ترفندهایی برای گنجاندن ورزش در برنامه روزانه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
جمله «وقت ندارم» بیشترین طرفدار را در بین آنهایی که ورزش نمی‌کنند دارد. واقعیت این است که وقت دارید، فقط به انگیزه و محرک نیاز دارید.

ورزش روزانه توسط انواع متخصصان و پزشکان توصیه می‌شود. از پزشکان عمومی گرفته تا متخصصان قلب و مغز و اعصاب، همه ورزش را از ملزومات زندگی روزانه می‌دانند. اما بسیاری از ما همچنان ورزش را در برنامه نگنجانده‌ایم. شاید آن را سخت گرفته‌ایم و حرکات و تمرینات ساده را ورزش به حساب نمی‌آوریم.

ریدرز دایجست ترفندهایی برای دور زدن این طرز فکر پیشنهاد کرده که در ادامه می‌خوانید:
نگویید وقت ندارم: جمله «وقت ندارم» بیشترین طرفدار را در بین آنهایی که ورزش نمی‌کنند دارد. واقعیت این است که وقت دارید، فقط به انگیزه و محرک نیاز دارید. بعضی‌ها موضوع را سیاه و سفید می‌بینند: یا نیم ساعت در روز یا هیچ! اما در حقیقت هر حرکتی هر چند کوتاه از بی‌تحرکی بهتر است.

 • ورزش را نادیده نگیرید: ورزش برای سلامتی قلب و عروق مثل دارویی قدرتمند عمل می‌کند. به قلب اجازه می‌دهد با تلاش کمتری، میزان بیشتری خون پمپاژ کند، بدن‌تان را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد و از فشار خون جلوگیری می‌کند. ورزش علاوه بر آثار مثبت بدنی، روی روان‌ هم تاثیر می‌گذارد و روحیه و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
 • 5 دقیقه راه بروید: درست است که 150 دقیقه راه رفتن در هفته توصیه شده اما اگر نمی‌توانید این کار را بکنید، آیا درست است که کلا پیاده‌روی را کنار بگذارید؟ نه. فعالیت کمتر از این هم همچنان سودمند است. تحقیقات نشان داده افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند، مرگ و میر بالاتری دارند. پس به فعالیت کم به جای بی‌تحرکی هم فکر کنید.
 • تبلیغات تلویزیونی را جلو نزنید: هر دو ساعتی که جلوی تلویزیون می‌گذرانید احتمال چاقی شما را 23 درصد و احتمال ابتلا به دیابت را 14درصد افزایش می‌دهد. لازم نیست تماشای تلویزیون را از برنامه حذف کنید. فقط کافی است یاد بگیرید چه طور کارها را همزمان انجام دهید. می‌توانید زمان تماشای تلویزیون را به زمانی فعال برای بدن‌تان تبدیل کنید. چند دراز و نشست موقع نمایش تبلغات می‌تواند بدن شما را فعال نگه دارد.
 • فقط به خودتان فکر نکنید: اگر کارهای کوچک را برای خاطر دیگران انجام دهید، انگیزه‌ای برای فعالیت‌های کوچک دارید. برای کسانی که دوست دارید، یا حتی برای غریبه‌ها کارهایی انجام دهید. مثلا اگر برف‌ها را پارو می‌کنید، این کار را برای همسایه‌تان هم انجام دهید. در اتوبوس بایستید و جایتان را به کس دیگری بدهید.
 • وسایل موتوری را کم کنید: وسایل موتوری مثل ماشین ظرف‌شویی و آسانسور در وقت ما صرفه‌جویی می‌کنند، اما از سوختن کالری‌ هم جلوگیری می‌کنند. عادت‌هایی مثل استفاده از ماشین ظرف‌شویی به جای شستن ظرف‌ها با دست، رانندگی کردن تا محل کار به جای راه رفتن و استفاده از آسلانسور به جای پله باعث می‌شود کالری‌های کمتری سوزانده شود و تبدیل به اضافه وزن شود. سعی کنید از بدنتان بیشتر استفاده کنید و زندگی‌تان را به دست وسایل موتوری ندهید.
 • نشسته صبر نکنید: ما در طول روز، زیاد می‌ایستیم و منتظر می‌مانیم. در مغازه، در بانک، اداره پست، صف خودپرداز و... بسیاری مواقع هم می‌نشینیم و منتظر می‌مانیم. مثلا در مطب دکتر یا پای تلفن. سعی کنید در زمان‌های انتظار، راه بروید، از پله‌ها بالا و پایین بروید یا کمی بدنتان را بکشید.
 • گام شمار داشته باشید: تعداد قدم‌هایی را که در روز برمی‌دارید بشمارید. بعد سعی کنید آن را در هفته اول به 500 قدم در روز برسانید. در هفته‌هایی بعدی این میزان را بیشتر کنید. می‌توانید ماشین‌تان را دورتر از مقصد پارک کنید. می‌توانید با همکارانتان قرار ملاقاتی در حال راه رفتن ترتیب دهید، البته اگر در این قرار به کامپیوتر نیاز ندارید! هر جا زود رسیدید، کمی قدم بزنید.

این عادت‌های جدید کمک می‌کند روزانه وقتی را صرف پیاده‌روی کنید.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...