افزایش سلامتی و شادابی با ورزش

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

‌انجام فعالیت بدنی منظم و ورزش، در افزایش سلامتی و شادابی تاثیر بسزایی دارد.

 

دکتر محمد علی سردار ، مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ورزش فواید پیشگیرانه ای برای بسیاری از بیماری ها دارد ، گفت: ‌در حال حاضر با ایجاد فضاهای مناسبی که در اماکن عمومی ایجاد شده است، زمینه های مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی فراهم شده است.


دکتر محمد علی سردار افزود: فقر تحرکی به نوعی موجب بروز افسردگی و دیگر بیماری های روحی و روانی در افراد می شود.
وی گفت: همچنین ورزش سبب ترشح هورمون ها و آنزیم هایی در افراد می شود که موجب شادابی و نشاط می شود که این شادابی و نشاط حداقل تا 12 ساعت پایدار خواهد بود.


دکتر سردار ورزش را یک امر ضروری برای تمام اقشار به ویژه در کودکان و سالمندان عنوان کرد و هشدار داد: در سالمندان اگر تحرک به اندازه کافی نباشد، اختلال در بخش حفظ تعادل به وجود می آید و کودکان در صورت نداشتن ورزش از نظر جسمی دچار اضافه وزن  و یا لاغری می شوند که زمینه ساز محدودیت های حرکتی در آینده می شود.


وی در ارتباط با ورزش های سودمند برای بانوان خاطر نشان کرد: در بانوان به دلیل شرایط خاص جسمی و اجتماعی توصیه می شود که از ورزش های آبی استفاده کنند.


دکتر سردار افزود:همچنین پیاده روی و یا دویدن نرم نیز می تواند برای بانوان بسیار سودمند باشد و در حال حاضر مکان هایی در سطح شهر مشهد در نظر گرفته شده اند که بانوان به راحتی می توانند در محوطه آنان بدون پوشش ورزش و پیاده روی کنند و  در فعالیت های اجتماعی نیز شرکت کنند.


مدیر امور تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به شرایط خاص بانوان شاغل تاکید کرد: بانوان شاغل به ویژه آن دسته ای که مشاغل اداری دارند به دلیل اینکه تحرک کمی دارند باید حتما روزی بین نیم تا یک ساعت را به ورزش اختصاص دهند تا تغییراتی در ساختار اسکلتی آنها به وجود نیاید.

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...