ورزش و سلامتی؛ از گفته ها تا واقعیت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

باورهای رایج زیادی در مورد رابطه ورزش با سلامتی در ذهن ها نقش بسته است که در این مطلب در خصوص صحت و سقم برخی از آنها آگاهی پیدا می کنیم.

 

به نظر شما ورزش کردن در صبح زود بهتر است یا عصر؟ آیا روی ورزش دراز و نشست به عنوان آب کننده ی چربی های شکمی حساب کرده اید؟ آیا تصور می کنید که هر ورزشکاری حتما باید مکمل مصرف کند؟ یا اینکه ورزش کردن در باشگاه نتیجه ی بهتری دارید؟

بدون شک چنین سوالاتی در ذهن اکثر ما که به ورزش علاقمند هستیم و یا قرار است به زودی ورزش را شروع کنیم وجود دارد. در واقع باورهای رایج زیادی در ذهن ها نقش بسته است که لازم است در خصوص صحت و سقم آنها آگاهی پیدا کنیم.

در این مطلب خانم دکتر مژگان مقدم، دکترای تخصصی فیزیوتراپی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با نگاهی  علمی و موشکافانه این باورهای رایج را بررسی کرده اند.  

برای عضله سازی بیشتر، باید در کنار ورزش از مکمل های ورزشی نیز استفاده کنید

نه الزاما. استفاده از هر گونه مکمل غذایی مستلزم انجام یک ارزیابی تغذیه ای دقیق و بررسی عادات غذایی ورزشکار می باشد تا مکمل های مورد استفاده، دقیقا آنهایی باشد که در رژیم غذایی ورزشکار در مورد آنها واقعا نقصی وجود دارد، به طوری که هم خلأهای تغذیه ای پر شود و هم عوارض سمی ناشی از استفاده بیش از حد از مکمل های غذایی رخ ندهد.

اگر صبح ورزش می كنید چون دمای بدن نسبت به دیگر ساعات روز پایین تر است، باید فرصت بیشتری برای گرم كردن به بدن دهید

بعنوان مثال در مورد مصرف مکمل های پروتئینی، می توان گفت مزیت این مکمل ها برای ورزشکاران استفاده راحت تر و سریع تر از آنهاست و نه الزاما کیفیت یا تاثیر بیشترشان نسبت به پروتئین طبیعی. اما چنانچه رژیم غذایی فرد ورزشکار تامین کننده میزان نیاز روزانه نباشد می توان از مکمل ها  نیز کمک گرفت.

در صورتی که فرد هر سه ساعت یک بار یک وعده غذایی حاوی پروتئین های کامل نظیر تخم مرغ، گوشت بی چربی، و لبنیات داشته باشد نیازی به مکمل نیست. ولی برای بسیاری از افراد این امر امکان ندارد و بنابراین مکمل های پروتئین کمک کننده است. در حالی که استفاده بی رویه این مکمل ها نیز عوارضی چون افزایش چربی، کاهش تراکم استخوان، کم آب شدن بدن، و عوارض کلیوی دارد.

اگر در دوران جوانی ورزش نکرده اید، شروع ورزش بعد از میانسالی بسیار خطرناک است

اشتباه. برای شروع ورزش هیچ زمانی دیر نیست! شروع ورزش کمک می کند چیزهای زیادی به دست بیاورید، ضمن آن که چیزی را از دست نمی دهید ( البته غیر از اضافه وزن! ).

نتایج تحقیقات نشان داده است مردانی که پس از 40 سالگی ورزش شدید را شروع کرده اند، در مقایسه با مردانی که پس از 30 سالگی ورزش شدید را شروع کرده اند، به میزان یکسان از مزایای ورزش نظیر کاهش ضربان قلب و  افزایش جذب اکسیژن بهره مند شده اند.

بنابراین ورزش با رعایت نکات لازم مانند شروع آهسته و تدریجی، چکاپ قلبی  پیش از شروع ورزش های سنگین، و توجه به تغییرات تخریبی و درد مفاصل در سنین بالا و تعیین شدت مناسب ورزش بدون خطر بوده و نه تنها از نظر جسمی مزایای فراوان دارد، بلکه مانع از دست دادن حافظه می شود.

ورزش کردن در باشگاه نتیجه بهتری از ورزش کردن در خانه دارد

اشتباه. برای ورزش کردن و گرفتن نتایج مطلوب الزامی به رفتن به باشگاه نیست. انواع تمرینات مقاومتی، استقامتی، کششی و تعادلی در منزل نیز قابل انجام است. تمرینات قدرتی بسیاری با استفاده از وزن خود بدن و اندام ها قابل اجراست، مانند شنای سوئدی، بارفیکس، دراز نشست، بالا کشیدن پاها در حالت خوابیده و اسکات.

همچنین با تجهیزات ساده ای نظیر دمبل، کیسه شن، توپ های ورزشی در سایزهای مختلف و طناب های کشی می توان میزان مقاومت را برای تقویت عضلات اندام ها و تنه افزایش داد و یا به تمرینات تعادلی پرداخت.

ورزش کردن در صبح مفیدتر از ورزش عصرگاهی است

نه الزاما. در این خصوص اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. ورزشکاران حرفه ای برای به حداقل رساندن  خطر، فعالیت های ورزشی خود را در طول روز تقسیم می کنند.

