آیا شکستگی در پای شما نشانه اولیه از پوکی استخوان است؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

جراحان پا تاکید میکنند که بیماران، دردهای پا را نادیده نگیریم.

شکستگیهای پای بی دلیل میتوانند اولین نشانه ی پوکی استخوان باشند، یک بیماری ضعیف کننده ی استخوان که بیش از 28 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده و 1.5 میلیون شکستگی در سال را موجب شده است.(در ایران حدود 2 میلیون نفر در خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان می باشند.)

 

پوکی استخوان معمولا بدون هیچ علائمی پیشرفت میکند یا تا زمانیکه شخص درد ناشی از شکستگی استخوان را تجربه میکند تشخیص داده نمیشود. دکتر بوتک، جراح پا و مچ پا، توضیح میدهد که منافذ طبیعی استخوانها در افراد دارای پوکی استخوان آنها را بیشتر مستعد برای شکستگی استخوان می کند، مخصوصاً در پا. او می افزاید: "به دلیل اینکه استخوانها ضعیفتر شده اند، حرکاتی مانند راه رفتن که وزن بدن را تحمل میکنند میتواند منجر به شکستن استخوانها در پا بشود. در واقع، خیلی از بیماران برای درد پا به جراح پا و مچ پا مراجعه می کنند فقط برای اینکه ببینند آیا آنها واقعاً شکستگی استرسی دارند بدون اینکه هیچ آسیبی دیده باشند."

 

گرچه پوکی استخوان بیشتر در زنان بالای 50 سال دیده میشود، افراد جوانتر و مردها هم دچار می شوند. نشانه های اولیه می تواند شامل افزایش درد با راه رفتن همراه با قرمزی و ورم در ناحیه ی بالای پا باشد. دکتر بوتک میگوید: "اغلب، بیمارها هفته ها و شاید ماهها به دنبال درمان برای علائمشان نیستند و فکر می کنند درد می گذرد.". وی اضافه می کند:" بهترین نصیحت این است که درد پای خود را از هر نوعی نادیده نگیرید. پیگیریهای اولیه می تواند در درمان و بهبود شما تفاوت چشمگیری ایجاد کند."

 

  جراحان پا و مچ پا میتوانند با استفاده از تستهای تراکم سنجی استخوان، که سطح کلسیم و مواد معدنی در استخوان را توسط تابش اشعه X با دوز-پایین یا معمولی اندازه گیری میکند، پوکی استخوان را تشخیص دهند. دکتر بوتک جراح پا اضافه می کند: " به همین دلیل است که پیشگیری و مداخله ی زود هنگام میتوانند راهگشا باشند. زنان باید مطمئن شوند که تست تراکم سنجی استخوان بخشی از آزمایشات مربوط به سلامتی آنهاست وقتی که توسط پزشک معالج آنها تجویز شده باشد."

 

اگر پوکی استخوان شما تشخیص داده شده است، خیلی مهم است که از پای خود در برابر شکستگی های استرسی محافظت کنید. کفشهایی بپوشید که کفی و ساپورت مناسبی برای پای شما داشته باشد، مانند کفشهای دوندگان، تا محافظت بیشتری از پای شما داشته باشد و ضربه های اضافه را جذب کند. orthotics ( وسایل جانبی ارتوپدی که برای محافظت از اعضای مختلف بدن بکار برده میشود.) هم برای محافظت پا از فشار و جذب ضربه، به ویژه هنگام ورزش پیشنهاد میشود.

منبع: http://drdaniellee.ir

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...