پارگی عضله بازو، بای سپس ، ( در آرنج)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مطلبی مفید و آموزنده درباره "پارگی عضله بازو" ، برای بدنسازان نوشته شده توسط "دکتر آرش شرافت وزیری"

m12-0.jpg - 9.68 Kb

عضله دو سر بازویی(Biceps) عضله ای دوکی شکل در جلوی بازو است که از بالا توسط دو سر تاندونی کوتاه و بلند به ناحیه شانه و از پایین توسط یک تاندون قوی به استخوان رادیوس وصل میگردد(شکل ۱).

http://drsherafatvaziri.com/

 

وظیفه اصلی این عضله اولا چرخش به خارج ساعد(supination) خصوصا وقتی آرنج در وضعیت ۹۰ درجه است ( شکل ۲) و دوم خم کننده(Flexion) بسیار قوی آرنج میباشد.( شکل ۳)

 

http://drsherafatvaziri.com/http://drsherafatvaziri.com/

از آنجا که داشتن بازوان قوی از داستانهای اساطیری تا کنون نشاندهنده برتری بوده است امروزه نیز تقویت این عضله در بین ورزشکاران محبوبیت فراوانی دارد و این امر خود عامل افزایش شیوع پارگی این عضله در بین ورزشکاران خصوصا وزنه برداری و بدنسازی شده است .

اصولا پارگی عضله بازو معمولا در ناحیه شانه اتفاق میافتد و پارگی در ناحیه آرنج تنها ۳ درصد کل موارد را شامل میگردد.

پارگی در ناحیه آرنج عموما در افراد میانسال که هنوز با تصور اینکه دارای قدرت دوران جوانی هستند و بدنبال بلند کردن ناگهانی جسم سنگین و ندرتا حرکات پرتابی سریع ایجاد میگردد ودر افراد جوان کمتر شایع است.

علایم:

پارگی عضله دو سر بازویی در آرنج افراد جوان معمولا در وزنه برداری سنگین خصوصا اگر بدون حرکات کششی مناسب ویا گرم کردن باشد ایجاد میگردد به علاوه ذکر این نکته در اینجا ضروری است که استفاده از استرویید های آنابولیک باعث افزایش احتمال پارگی تاندون های عضلات منجمله بازو میگردند.

علایم پارگی در مرحله حاد به صورت کبودی وسیع و درد و تورم است(شکل ۴) و بعد از طی مرحله حاد عضله کم کم آتروفی شده و در یک ناحیه جمع میگردد که اصطلاحا به آن بازوی popeye یا ملوان زبل میگویند(شکل ۵و۶) که در این مرحله قدرت عضله به شدت کاهش میابد.

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/http://drsherafatvaziri.com/

درمان:

در افراد مسن که چندان کاهش قدرت خم کنندگی آرنج مختل کننده روند زندگی آنها نیست به صورت غیر جراحی و ابتدا با یک دوره استراحت و داروهای ضدالتهابی و سپس شروع تمرینات ایزومتریک(شکل ۷) و در نهایت قدرتی است ، ولی در بقیه موارد باید از طریق جراحی درمان گردد که در صورت اینکه فاصله پاره شدن تاندون تا درمان زیر ۳ هفته بوده و تکنبک درمان و باز توانی مناسب باشد نتایج جراحی قابل قبول میباشد و حتی بعضا قهرمانان رده اول جهان نیز به دوران اوج خود برمیگردند(شکل ۸و ۹).

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

ولی در صورتی که بیش از ۳ هفته از پارگی گذشته باشد اولا برای ترمیم نیاز به پیوندهای تاندونی داریم و ثانیا نتایج به خوبی درمان زودرس نخواهد بود.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...