نتایج برخی تحقیقات نشان داده که دیرتر ورزش کردن، باعث استقامت بیشتر و عضله سازی بیشتر می شود. ساعات دیرتر ورزش همچنین خطر آسیب های ورزشی را کاهش می دهد.

به نظر می رسد از نظر ساعت زیستی بدن، متغیرهایی مانند درجه حرارت بدن، فشار خون، ضربان قلب و میزان ترشح هورمون ها، ساعت شش بعد از ظهر در بهترین شرایط تعادل قرار دارند؛ لذا ورزش کردن در حوالی این ساعت بهترین بازده فیزیولوژیکی و روانی را برای بدن در پی دارد.

در ضمن افرادی هستند که به طور طبیعی زود بیدار می شوند و راحت هم می خوابند. در مقابل، کسانی هم برای بیدار شدن مشکل دارند و شب هم به سادگی به خواب نمی روند و این امر می تواند تفاوت های فردی در زمان دلخواه ورزش را نشان دهد.

اگر صبح ورزش می كنید چون دمای بدن نسبت به دیگر ساعات روز پایین تر است، باید فرصت بیشتری برای گرم كردن به بدن دهید.

ورزش کردن حتما باعث کاهش وزن می شود

اشتباه. با این که مصرف کالری مهم است، اما برای کاهش وزن، به ویژه در اولین مراحل آن، فقط سوزاندن کالری اهمیت ندارد. در این مورد، باید ورزشی نظیر پیاده روی را شروع کرد که مستقیما چربی را بسوزاند و به تدریج سطح سلامتی را افزایش دهد، طوری که بعدها بتوان برای تسریع در کاهش وزن، تمرین های کالری سوز بیشتری را در برنامه وارد کرد.

برای سوزاندن انرژی لازم است بدن ما به طور دائم در تمام مدت ورزش، در وضعیت سوزاندن چربی باشد. پیاده روی فعالیتی مداوم و تدریجی است، بنابراین حتی اگر شخص فاقد آمادگی جسمانی هم باشد موثر خواهد بود. دویدن و یا پیاده روی سریع برای سوزاندن کالری، ورزش های فوق العاده ای محسوب می شوند، با این همه برای کسانی که آمادگی جسمانی خوبی ندارند، این ورزش ها غالبا انرژی بَر هستند.

ورزش های خیلی شدید باعث می شوند بدن کربوهیدرات بیشتری بسوزاند. برای سوزاندن چربی لازم است بدن در سطوح پایین تری تلاش کند و بسیاری از ورزش ها اجازه این کار را نمی دهند.

بسیاری از فعالیت ها نظیر تنیس، فوتبال، هاکی یا بیس بال اغلب نیازمند انفجار عظیم انرژی برای مدت کوتاهی در بین فواصل منظم هستند. این نوع ورزش کردن، به بدن اجازه می دهد که به اصطلاح دنده عوض کند و کربوهیدرات را به عنوان سوخت استفاده کند.

نرمش دراز و نشست باعث آب شدن چربی های شکمی می شود

اشتباه.همانطور که در پاسخ پرسش پیش گفتیم برای کاهش وزن به صورت عمومی نیاز به سوزاندن کالری و آن هم به صورت چربی است که یکی از بهترین راه های آن انجام ورزش های استقامتی عمومی نظیر  پیاده روی است.

محققان نشان داده اند كه ورزش های شكمی نظیر درازنشست، میزان چربی شكم را كاهش نمی دهند. باید توجه داشت که ورزش های بدنسازی از این دست فعالیت های بی هوازی هستند، در نتیجه هنگام انجام درازنشست تقریبا چربی ها نقشی در تولید انرژی ندارند  و در کل درازونشست یک ورزش برای تقویت ماهیچه های شکم است و نه ورزشی برای چربی سوزی و لاغر شدن.

ضمن آنکه به طور کلی ورزش های استقامتی نیز چربی ناحیه خاصی را به صورت موضعی نمی سوزانند، بلکه وزن کلی بدن را کاهش می دهند.

 

منبع: تبیان

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...
 • رژیم مدیترانه‌ای ممکن است احتمال ابتلا به جنون و آلزایمر را کاهش دهد. بین تمام بیماری‌هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، ضعف حافظه و زوال عقل جزء بدترین و نگران‌کننده‌ترین عوامل هستند. اما خبر خوب برای جمعیت رو به افزایش افراد مسن این است که شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل خطر، قابل اصلاح هستند. این عوامل شامل عادت‌ها و سبکِ زندگی هستند که تحتِ کنترل ما قرار دارند و نقش مهمی در جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد سال‌خورده دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • شاید بپرسید که تقویت عضلات کف لگن چه اهمیتی دارند ؟ اما با خواندن این مطلب خواهید دانست که این عضلات نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کنند !

 • پوکی استخوان یک بیماری از استخوان است که استخوان را ضعیف می کند

   

  همانطور که سن ما بیشتر می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیریم که این مسئله می تواند به شکستگی های دردناک لگن و باسن، مچ دست، ستون فقرات و یا ... منجر شود. هنگامی که یک شکستگی در ستون فقرات رخ می دهد، آن را به نام شکستگی متراکم می نامند.

  ادامه مطلب...
 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...