چه زمانی پیاده‌روی منجر به کاهش وزن می‌شود؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پیاده‌روی نقش موثری در حفظ تندرستی دارد و جزو فعالیت‌های هوازی به شمار می‌رود. این ورزش بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن و درمان و کنترل وزن محسوب می‌شود.


اگرچه شاید به نظر اغلب مردم این نوع فعالیت ورزشی، فعالیتی ساده به نظر برسد اما دارای اصول و قواعدی است که حتما باید کسانی که قصد دارند از این ورزش هوازی به‌خصوص برای کنترل وزن بهره ببرند آن را رعایت کنند.

دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی و با اشاره به این مساله در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی حتی پیاده‌روی توصیه می‌شود که معاینات پزشکی صورت بگیرد چراکه کسانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند یا سن بالایی دارند، باید قبل از شروع به فعالیت ورزشی، حتما از پزشک متخصص مشورت بگیرند.»

وی در این باره توضیح داد: «افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و کسانی که دارو مصرف می‌کنند باید تحت شرایط خاصی پیاده‌روی کنند و علاوه بر این، نسخه پیاده‌روی در کسانی که به چاقی‌های شدید یا بیماری‌های آرتروز یا مشکلات اسکلتی عضلانی مبتلا هستند، کمی متفاوت با افراد عادی است.»

وی همچنین یادآور شد: «برای پیاده‌روی باید حتما از کفش مناسب و مخصوص پیاده‌روی (سبک، لژدار با ضربه‌گیری مناسب) استفاده شود و کاملا راحت و اندازه پا و حدود یک سانتی‌متر فاصله بین شست پا تا نوک کفش باشد. درضمن متناسب با فصل هم لباس پوشیده شود.» 

این متخصص پزشکی ورزشی همچنین تاکید کرد که حین فعالیت ورزشی باید مایعات کافی همراه خود داشت و در فصل گرما برای پیشگیری از دهیدراته شدن حتما از مایعاتی که حاوی آب و املاح هستند، استفاده شود. 

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان باید قبل از شروع به پیاده‌روی، حدود 5 تا 10 دقیقه به گرم کردن اختصاص داده شود و این فعالیت به آرامی شروع و سپس بر شدت آن افزوده شود و در نهایت از شدت پیاده‌روی برای 10 دقیقه کاسته شود و بعد از پیاده‌روی آرام ورزش به پایان برسد تا به این ترتیب مرحله سردشدن و دفع مواد اضافی از بدن به راحتی صورت بگیرد. این نوع ورزش هوازی را می‌توان به صورت نوسانی تکراری یا متناوب انجام داد. در حالت نوسانی، به تدریج شدت پیاده‌روی افزایش پیدا می‌کند تا به مرحله مناسب برسد و بعد از مدتی از شدت آن کاسته می‌شود و درنهایت با سردکردن بدن پیاده‌روی به اتمام می‌رسد ولی در حالت متناوب، پیاده‌روی تند و آرام به صورت پشت سرهم انجام داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیاده‌روی زمانی منجر به کاهش وزن خواهد شد که علاوه بر اینکه بار اضافی به علمکرد قلبی -عروقی وارد می‌شود، زمان کافی برای آن در نظر گرفته شود، توضیح داد: «پیاده‌روی باید از نوع راه رفتن تند یا دویدن آرام باشد به نحوی که ضربان قلب حدود 100 تا 120 ضربان در دقیقه برسد. این فعالیت ورزشی باید با شدت متوسط انجام شود و شدت پیاده‌روی در حدی نباشد که فرد به نفس‌نفس بیفتد و به صورت منقطع صحبت کند در غیر این صورت، فرد بیش از اندازه سریع راه می‌رود. مدت لازم برای پیاده‌روی در افراد چاق نباید کمتر از یک ساعت در روز و کمتر از 5 روز در هفته باشد.»

به گفته باقری‌مقدم، پیاده‌روی از طریق مصرف کالری و افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش وزن کمک می‌کند بنابراین اگر تمرینات هوازی در 2 الی 3 ست انجام دهد، افزایش سطح متابولیسم بدن به مراتب بیش از زمانی است که یکبار در روز برای یک ساعت پیاده‌روی کنید. از این رو توصیه می‌شود تمرینات پیاده‌روی در 2 الی 3 ست 15 تا 20 دقیقه‌ای انجام شود چراکه بعد از هر ست، تا حدود 10 تا 15 دقیقه سطح سوخت و ساز همچنان بالاست و به کاهش وزن کمک می‌کند.

رییس مرکز استعدادیابی اصفهان در نهایت خاطرنشان کرد: «در صورتی که پیاده‌روی به صورت مناسب انجام شود، بعد از مدتی فرد شاهد کاهش توده‌های چربی در ناحیه شکم به خصوص در مردان و در زنان در نواحی لگن خواهد بود. یکی از مزیت‌های این فعالیت ورزشی این است که تمامی نقاط بدن حین انحام آن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و در نهایت منجر به کاهش توده‌های چربی در نقاط مختلف بدن می‌شود.»

 

منبع: سلامانه

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...
 • رژیم مدیترانه‌ای ممکن است احتمال ابتلا به جنون و آلزایمر را کاهش دهد. بین تمام بیماری‌هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، ضعف حافظه و زوال عقل جزء بدترین و نگران‌کننده‌ترین عوامل هستند. اما خبر خوب برای جمعیت رو به افزایش افراد مسن این است که شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل خطر، قابل اصلاح هستند. این عوامل شامل عادت‌ها و سبکِ زندگی هستند که تحتِ کنترل ما قرار دارند و نقش مهمی در جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد سال‌خورده دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • شاید بپرسید که تقویت عضلات کف لگن چه اهمیتی دارند ؟ اما با خواندن این مطلب خواهید دانست که این عضلات نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کنند !

 • پوکی استخوان یک بیماری از استخوان است که استخوان را ضعیف می کند

   

  همانطور که سن ما بیشتر می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیریم که این مسئله می تواند به شکستگی های دردناک لگن و باسن، مچ دست، ستون فقرات و یا ... منجر شود. هنگامی که یک شکستگی در ستون فقرات رخ می دهد، آن را به نام شکستگی متراکم می نامند.

  ادامه مطلب...
 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...