درمان معجزه‌آساي دردهاي سياتيكي

امتیاز کاربران
ضعیفعالی درمان معجزه‌آساي دردهاي سياتيكي

به گفته يك متخصص ارتوپدي، راه رفتن در آب كم عمق در پيشگيري و درمان دردهاي سياتيك بسيار موثر است.

دكتر محمد جواد جزايري در گفت‌وگو با ايسنا، در اين رابطه اظهار كرد: در اين روش فرد ابتدا بايد آرام آرام طول استخر را راه رفته و به سمت عقب بازگردد زيرا اين كار در كشش عضلات و شل كردن آنها بسيار موثر است و تاثير شگفت‌انگيزي بر بدن بيمار دارد.

وي در خصوص علل دردهاي سياتيكي، گفت: تورم، بيرون زدگي يا پارگي ديسك بين مهره‌ها، مهم‌ترين علت دردهاي سياتيكي است كه ممكن است متعاقب يك حركت سنگين مثل بلند كردن جسم سنگين در حالت ايستاده با خم شدن ناگهاني و چرخش كمر به وجود بيايد.

وي افزود: در بعضي از مواقع ضربه محكم به عصب يكي از دلايلي است كه اين دردها را به وجود مي‌آورد. در اين حالت درد از كمر به باسن و ران مي‌رود و به پشت زانو، ساق و پشت پا مي‌رسد و همه اين اعضا را در بر مي‌گيرد.

وي ادامه داد: اين دردها با بالا رفتن فشار داخل شكم، هنگام سرفه و عطسه افزايش پيدا مي‌كند.

اين متخصص ارتوپدي درباره حركات ورزشي و بروز دردهاي سياتيكي، اظهار كرد: انجام حركات ورزشي سنگين به تشديد اين دردها مي‌انجامد.

وي تاكيد كرد: پوزيشن‌هاي بد مانند نشستن به مدت طولاني، بلند كردن جسم سنگين به شكل غلط نيز افراد را دچار مشكل مي‌كند كه فرد بايد براي پيشگيري از اين دردها هنگام بلند كردن جسم سنگين ابتدازانو زده، به گونه‌اي كه زانوي راست در جلو باشد و زانوي چپ در عقب و سپس آن جسم را با دو دست تا ناف بلند كرده و در حالت خميده حمل كند و چون در اين حالت فشار در همه قسمت‌هاي كمر، ران، زانو و مچ پا پخش مي‌شود، اين راه، بهترين روش براي بلند كردن اجسام سنگين است.

به گفته وي، نشستن‌هاي طولاني مدت كه بيشتر در مورد كارمندان مشهود است نيز در اصلاح وضعيت نشستن قابل اصلاح است و تا ميزان زيادي از فشار بر عصب سياتيك مي‌كاهد.

وي ادامه داد: افراد هنگام نشستن پشت ميز نبايد خم شوند، بلكه بايد كمر خود را راست نگه داشته و به صندلي تكيه بدهند و اگر امكان داشت در پشت صندلي‌شان بالشي قرار داده يا از صندلي‌هايي استفاده كنند كه در قسمت كمر آنها يك برآمدگي به سمت جلو دارد. علاوه بر اين بايد چهارپايه‌اي را زير زانو قرار داده تا زانو خم شود به گونه‌اي كه سر زانو كمي بالاتر از كشاله ران قرار بگيرد.

اين ارتوپد افزود: قوس كمر كه به علت چاقي و بيرون زدگي شكم به وجود مي‌آيد يكي ديگر از عوامل اصلي در بروز دردهاي سياتيكي است.

به گفته وي، رانندگي‌هاي طولاني مدت نيز در اين رابطه نقش مهمي دارد كه به اين منظور فرد بايد نزديك فرمان اتومبيل نشسته و زانوهايش را به گونه‌اي خم كرده باشد كه در جهت كلاج و ترمز قرار گيرد.

وي همچنين به افرادي كه در طول روز زمان زيادي را سرپا مي‌ايستند، توصيه كرد: افرادي كه در طول روز زياد راه مي‌روند مانند خانم‌هاي خانه‌دار، بايد زمان ايستادن خود را كوتاه كرده و در وقفه‌هاي كاري خود هفت تا هشت دقيقه روي زمين خوابيده و پاهايشان را روي مبل يا سطح بلندتر از سطح زمين بگذارند.

دكتر جزايري در رابطه با نحوه درمان دردهاي سياتيكي افزود: درمراحل اوليه درمان براي فرد دو تا سه روز استراحت مطلق تجويز مي‌شود اما اگر فرد در حالت حاد قرار گيرد به گونه‌اي كه انگشتانش گزگز كند و با كاهش حس همراه باشد بايد حتما به پزشك مراجعه كرده و تحت معالجه جدي قرار گيرد.

وي افزود: در حالت استراحت مطلق فرد بايد از انجام هر كاري خودداري كرده و در بستر استراحت كند اما اين مدت استراحت نبايد طولاني شود زيرا عضلات بدن ضعيف شده و باعث درد شديد مي‌شود. بنابراين فرد بايد پس از 48 ساعت استراحت به تدريج و با ملايمت كارهاي روزانه‌اش را از سر بگيرد.

وي تاكيد كرد: در مواردي كه ديسك بين مهره‌ها پاره شده و به گونه‌اي شديد باشد كه بيمار نتواند راه برود، فرد بايد تحت نظر پزشك متخصص قرار گرفته و در صورت لزوم جراحي شود.

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...