مزایای ورزش کردن

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 ورزش براي سلامت جسم و روان انسان مفيد است. ورزش به ما كمك ميكند كه بدني متناسب عضلاتي قوي و قلبي سالم داشته باشيم.حتي ورزش ميتواند از نظر روحي و رواني فرد را بهبود ببخشد.


قبل از اينكه يك برنامه ورزشي را شروع كنيد حتما با پزشك خود صحبت كنيد تا بفهميد قادر به انجام برنامه هستيد يا خير.

براي بهره مندي از بهترين فوايد ورزش كارشناسان توصيه ميكنند در بيشتر روزهاي هفته حداقل 30 تا 40 دقيقه ورزش هوازي(دوندگي،شنا كردن،دوچرخه سواري) انجام دهيد. بايد حد اقل دو بار در هفته هم مقداري ورزش براي تقويت و كشش عضلات انجام دهيد. اگر قادر به انجام اين ورزشها نيستيد باز هم ميتوانيد از مزاياي ورزش بهره مند شويد. در هفته 5 روز ورزشهاي سبك انجام دهيد پياده روي داشته باشيد ورزشهاي كششي سبك انجام دهيد ماشين خود را كمي دورتر از محلي كه كار داريد پارك كنيد. به جاي استفاده از كنترل بلند شويد و با استفاده از دكمه هاي تلوزيون اين كار را بكنيد به جاي استفاده از آسانسور از پله ها استفاده كنيد حتي كوچكترين تغييرات نيز ميتواند كارساز باشد.


فوايد جسمي ورزش


بيماري قلبي و سكته قلبي: ورزش روزانه ميتواند ما را از بيماري قلبي يا سكته قلبي ايمن كند.ورزش قلب را قوي ميكند و فشار خون را پايين مي آورد ميزان كلسترول خوب را بالا ميبرد و سطح كلسترول بد را پايين مي آورد،جريان خون را بهبود ميبخشد و ظريفيت كار قلب را بالا ميبرد.


فشار خون: ورزش فشار خون را پايين مي آورد و همچنين باعث كاهش چربي در بدن ميشود كه با فشار خون مرتبط است.


ديابت نوع دو:ورزش با كنترل كردن وزن كمك ميكند از اين بيماري در امان بمانيم.اگر هم به اين بيماري دچار هستيد ورزش سطح قند خون شما را پايين مي آورد.


پيشگيري و درمان چاقي: ورزش به كاهش چربي بدن و ساخت توده عضلاني كمك ميكند و توانايي بدن در استفاده از كالري ها را بالا ميبرد.زماني كه ورزش در كنار تغذيه سالم قرار ميگرد باعث كنترل وزن و ايمن ماندن از چاقي ميشود يك عامل خطر عمده براي بسياري از بيماري ها.


درد كمر: فعاليت هاي فيزيكي كمك ميكند تا كمر درد نگيريم. ورزش قدرت عضلاني و استقامت را افزايش مي دهد و باعث بهبود انعطاف پذيري و استقرار بدن ميشود.


پوكي استخوان: در ورزشهايي كه وزن در آن تحمل ميشود ميزان استقامت استخوان ها بالا ميرود و همين باعث جلوگيري از پيري زودرس استخوان ميشود.


افتادن: تمرين هاي هوازي و ورزشهاي قدرتي به افرادي كه سنشان بالا رفته اين اطمينان را ميدهد كه از يك افتادن ساده ضربه يا مصدوميت شديد نبينند.
سرطان:ورزش ريسك ابتلا به سرطان روده بزرگ را بسيار پايين مي آورد.
 

فوايد رواني ورزش


افسردگي: تحقيقات نشان داده است كه ورزش كردن چه به مدت طولاني چه كوتاه باعث كاهش افسردگي ميشود.اثر ضدافسردگي ورزش از شروع اولين تمرين شروع ميشود و تا پايان آن نيز ادامه دارد. چه مرد و چه زن با ورزش كردن كمتر احساس افسردگي ميكنند. بهترين بهره برداري از ورزش زماني صورت ميگرد كه همراه با يك برنامه روانشناسانه انجام شود.


اضطراب:تحقيقات به ما نشان داده ورزش به كاهش هر نوع اضطراب در مرد و زن كمك شاياني ميكند.بهترين وضعيت براي بهره مندي كامل از مزاياي ورزش وقتي است كه ورزش به صورت هوازي(دويدن،شنا كردن، دوچرخه سواري)انجام شود و به مدت حداقل 10 هفته ادامه پيدا ميكند.


خواب: ورزش باعث ميشود خواب راحتي داشته باشيد. زمان خواب شما را بيشتر ميكند و بدن ميتواند كامل استراحت كند و دوباره خود را تنظيم كند در اين حالت حتي سوخت و ساز بدن نيز تنظيم ميشود.


ديگر مزايا:يك تحقيق نشان داد كه ورزش 8 دقيقه اي ميتواند غم و اندوه،تنش و خشم را كاهش دهد.بسياري از مردم ورزش را انجام ميدهند تا اعتماد به نفسشان بالا برود و استرسشان كمتر شود.در طول ورزش بدن ايندورفين ترشح ميكند كه يك نوع داروي مسكن طبيعي است كه باعث افزايش احساس شادي در انسان ميشود.

 

 منبع: kermany.com

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...