بادی پامپ (BodyPump)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تاریخچه:

ورزش بادی پامپ یک شاخه از ورزش های هوازی است که در سال 1991 توسط فیلیپMills ابداع گردید .این ورزش با اینکه سابقه زیادی ندارد ولی به سرعت محبوبیت زیادی در بین افراد مخصوصا بانوان پیدا کرد به طوری که امروزه در بیش از 80 کشور دنیا د بالغ بر ده ها هزار سالن ورزشی تعلیم داده میشود.در ایران نیز علاقمندان زیادی دارد ولذا در این مطلب هدف من آشنایی بیشتر شما خوانندگان عزیز با اصول این ورزش و کارایی آن میباشد.

drsherafatvaziri.com

اصول کلی:

همانطور که در بالا اشاره شد این ورزش شاخه ای از ورزش های ایروبیک است اما فرق آن با ورزش های صرفا ایروبیک این است که تمرینات با وزنه نیز در آن گنجانده شده است .معمولا هر سانس کلاس بادی پامپ حدود 60 دقیقه طول میکشد در طول این مدت روی 8 گروه جداگانه عضلات که به هرکدام یک Track گفته میشود کار میشود،البته یک Trackجهت گرم کردن در اول برنامه(Warm up)و یک Trackجهت سرد کردن بدن در آخر برنامه(Cool down) را نیز شامل میشود.

البته انواع دیگری نیز دارد مثلا در نوعی از آن که 45 دقیقه طول میکشد Track جلو بازو و پشت بازو را حذف میکنند .این موضوع که چه نوعی از آن به درد وضعیت بدنی شما میخورد بر اساس نظر مربی تان تصمیم گیری میشود.

یک کلاس نرمال بادی پامپ:

در کلاس های بادی پامپ مثل اکثر کلاس های ایروبیک از موسیقی استفاده میشود و لذا انجام این ورزش باعث کمک زیادی به بهبود شرایط روحی و کمک به رفع افسردگی میکند.

نوع وزنه هایی که در این ورزش بکار میرود شامل وزنه های آزاد،پلیت ها،هالتر یا صفحات Step ایروبیک هستند و افراد بر اساس نظر مربی بر اساس هدف و شرایط بدنی که دارند از وزنه ها استفاده میکنند.بیشترین نوع حرکاتی که در این ورزش انجام میشود شامل اسکات ها، دد لیفت ها وپرس ها میباشد و با هدف اصلی افزایش استقامت و قدرت عضلانی حرکات تنظیم میشوند.

معمولا مربیان با انتخاب تلفیقی از Trackها و میکس کردن آن ها با هم درجات مختلفی از قدرت و استقامت را برای شاگردان تنظیم مینمایند.در بسیاری از باشگاه هایی که اصولی و علمی تر کار میکنند ابتدا یکدوره کلاس توجیهی از سوی مربی برای هنرجویان تازه کار برگذار میشود تا کم کم با آمادگی مناسب به سر کلاس اصلی بروند.

گروهی بودن این ورزش،همراهی آن با موسیقی وموزون بودن آن یک حالت زیبایی از نشاط و ایجاد روحیه بالا را بین کار آموزان ایجاد مینماید.

معمولا یک کلاس نرمال بادی پامپ 10 Track دارد که هرکدام 6-4 دقیقه طول میکشد وهمانگونه که گفتم در هر تراک روی گروه خاصی از عضلات کار میشود.معمولا یک روال عادی به این ترتیب است که: تراک گرم کردن ،پاها ،عضلات سینه ، عضلات پشت، پشت بازو ، جلوی بازو ،لانگز،سرشانه و شکم و نهایتا تراک خنک کردن بدن .معمولا بین هر تراک زمان کوتاهی را برای تمرینات کششی عضلاتی که روی آن کار شده و برای تغییر وزنه ها برای حرکت بعدی در نظر میگیرند.

فرمی که در بالا توضیح دادم یک فرم کلی و پایه ای این ورزش بود بسته به نظر مربی در نوع و نحوه انجام تراک ها ممکن است تغییراتی حاصل شود مثلا شاید زمان و شدت بیشتری را به پایین تنه اختصاص دهند یا به بالای تنه و... که همه این موارد بستگی به شرایط جسمانی افراد و نیازهای آنها از این ورزش فرق خواهد کرد.

در کل باید گفت که این ورزش تلفیق خوبی از ورزش هوازی و ورزش با وزنه(غیر هوازی) است که بسته به انتخاب نوع تمرینات آن را میتوان به سمت دلخواه سوق داد.


دكتر سعيد ساساني

عضو كميته پزشكي فدراسيون جهاني بدنسازي و تناسب اندام(IFBB)

دبیر کمیته پزشکی فدراسیون آسیایی دنسازي و تناسب اندام(AFBF)

22147802-22135233

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...