پای پرانتزی در اطفال(genu varum)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مطلبی آموزنده و خواندنی درباره پای پرانتزی در اطفال از "دکتر آرش شرافت وزیری"

راه افتادن کودک یکی از خاطره انگیزترین لحظات برای والدین میباشد و لذا حساسیت زیادی از سوی آنان دراین زمینه در  مورد کودکشان وجود دارد. یکی از شایعترین اختلالاتی که کودکان و والدین انها را به کلینیک ارتوپدی هدایت میکند اختلال در فرم راه رفتن کودک است .

 

یک کودک به طور طبیعی در سن ۹ ماهگی به کمک دو دست می ایستد،در ۱۲ ماهگی با نگهداشتن یک دست وی به آهستگی راه میرود،در ۱۴ ماهگی بدون کمک راه میرود، در۲ سالگی از پله  بدون کمک بالا میرود و توانای پایین امدن از پله را در سن ۴ سالگی بدست می آورد لذا واضح است که بدست آمدن توانایی راه رفتن مطابق بالغین حتی تا ۴ سالگی  هم کامل نیست و اکثر ناهنجاریهای راه رفتن در این سنین به علت عدم تکامل طبیعی کودک و انتظار بیش از حد والدین به علت نداشتن اطلاعات کافی است.

 

اما باید از یاد نبرد که اختلالات متعدد عضلانی، اسکلتی و عصبی وجود دارند که میتوانند باعث ناهنجاری در پروسه راه رفتن گردند. یکی از این موارد پاهای پرانتزی (genu varum) است.در تعریف پای پرانتزی عبارت از حالتی است که وقتی در وضعیت ایستاده هر دو مچ پا به هم چسبیده باشد زانو ها از هم فاصله بیش از حد بگیرند. این اختلال در کودکان وبالغین علل متفاوتی دارد.

پای پرانتزی در کودکان به دو نوع طبیعی(physiologic genu varum) و غیر طبیعی (Pathologic ) تقسیم میگردد که افتراق این دو از هم باید توسط پزشک و ترجیحا جراح ارتوپد صورت بگیرد چراکه برخورد با این دو کاملا متفاوت است.

پای پرانتزی طبیعی یا فیزیو لوژیک معمولا در ابتدای راه افتادن کودک یعنی بعد از ۱۲ ماهگی توجه والدین را به خود جلب میکند معمولا زاویه ساق و ران حداکثر تا ۱۰ درجه بوده ودر وضعیت دراز کش از وضعیت ایستاده  کمتر میباشد . این اختلال نیاز به اقدام درمانی نداشته و به صورت خود به خود تا سن ۲ سالگی برطرف میگردد و فقط باید به والدین در مورد روند بیماری و بهبودی خود بخودی آن توضیحات کافی ارایه گردد.در این اختلال به هیچ عنوان استفاده از کفشهی طبی و یا بریس هی اصلاحی توصیه نمیگردد(عکس ۱ و ۲)

در طی روند تکامل رشد کودک حداکثر پای پرانتزی(bow leg)در سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است و بتدریج تا سه سالگی این زاویه محو میگردد و حتی در حوالی ۴ سالگی میتواند زانو ها از بالغین هم بهم نزدیک تر باشد و بتدریج تا ۶ سالگی شبیه بالغین میگردد.

 

مواردیکه در صورت مشاهده دیگر نباید پای پرانتزی طبیعی قلمداد گردد:

۱)زاویه پرانتزی خیلی شدید باشد.

۲)یکطرفه باشد(عکس ۳)

۳)همراه با سو تغذیه باشد.

۴)همراه با سایر اختللات اسکلتی عضلانی باشد.

۵)بعد از ۲ تا ۳ سالگی ادامه یابد.

۶)در رادیوگرافی غیر طبیعی باشد.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...