درمان بیماریها با ورزش

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

258_1351535694.jpg - 56.19 Kbورزشهای گوناگون، به ویژه ورزشهائی که ملایم و روی برنامه منظم باشند از بروز بیماریها جلوگیری کرده و نقش پیشگیری را بر عهده دارند، بلکه قادرند در بسیاری از بیماریها مؤثر واقع شده و یک رل درمانی را از نظر علم پزشکی برعهده بگیرند.

مروری کوتاه بر اثرات درمانی ورزش در ارگانهای مختلف بدن و بیماریهای گوناگون این نکته را ثابت می‌کند.

درمان درد مفاصل
یکی از راه‌های درمان دردهای مفاصل ورزش روزانه، تحت نظر مربی و پزشک است. امروزه به خوبی ثابت شده است که ورزش می‌تواند دردهای مفاصل از جمله مچ پا، زانو، کمر، دستها، شانه و گردن را درمان کند.
این ورزشها هر روز باید انجام شود و حرکات تحت نظر مربی باشد، تا بهبودی حاصل شود.

درمان فشار خون بالا
با انجام ورزشهای معمولی همراه با رژیم غذائی و استراحت مناسب طی یکسال می‌توان فشار خون ماکزیمم را از 17 به حدود 14 رسانید.
به وضوح روشن است که ورزشکاران معمولاً دچار عوارض فشار خون نمی‌شوند. ورزش حتی در سنین 60 ـ 80 سالگی می‌تواند در متعادل نگهداشتن فشار خون سهیم باشد. زیرا در اثر ورزش، عروقی که در سطح بدن جریان دارند، انبساط یافته و در نتیجه جریان خون افزایش می‌یابد و فشار خون سقوط می‌کند.
اصولاً افزایش فشار خون در کسانی که فعالیت بدنی کمتر دارند، بیشتر مشاهده می‌شوند.

 

 • ورزش در مبتلایان به افزایش فشار خون

بیمارانی که فشار خون دارند باید به این نکات توجه کنند:
1. ورزشهائی چون پیاده‌روی و کوهنوردی به خوبی قادرند فشار خونهای نامتعادل را درمان کنند.
2. ورزشهائی مثل: وزنه‌برداری، هل دادن وسیله سنگین، حمل بار سنگین، کوبیدن میخ به دیوار و... اینگونه فعالیتها، باعث افزایش فشار خون می‌شوند.
3. فعالیت ورزشی منظم و مناسب و روزانه و یا حداقل 3 بار در هفته و هربار به مدت 30 الی 45 دقیقه در طی 10 هفته باعث کاهشی به میزان 15 تا 25 میلی‌متر جیوه فشار خون می‌شود.

 

درمان ازدیاد چربی خون
ورزش منظم و مستمر در بیمارانی که دارای چربی خون بالائی هستند، قادر است کلسترول و چربی مضر خون ( LDLکلسترول) را کاهش و در عوض باعث ازدیاد چربی مفید خون (HDL)بشود و در نتیجه از اثرات ناشی از ازدیاد چربی خون در بروز بیماریهای قلبی عروقی و سنگهای صفراوی جلوگیری کند.
همچنین ورزش وزن افراد چاق را پائین می‌آورد، کاهش وزن به کاهش چربی خون کمک زیادی می‌کند.

درمان دردهای قلبی و سکته قلبی
انجام ورزشهای سبک طبق آمارهای جهانی نه تنها قادر است انواع دردهای قلبی پایدار و غیرپایدار را تسکین و کاهش دهد، بلکه قادر است سبب حل شدن لخته‌های داخل خون شریانی قلب شده و از بروز سکته‌های بعدی، ممانعت به عمل آورد.
همچنین ورزشهای سبک مانع از رسوب پلاکتهای چربی در داخل عروق کرونر قلب و یا عروق سایر نقاط بدن شده و در پیشگیری بیماریهای قلبی و عروقی آینده در نزد افرادی که یکبار به انفارکتوس مبتلا شده‌اند، دخیل است.

