کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

این نوع کفه در هر نوعی از کفش قابل استفاده است و آنچه که هدف اصلی این نوع از کفشهاست ایجاد یک قوس طولی در راستای پا میباشد.

 

خواص گوناگونی برای این نوع از کفشها عنوان شده است :

۱) با توجه به اینکه فرم گهواره ای در کفه(sole) این نوع کفش  کمک به قدم برداشتن میکند لذا در افرادی که به هر دلیلی دارای محدودیت حرکتی از ناحیه مچ پا هستند میتواند به راحتتر شدن راهپیمایی کمک کند.

۲)در افرادی که دارای آرتروز مفصل شست پا (Hallux Rigidus)هستند و هنوز یا کاندید مناسبی برای جراحی نیستند و یا تصمیم به جراحی ندارند با کم کردن فشار روی انگشتان در فاز بلند شدن پنجه از روی زمین (Toe Off) به راحتتر شدن راهپیمایی کمک میکند.

۳) از انجا که در حین راه رفتن با اینگونه کفشها محور وزن کمی به سمت عقب مفصل مچ پا جابجا میگردد لذا شخص در حین ایستادن استفاده بیشتری از عضلات ساق و ناحیه سرینی(Gluteal) میکند و به تقویت این عضلات و اصلاح ساختار بدنی (Body Posture )کمک میکند.

۴) با توجه به ناپایداری نسبی در حین ایستادن و راه رفتن با اینگونه کفشها ، استفاده بیشتری از عضلات کمر و شکم(Core muscle)   صورت میپذیرد و تا حدودی باعث سفت تر شدن این عضلات میگردد.

موارد بالا مهمترین مزایای استفاده از این گونه کفشهاست با اینحال آنچه که باید بسیار بر ان تاکید نمود این است که شدت تاثیر گذاری در این موارد توسط این کفشها پایین است و به علاوه بدن بعد از مدت کوتاهی به سیستم جدید عادت کرده و خصوصا عضلات در گیر شده ساختار بدنی مجددا به وضعیت قبلی باز میگردند، هم چنین با توجه به خاصیت ناپایداری ایجاد شده توسط این گونه کفشها استفاده اینها در افراد دارای مشکلات مفاصل زانو و لگن و بعضا ستون فقرات توصیه نشده و حتی در افراد دارای بعضی بیماریهای نورولوژیک منجر به عدم تعادل ممنوع خواهد بود چراکه احتمال افتادن روی زمین را افزایش میدهد.

مطالعات متعددی بر روی میزان تاثیر گذاری این کفشها در تناسب اندام صورت گرفته و اثرات چشمگیری گزارش نشده است به علاوه پوشیدن اینگونه کفشها در حین دویدن یا ورزشهای پرتحرک دیگر هیچ برتری نسبت به کفشهای مخصوص هر ورزش نداشته و توصیه نمیگردد.

آنچه که در تبلیغات بر افزایش قد به دنبال پوشیدن اینگونه کفشها ادعا میگردد که خلاف واقعیت بوده و تنها تاثیری که در مراحل ایتدایی پوشیدن اینگونه کفشها باعث ایجاد توهم افزایش قد میگردد راست تر ایستادن فرد به دلایل ذکر شده  در بالا میباشد.

در پایان اینکه: کفشهای کفه گهواره ای در مجموع کفشهای مناسبی برای راهپیمایی روی سطوح هموار میباشند که خصوصا در افرادیکه دارای اختلالات دردناک در کف پا میباشند مفید هستند ولی باید توجه داشته که خواص شگفت آور ذکر شده در تبلیغات برای اینگونه کفشها چندان به واقعیت نزدیک نیست.

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...