آسیبهای شانه در ورزش واترپولو (Water polo)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

http://drsherafatvaziri.com/

بدون شک واترپولو یکی از سنگین ترین رشته های ورزشی است که در کشور ما به علت کمبود آگاهی در بین عامه مردم به عنوان یک ورزش تفریحی سبک شناخته شده است.

 

ورزش واترپولو جزو ورزشهای با درگیری فیزیکی بالا بوده و یک واترپولویست باید علاوه بر فیزیک قوی و سرعت بالا به مانند یک مبارز رزمی کار توانایی مبارزه تن به تن در داخل آب را داشته باشد و بهمین دلیل در بسیاری از نوشته ها از واترپولویستها بنام ببرهای واترپولو یاد میکنند. (عکس 1)

http://drsherafatvaziri.com/

آسیب دیدگی ها در واترپولو به چند دسته تقسیم میگردند.دسته اول کلیه آسیب دیدگیهایی که در شناگران دیده میشود خصوصا بیماری شانه شناگر که البته شیوع آن ازشناگران کمتر میباشد چراکه متراژ تمرینی شنا در واترپولو کمتر است. دسته دوم مربوط به آسیب دیدگیهایی است که در حین در گیریهای فیزیکی چه در مسابقه و چه در حین تمرین ایجاد میگردد(عکس۲) و دسته سوم که گروه مورد بحث ما در این مقاله خواهد بود آسیب دیدگیهای مفصل شانه مخصوص ورزشهای پرتابی است(Throwing Shoulder).

http://drsherafatvaziri.com/

هر حرکت پرتابی از پنج فاز تشکیل شده که فاز late cocking (لازمه پرتاب قدرتمند) و follow through (لازمه پرتاب دقیق) مهمترین قسمتهایی از این مکانیسم هستند که باعث آسیب دیدگی میگردند.(عکس ۳و۴)

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

در قسمت late cocking سر استخوان بازو بر روی ساختارهای کپسولی و لیگامانی جلوی شانه فشار میآورد و در طول تمرینات مکرر این بافتها کشیده تر شده و اجازه چرخش خارجی بیشتر بازو را میدهد و در نتیجه ورزشکار میتواند پرتاب سریعتر و قدرتمند تری انجام دهد ولی این به قیمت ناپایدار شدن شانه نسبت به افراد غیر ورزشکار خواهد بود.(عکس ۵)

http://drsherafatvaziri.com/

در قسمت Follow through کلیه ساختارهای عقبی سر استخوان بازو شامل کپسول و چرخاننده های بازو(Rotator cuff) به کار گرفته میشوند تا سرعت بازو را کاهش و دست را به عقب باز گردانند و تکرار این حرکات ریسک آسیب این ساختمانها را بسیار بالا میبرد.(عکس ۶)

http://drsherafatvaziri.com/

بنابراین در ورزشکاران پرتابی میتوانیم آسیبهای رباطهای چرخاننده بازو . تاندونیت عضله دو سر بازویی، سندرم گیر افتادن شانه ای و پارگیهای کپسول جلویی شانه را داشته باشیم که تعدادی از اینها با انجام تزریقات موضعی و فیزیوتراپی و متوقف کردن ورزش پرتابی قابل درمان و عده ای نیازبه درمان جراحی دارند که تشخیص و افتراق آنها توسط ارتوپد آگاه به آسیبهای ورزشی و شانه امکانپذیر است و بعد از دوره درمانی ، یک دوره باز توانی لازمه بازگشت به تمرین خواهد بود(عکس ۷)

http://drsherafatvaziri.com/

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...