آسیب های شانه در ورزشکاران پرتابی (Throwing shoulder)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

http://drsherafatvaziri.com/

مفصل شانه از سه استخوان ترقوه (Clavicle)، کتف (Scapula)و بازو (Humerus) تشکیل شده است که قسمت اصلی حرکت در مفصل بین استخوان بازو و استخوان کتف است(شکل ۱).

مفصل شانه برخلاف مفصل لگن که حالت گوی و کاسه ای دارد و پایداری خود را از طریق همین شکل خود بدست میاورد، برای پایداری خود به طور کامل به کپسول مفصلی(شکل ۲) ، بافت لیفی محکمی بنام لابروم(Labrum)که به مانند یک واشر دور لبه مفصل قرار گرفته(شکل ۳) و در نهایت عضلات چرخاننده شانه    (Rotator cuff) وابسته است (شکل ۴)که آسیب هرکدام از اینها میتواند به درجاتی باعث درد و ناپایداری مفصل شانه گردد.

http://drsherafatvaziri.com/http://drsherafatvaziri.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://drsherafatvaziri.com/

 

http://drsherafatvaziri.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هر حرکت پرتابی از ۵ قسمت اصلی تشکیل شده است:(شکل۵)

http://drsherafatvaziri.com/

مرحله اول (winding up): در این مرحله ورزشکاردر حال آماده شدن جهت پرتاب میباشد و عضلات مفصل شانه فشار زیادی را متحمل نمیگردند.

مرحله دوم (cocking): خود این مرحله به دوقسمت ابتدا و انتها تقسیم میگردد، اصلی ترین بخش در یک حرکت پرتابی است که در آن هماهنگی کلی در عضلات شانه و نیز انعطاف پذیری بالا در ساختارهای اطراف شانه ضروری است . در طی آن بازو به خارج چرخیده و تا جای ممکن به عقب میرود تا ورزشکار بتواند در طی یک حرکت انفجاری در طی مراحل بعدی پرتاب را صورت دهد.هر چه که ورزشکار پرتابی ورزیده تر میگردد این مرحله را کامل تر انجام میدهد و لذا در طول زمان بسیاری از عناصر پایدار کننده در جلوی مفصل شل میگردند تا دست به عقب تر رفته و پرتاب قویتر گردد و این خود باعث اکثریت آسیبها و دردهای شانه در این ورزشکاران است. عضله دلتویید(Deltoid)و چرخاننده های شانه(Rotator cuff) اصلیترین بازیگران این مرحله هستند

مرحله سوم (Acceleration):در طی این مرحله دست تا مرحله رها کردن توپ به جلو میاید و عضلات پشت بازویی (Triceps) و زیر بغلی (Lattisimus dorsi ) نقش اصلی را دارا هستند

مرحله چهارم(Deceleration):درست بعد از رها سازی شروع میگردد که نقطه ثقل بدن به جلو آمده و انقباض شدید اکسنتریک کلیه عضلات برای کاهش سرعت دست و بدن، فشار بسیار بالایی را بر روی مفاصل و عناصر اطراف آنها می اوردو معمولا به عنوان آسیب زننده ترین فاز حرکت پرتابی شناخته میشودکه خصوصا به عناصر پشتی مفصل شانه فشار وارد میگردد

مرحله پنجم(follow through): در طی این فاز بدن مجددا به بالانس میرسد و عضلات  آرامش میگیرند، در طی این مرحله احتمال سندرمهای گیر افتادن (Impingment) وجود دارد خصوصا اگر دست به مقدار زیاد از خط وسط بدن به داخل بیاید.

بیماریهای اصلی در ورزشکاران پرتابی عبارتند از :

۱)پارگی تاندون عضله دو سربازویی در مفصل شانه(SLAP Tear) : این آسیب برای درمان نیاز به جراحی و ترمیم تاندون در محل اتصال خود را دارد و معمولا در طی فاز ۲ و ۴ حرکت پرتابی ایجاد میگردد(شکل ۶)

http://drsherafatvaziri.com/

۲)تاندونیت یا التهاب  دو سر بازویی در شانه (Biceps Tendinitis):این اختلال با استراحت،  فیزیوتراپی ، ورزشهای ایزومتریک و اصلاحی و داروهای ضد التهابی قابل درمان میباشد

۳)تاندونیت یا التهاب چرخاننده های شانه (Rotator Cuff Tendinitis):این اختلال با استراحت ، فیزیوتراپی ، تزریقات موضعی کورتون ، و ندرتا جراحی درمان میگردد(شکل ۷)

http://drsherafatvaziri.com/

۴)پارگی چرخاننده های شانه: این اختلا نیاز به درمان جراحی جهت ترمیم پارگی دارد(شکل ۸)

http://drsherafatvaziri.com/

۵)سندرمهای گیر افتادن(Impingement): این اختلال بدنبال گیر افتادن عناصر اطراف مفصل در بین استخوانها ایجاد میگردد و معمولا در فازهای ۲ و ۵ یک حرکت پرتابی است .. درمان معمولا شامل اصلاح تکنیک پرتاب ، استراحت ، تزریق کورتون ، فیزیوتراپی و ورزشهای ایزومتریک میباشد.

۶)پارگی لابروم(Laberal Tear):این اختلال معمولا باعث درد و ناپایداری شانه شده و نیاز به ترمیم و دورهای مکرر فیزیوتراپی و باز تونی داشته و در واقع شدیدترین اختلالی است که میتواند ایجاد گردد

نکته مهم اینکه کلیه این اختلالات میتوانند به تنهایی و یا در همراهی با یکدیگر باشند و تشخیص و درمان صحیح آنها بر عهده جراح ارتوپد آگاه به آسیبهای ورزشی و شانه امکانپذیر است و در صورت نیاز به جراحی از طریق آرتروسکوپی صورت میگیرد.

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...