 

 • ورزش در بیماران قلبی

بیماران قلبی که می‌خواهند با ورزش کردن سلامت خود را بازیابند، به نکات زیر دقت کافی داشته باشند:
1. بیماران باید توجه داشته باشند که افزایش وزن، بالا بودن چربیهای خون و استعمال دخانیات از عوامل مستعد کننده و خطرساز بیماریهای قلبی هستند.
لذا توصیه می‌شود وزن خود را متعادل نگه داشته و از چاق شدن بپرهیزند.
چربیهای خود را با رعایت رژیم غذائی، ورزش و در صورت لزوم تجویز دارو توسط پزشک در حد مطلوب حفظ کنند.
از استعمال دخانیات بپرهیزند.
2. هیچگاه تا یک ساعت بعد از خوردن غذا، اقدام به پیاده‌روی سریع و ورزش نکنند.
3. بهترین ورزش پیاده‌روی نسبتاً تند است. ابتدا با 2 تا 3 دقیقه شروع کرده و سپس روزانه یک تا دو دقیقه به مدّت آن اضافه کنید تا به 30 تا 45 دقیقه در روز برسد.
4. شدت ورزش باید به حدی باشد که دچار احساس تنگی نفس، خستگی شدید و یا درد سینه و سرگیجه نشوند و در صورت بروز هر یک از حالات فوق بلافاصله ورزش را متوقف کرده و در صورت وجود درد سینه یک عدد قرص زیر زبانی نیترو گلیسیرین گذاشته به پزشک مراجعه کنند.
5. از ورزش در آب و هوای گرم و مرطوب بپرهیزند.
6. از انجام فعالیت بدنی و ورزشهائی که زور زدن زیاد لازم دارد و حرکت چندانی صورت نمی‌گیرد،‌ مثل: وزنه‌برداری، هل دادن ماشین، شنا رفتن، دمبل زدن و... جداً پرهیز کنند.
7. در صورت بروز سرگیجه، درد سینه و یا تنگی نفس شدید، حین و بعد از ورزش بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
8. از خوردن غذاهای سنگین و چرب، قهوه و کاکائو بپرهیزند.
9. از شرکت در ورزشهای مسابقه‌ای که فشار روحی و فیزیکی زیادی دارند اکیداً خودداری کنند.
10. در صورت ابتلا به بیماریهای شایع نظیر سرماخوردگی و غیره از انجام فعالیت ورزشی تا بهبود خودداری کنند.
11. از دوش گرفتن یا شنا کردن در آب سرد و گرم خودداری کنند.
12. بیمارانی که داروهای ضد انعقادی نظیر (وارفاین، کومادین، آسپرین) استفاده می‌کنند باید از انجام فعالیت ورزشی که خطر حادثه و خونریزی وجود دارد، خودداری نمایند.

 

درمان بیماری دیابت (مرض قند)
امروزه ثابت شده که ورزشهای مناسب در نزد افرادی که به دیابت مبتلا هستند و حتی انسولین نیز تزریق می‌کنند، بسیار مفید بوده و مقاومت بدن را در برابر عوارض حاصله از این بیماری بیشتر می‌کند.
ورزش در بسیاری از اوقات همراه با رژیم غذائی مناسب باعث بهبودی و رفع بیماری می‌شود و بیماران نیازی به مصرف داروهای پائین آورنده قند خون پیدا نخواهند کرد.

 

