنهایت با سردکردن بدن پیاده‌روی به اتمام می‌رسد ولی در حالت متناوب، پیاده‌روی تند و آرام به صورت پشت سرهم انجام داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیاده‌روی زمانی منجر به کاهش وزن خواهد شد که علاوه بر اینکه بار اضافی به علمکرد قلبی -عروقی وارد می‌شود، زمان کافی برای آن در نظر گرفته شود، توضیح داد: «پیاده‌روی باید از نوع راه رفتن تند یا دویدن آرام باشد به نحوی که ضربان قلب حدود 100 تا 120 ضربان در دقیقه برسد. این فعالیت ورزشی باید با شدت متوسط انجام شود و شدت پیاده‌روی در حدی نباشد که فرد به نفس‌نفس بیفتد و به صورت منقطع صحبت کند در غیر این صورت، فرد بیش از اندازه سریع راه می‌رود. مدت لازم برای پیاده‌روی در افراد چاق نباید کمتر از یک ساعت در روز و کمتر از 5 روز در هفته باشد.»

به گفته باقری‌مقدم، پیاده‌روی از طریق مصرف کالری و افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش وزن کمک می‌کند بنابراین اگر تمرینات هوازی در 2 الی 3 ست انجام دهد، افزایش سطح متابولیسم بدن به مراتب بیش از زمانی است که یکبار در روز برای یک ساعت پیاده‌روی کنید. از این رو توصیه می‌شود تمرینات پیاده‌روی در 2 الی 3 ست 15 تا 20 دقیقه‌ای انجام شود چراکه بعد از هر ست، تا حدود 10 تا 15 دقیقه سطح سوخت و ساز همچنان بالاست و به کاهش وزن کمک می‌کند.

رییس مرکز استعدادیابی اصفهان در نهایت خاطرنشان کرد: «در صورتی که پیاده‌روی به صورت مناسب انجام شود، بعد از مدتی فرد شاهد کاهش توده‌های چربی در ناحیه شکم به خصوص در مردان و در زنان در نواحی لگن خواهد بود. یکی از مزیت‌های این فعالیت ورزشی این است که تمامی نقاط بدن حین انحام آن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و در نهایت منجر به کاهش توده‌های چربی در نقاط مختلف بدن می‌شود.»

 

منبع: سلامانه

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...
 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...