حركات اصلاحي و ضرورت مطالعه وضعيت بدن

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

حركات اصلاحي يكي از بخشهاي تربيت بدني است كه هدف آن پيشگيري و رفع برخي ناهنجاريهاي جسماني توسط تمرينهاي بدني است.

به عبارت ديگر حركات اصلاحي عبارت است از برنامه اي ورزشي و حركتي كه در آن با اجراي تمرينهاي خاص عملكرد و ساختمان بدن تغيير مي كند و اصلاح مي شود.

شايد نتوان معيار ثابت و مشخصي براي وضعيت بدني تمام افراد به صورت يكسان در نظر گرفت زيرا اين موضوع در ارتباط با مكانيك بدن و تحت تأثير عملكرد دستگاههاي مختلف بدن از جمله اسكلت و عضلات است. اما آنچه اهميت دارد اين است كه يك وضعيت بدني مناسبتر خستگي كمتر و كارايي بيشتري دارد.

عوامل ديگر نيز به صورت جزيي در ساختار جسماني موثر است از جمله ن‍ژاد،سنت و عادتهاي مختلف وحتي حالات روحي و رواني افراد كه در ملل مختلف به صورتهاي گوناگون ديده مي شود. عواملي مانند بيماري ويا خستگي نيز وضعيت كلي بدن را به طور مقطعي تحت تأثير قرار مي دهند زيرا در نتيجه ي بيماري و خستگي توان عضلات بدن كاهش مي يابد و نيروي وزن بدن بر نيروي انقباضات عضلاني غلبه مي كند و وضعيت قائم بدن دچار مشكل مي شود.

ضرورت مطالعه وضعيت بدن
وضعيت نابهنجار به معناي رنج،درد و افسردگي جسماني دائمي و در مقابل استواري در وضعيت بدني موجب توانايي،قدرتمندي و سلامتي فرد است.دكتر شفارد معتقد است"افزايش سطح اسيد لاكتيك خون،افزايش مرحله ي وام اكسيژن،تأخير مرحله ي برگشت به حالت اوليه و همچنين كاهش حجم تنفسي از اثرات بدني نا مطلوب است."
تحقيقات بيان كننده ي اين است كه اكثر افراد وضعيت بدني طبيعي ندارند وتنها "يك پنجم" افراد چنين وضعي دارند.اين حجم بالاي ناهنجاري كه در اثر محركهاي محيطي ايجاد شده است اكثراً از نوع برگشت پذير و يا اصلاح پذير است.اين موضوع از طرفي به سبب ماشيني شدن زندگي و استفاده كمتر از بدن و آثار مخرب ناشي از بي حركتي در وضعيت بدن و از طرف ديگر به سبب توجه بيشتر انسان امروزي به سلامت،طول عمر بيشتر،زندگي بهتر و ظاهري زيباتر ايجاد شده است.

به طور خلاصه وضعيت بدني نابهنجار دو نوع اثر سوء در بدن ايجاد مي كند:۱-اختلالات ساختماني ۲-اختلالات كاركردي
 • در اختلالات ساختماني،ساختار اسكلت وضعيت طبيعي خود را از دست مي دهد اين نوع تغييرات با حركات اصلاحي قابل درمان نيست و اجراي تمرينهاي ورزشي براي اين افراد چندان سودمند نخواهد بود.
 • اختلالات كاركردي،اختلالاتي است كه فقط روي بافتهاي نرم مثل عضلات و رباطها اثر ميگذارد.اين نوع تغييرات در برابر تمرينهاي اصلاحي واكنش نشان مي دهد.

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...