ورزش های خانگی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مطلبی مفید و خواندنی درباره ورزش های خانگی از "دکتر سعید ساسانی"

push4s.jpg - 12.83 Kb

یکی از علل مهمی که افراد از ورزش کردن دوری میکنند این است که مثلا ما شدیدا گرفتار کار هستیم و به ورزش کردن نمیرسیم در حالیکه از نظر من این یک بهانه برای توجیه ورزش نکردن بیش نیست.مهم این است که فرد قبل از هر چیز اهمیت ورزش را در حفظ و نگهداری سلامت خود درک کند بعد از آن قطعا هر جور که شده زمانی را هر چند اندک به ورزش اختصاص خواهد داد.

اگر یک خانم یا آقای چاق و بی تحرک بداند و به این باور برسد که چه مشکلاتی در آینده به دلیل چاقی و کم تحرکی برایش ایجاد خواهد شد مسلما با علاقه و از دل و جان به ورزش خواهد پرداخت.

شما خانم چاق و بی تحرک آیا میدانید که با صرف مدت زمانی کم حتی به اندازه نصف آنچه که در ترافیک وقت از دست میدهید در جهت ورزش  کردن خطر بیماری هایی چون سرطان رحم و پوکی استخوان را در خود کاهش میدهید؟

شما آقایی که دارای افزایش وزن هستید آیا میدانید که اگر در راستای کاهش وزن و کاهش چربی بدنتان تلاش نکنید بزودی بیماری های قلبی عروقی و دیابت و ... گریبانگیرتان خواهد شد؟

مهم این است که بدانید جنبه کاهش وزن از دیدگاه ما پزشکان بیش از آنچه که از نظر زیبایی در نظر مردم مخصوصا بانوان اهمیت دارد،از نظر سلامتی حائز اهمیت است؟

هرچقدر هم در طول روز گرفتار باشید باز هم میتوانید دقایقی را به ورزش اختصاص دهید فقط کافی است کمی زود تر از خواب بلند شوید یا اینکه کمی کمتر تلویزیون نگاه کنید به هر حال اگر جزو گرفتار ترین انسان ها هم از نظر کاری باشید در حد بیست تا سی دقیقه در طول روز را میتوانید به ورزش اختصاص دهید. حتی اگر شده فقط 1 ماه این توصیه را جدی بگیرید تا نتیج روحی و جسمی آن را به زودی در زندگی روزانه تان لمس کنید.

در اینجا ورزشی را ذکر نموده ام که قابل انجام در منزل میباشد و شاید حد اکثر سی دقیقه از شما وقت بگیرد اما با انجام آن 4 روز در هفته(یعن 2 ساعت در هفته) نتایج آن را مشاهده خواهید نمود.

اول:

15 دقیقه پیاده روی تند یا دویدن آرام داشته باشید.برای کسانی که سابقه ورزشی ندارند بهتر است از هر جلسه 5 دقیقه شروع کنند تا کم کم به میزان 15 دقیقه برسند.نکته مهم سرعت شما است که نباید خیلی آرام باشد باید در حدی باشد که ضربان قلبتان را احساس کنید.

دوم:

به حالت دمر طوری قرار بگیرید که پاهایتان روی کاناپه باشد و دست ها از کف دست به زمین چسبیده شوند.در این حالت حرکت شنای باستانی را به آرامی انجام دهید یعنی تا حدی که سینه تان نزدیک زمین باشد پایین بروید و سپس تا حدی بالا بیائید که آرنج ها صاف شوند.این حرکت را 3 بار و هر بار تا حد ماکزیمم یا حداکثر تعداد در توان انجام دهید.

سوم:

روی یک کاناپه طوری بنشینید که پاهایتان از زانو صاف باشد اکنون پا ها را به آرامی در داخل شکم جمع کنید و سپس مجددا به حالت اول برگردانید.این حرکت را 3 بار  و هر بار بالای 10 تکرار در حد توانتان انجام دهید.

چهارم:

حرکت دراز و نشست را روی کاناپه طوری انجام دهید که سطح پاهایتان از سطح بدنتان بالاتر باشد سپس به آرامی و با تمرکز بالا بیایید و پایین بروید.این حرکت را 3 بار و هر بار 10 تکرار انجام دهید.

پنجم:

در حالیکه دست هایتان در جائی مثل زیر کاناپه که سفت است تکیه گاه شده بدون خم کردن زانوها هر دو پا را با هم بالا بیاورید و سپس به حالت اول برگردانید. این حرکت را نیز 3 بار و هر بار در حد توان از نظر تکرار انجام دهید.

با مجموعه حرکات بالا کم کم قوام عضلات شما در نواحی دست،بازو ها،سرشانه و شکم بیشتر خواهد شد و عضلاتتان کم کم قویتر و اندامتان سفت تر خواهد شد از طرف پیاده روی و دویدن نیز به فرایند چربی سوزی در شما کمک خواهد نمود.

حرکات بالا هم در آقایان و هم در خانم ها قابل انجام هستند و مخصوصا در خانم ها بعد از زایمان جهت سفت کردن عضلات شکم تاثیر شگرفی دارند.

دکتر سعید ساسانی
عضو کمیته پزشکی فدراسیون جهانی تناسب اندام و بدنسازی(IFBB)
www.drsasani.com
www.shokohgym.com

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...