فرضیه‌های در باره‌ی اثرات فزیولوژیک ورزش

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

فرضیه کته‌کولامین‌ها:

کته‌کولامین‌ها گروهی از مواد کیمیاوی مانند نوراپی‌نفرین، اپی‌نفرین و دوپامین را در بر می‌گیرند که به عنوان انتقال‌دهنده‌های کیمیاوی عمل می‌کنند.

نوراپی‌نفرین و دوپامین در یادگیری و حافظه تاثیر بارز دارند. تمرینات منظم و مرتب ترشح این ترکیبات را افزایش داده و مقدار آنها را در پلازمای خون بالا می‌برد. بنابراین انجام تمرینات ورزشی به طور مستمر می‌تواند از طریق افزایش ترشح انتقال‌دهنده‌های کیمیاوی موجب تقویت حافظه و تغییرات مزاجی/خُلقی شود.


فرضیه اندورفین‌ها:

اندورفین‌ها گروهی از مواد کیمیاوی اند که از نورون‌های عصبی ترشح می‌شوند و خواص ضد درد و آرام‌بخش مشابه به مورفین و ترکیبات اوپویید دارند. تمرینات ورزشی مخصوصاً دویدن و ورزش‌های سنگین می‌توانند موجب افزایش اندورفین‌ها شوند. بنابراین می‌توان گفت بهبودی وضع مزاجی پس از ورزش اکثراً ناشی از تاثیرات ترشح اندورفین‌ها است.
در نتیجه می‌توان گفت که ورزش سهم بارزی را در ایجاد امنیت و آرامش روانی و بهبود بخشیدن مهارت‌های ذهنی افراد داشته، باعث تأمین سلامتی جسمی، عاطفی و روانی و هم‌چنان تقویت مهارت‌ او ارتباطات اجتماعی ایشان شده و بالاخره زمینه‌ساز زندگی سالم وعاری از بسیاری معایب خواهد شد.

با درنظرداشت نقشِ موثر ورزش بر مهارت‌های حسی، حرکی، و فعالیت‌های ذهنی و ارتقای عملکرد‌های روانی، ایجاب می‌کند ورزش جز برنامه‌های آموزشی در مکاتب قرار داده شود. آشنایی شاگردان و معلمین با برنامه‌ها و روش‌های مختلف فعالیت‌های ورزشی، نه‌تنها سبب تنبیه وتقویت ذهنی آنها می‌گردد، بلکه موجب تقویت اعتماد‌به‌نفس و در نهایت بهبود و نگهداشت سلامت روانی شان می‌گردد.

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...