 • ورزش در بیماران دیابتی

در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، توجه به نکات زیر و رعایت آنها بسیار کمک کننده خواهد بود.
1. افراد چاق با کم کردن وزن، ‌در کنترل قند خون با پزشک معالج خود همکاری کنند.
2. ورزش به بهبود تنظیم قند خون کمک می‌کند و با افزایش تعداد و حساسیت گیرنده های هورمون انسولین در سطح سلولها باعث افزایش اثر انسولین می‌شود و لذا کنترل دیابت راحت‌تر صورت می‌گیرد.
3. عضلات بیماران دیابتی که لاغر شده، با ورزش قابل ترمیم و بازگشت به حالت اولیه می‌باشند.
4. با ورزش مناسب از بروز ضایعات قلبی، عروقی، مرض قند، تا حدی بکاهید.
5. بیمارانی که از قرص خوراکی ضد دیابت استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که با ورزش ممکن است قند خون آنها شدیداً کاهش یابد، لذا از ورزشهای طولانی مدت بپرهیزند.
6. گاهی قند خون حین ورزش به شدت کاهش می‌یابد، لذا باید همیشه مقداری قند، شکر، آب نبات، شکلات و... همراه داشته باشند و در صورت بروز علائم کم شدن قند خون (لرزش، تعریق زیاد، طپش قلب، بی‌حالی و بی‌رمقی، سرگیجه و سردرد) از آن استفاده ‌کنند.
7. از انجام ورزشهای سنگین مثل کوهپیمائی خصوصاً در هوای گرم تابستان و به مدت طولانی، وزنه‌برداری، کشتی، بوکس، پرش و به طور کلی ورزشهائی که امکان آسیب شدید به اندامها و احتمال شکستگی استخوانها وجود دارد بپرهیزند.
8. اگر در محیط گرم به مدت طولانی ورزش کردند حتماً از آب فراوان استفاده کنند.
9. بیماران دیابتی که مبتلا به اختلال کلیوی هستند، باید از ورزشهای سنگین بپرهیزند.
10. همیشه تحت نظر مربی و با توجه به توصیه‌های پزشک معالج ورزش کنند.
11. در انتخاب کفش ورزشی دقت لازم را بکنند تا دچار زخم انگشتان پاها نشوند.
12. بعد از هر ورزش پاهای خود را با آب ولرم بشویند و از سالم بودن پوست آنها مطمئن شوند.

 

درمان بیماریهای ریوی
با انجام 3 بار در هفته ورزش متعادل و هر بار نیم ساعت می‌توان مقاومت عضلات و اعضای داخلی بدن را بیشتر کرده و ظرفیت انتشار اکسیژن را در ریه‌ها افزایش داد و به دنبال آن از تنگی نفس و فیبروز بافتها جلوگیری کرد و در افراد سیگاری که سالیان درازی این ماده سمی را وارد ریه‌ها کرده‌اند و اینک پس از حدود 15 الی 20 سال منتظر بروز بیماریهائی چون آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن هستند، ورزش قادر است توان و تحمل عضلانی ریه را بیشتر کرده و تهویه ریه را آسانتر کند.

 

 • ورزش در بیماران ریوی

بیماران ریوی باید به این نکات توجه داشته باشند:
1. از استعمال دخانیات و ارتباط نزدیک با افراد سیگاری بپرهیزند.
2. هرگز احساس ناامیدی نکنند و با مراجعه مرتب و منظم به پزشک دستورات او را اجراء کنند.
3. حتماً کاری مناسب با روحیه و وضع جسمانی خود داشته باشند.
4. محیط زندگی را در نقاط خوش آب و هوا انتخاب کنند.
5. فعالیت بدنی روزانه را از پیاده‌ روی کوتاه مدت، ابتدا جهت خرید نان و شیر و مایحتاج منزل شروع کنندو در درجه بعد فعالیت را افزایش داده و حتی الامکان روزی 20 تا 30 دقیقه پیاده‌ روی کنند.
6. به ورزش و فعالیت بدنی مثل دارو و رژیم غذائی به عنوان یک دستور درمانی ضروری بنگرند.
7. نفسهای عمیق بکشند و هنگام خارج کردن هوای بازدمی لبهای خود را جمع کنند، این عمل باعث کاهش تنگی نفس می‌شود.
8. ورزش شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی مناسب‌تر از بقیه ورزشهاست.
9. حتی الامکان در محیط و هوای سرد ورزش نکنند.

 


اثرات ورزش در شادابی روح و روان
حین ورزش، ترشح میانجی‌های عصبی و شبه مرفین، مثل انکفالین ها و اندروفینها و سروتونین در خون افزایش یافته و با اثرات ضد درد خود قادرند در فرد ورزشکار نشاط و سرور ایجاد کنند.
در عصر حاضر بیماری اعصاب مهمترین و شایعترین بیماریهاست، ورزش می‌تواند، اعصاب را قوی و اسپاسمهای عصبی را تسکین بخشد.

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...