کفش ( ساختمان و انواع )

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

یکی از ویژگیهای خاص بشر که او را کاملا از سایر موجودات متمایز کرده است استفاده از عناصر طبیعت برای اختراع و درست کردن وسایلی است که به منظور ساده تر کردن زندگی خود بکار می آورد ، یکی از این موارد کفش است که برای پوشش پا در هنگام راه رفتن بکار می آید .

قدیمی ترین کفش موجود در جهان در سال ۱۹۳۸ در آمریکا کشف شد که قدمتی به حدود ۷-۸ هزار سال قبل از میلاد مسیح برای آن تخمین زده میشود(عکس ۱).

 

امروزه کفش تنها به عنوان پوششی ساده برای راه رفتن نیست بلکه از مصارف طبی و درمانی تا دنیای مد وزیبایی را در تسخیر خود در آورده است و حتی انواع مختلف آن در فرهنگها و اقلیمهای متفاوت نشانگر خصوصیات اقلیمی و فرهنگی هر شخص نیز میتواند باشد.(عکس ۲)

از لحاظ ساختمان کلی هر کفش دارای اجزا متفاوتی است :

 

 

کفه(Sole)

اصلیترین قسمت در هر کفش میباشد که از سه قسمت خارجی ، میانی ، و داخلی تشکیل شده است. قسمت خارجی (outsole) طوری طراحی میگرددتا توان مقابله با فرسایش ناشی از اصطکاک با سطح زمین را نیز داشته باشد که بر حسب کاربرد کفش ضخامت متغییری دارد و معمولا محکم ترین قسمت کفش است.قسمت داخلی (insole) قسمت داخلی کفه است که در تماس مستقیم با پا قرار میگیرد و از جنسی تهیه میگردد که حداقل واکنش را با پوست پا داشته باشد و حداکثر راحتی را برای پا به همراه داشته باشد و درنهایت قسمت میانی(midsole) که بیشترین نقش آن جذب کننده فشار وارده از سطح زمین به پا می باشد   (shock absorber) .

 

پاشنه(Heel)

قسمت عقبی کفه کفش است که نقش حمایت کننده پا در هنگام فرود بر روی زمین را دارد و ارتفاع متغییری بر حسب کاربردهای مختلف کفش دارد ومعمولا از جنس اصلی کفه با مقداری تغییرات در ضخامت می باشد.

 

رویه (Vamp)

رویه کفش مهمترین قسمت پوشاننده پا است که ظاهر اصلی کفش را نیز میسازد میتواند بلند ، کوتاه ، بند دار ، زیپ دار و یا ساده باشد ، در قسمت جلو به عنوان محفظه انگشتان (toe box) نامیده میشود که میتواند پهن و یا باریک باشد و معمولا از جنسی ساخته میشود که علاوه بر فراهم کردن انعطاف پذیری ، دوام ظاهری نیز داشته باشد و به علاوه قابلیت تمیز کردن را نیز داشته باشد.

 

زبانه(Tongue)

در کفشهای که رویه یکسره ندارند این قسمت باعث میگردد که بعد از بستن بند یا زیپ روی کفش، رویه کفش حالت یکپارچه به خود بگیرد.

اجزا ذکر شده به عنوان اساس ساختمانی هر کفش میباشد و هر نوع کفشی میتواند اجزا اضافه بر حسب کاربرد آن داشته باشد.

کفشها دارای انواع مختلفی مثل ورزشی ، طبی ، ارتوپدی ، روزانه ، جهت مد و زیبایی، پاشنه تخت ، پاشنه بلند و غیره میباشند که هر کدام به طور جداگانه در مقالات بعدی مورد بررسی قرار میگیرند.

پرینتایمیل

نظرات   

 
0 # shayan 1393-06-27 07:06
سلام
من به تازگي عمل آرتسكوپي زانو انجام دادم، بعد از عمل در بيمارستان صحبتي با فيزيوتراپ و شخص ديگري كه اين عمل رو انجام داده بود، درباره نوع كفشي كه من مي‌پوشم مطرح شد. من از دوران نوجواني بخاطر ورزش بسكتبال عادت به پوشيدن كفش‌ها و كتاني‌هاي ساقدار دارم، اون افراد معتقد بودن كه كفش ساقدار در عدم تعادل‌ها با حفاظت از مچ پا، احتمال آسيب‌ديدگي در زانو رو بيشتر مي‌كند و اين درحالي است كه آسيب‌ديدگي‌هاي مچ پا خيلي ساده تر از زانو ترميم مي‌شوند! پس بهتر است كه من ديگه ساقدار نپوشم. اما جراح من اين حرف رو قبول نداره - مي‌خواستم نظر شما رو در اين باره بدانم - باتشكر
بازگو کردن
 

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...
 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...