کدام پروتئین را چه زمانی مصرف کنیم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

1. بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب:

از لحظه ای که بخواب میروید تا وقتی که از خواب بیدار می شوید بدن شما بیش از هر زمان دیگر بدون غذا می ماند. روز خود را با پروتئین آغاز کنید. پروتئین ها علاوه بر تامین آمینو اسیدهای بسیار مورد نیاز برای بازسازی و حفظ عضلات، انرژی پایدار و مستمری برای بدن شما فراهم می کنند. پروتئین وی زود اثر را بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب میل کنید.

 


2. قبل از تمرین:

با نوشیدن پروتئین وی حدود یک ساعت قبل از تمرین بدن خود را با BCAAs و سایر اسیدهای آمینه ضروری برای رشد عضلات آماده کنید. یکبار دیگر، پروتئین وی انتخاب خوبی است، زیرا نوشیدن آن بسیار آسان بوده و به سرعت هضم می شود.

3. بعد از تمرین:

فاصله زمانی ۳۰-۶۰ دقیقه پس از تمرین مهم ترین زمان روز برای دریافت پروتئین است. آنزیم ها و هورمون ها در ماهیچه به طور جدی به مرمت و بازسازی آسیبهای ناشی از ورزش میپردازند و همچنین ذخایر گلیکوژن را دوباره پر می کنند. به طوری که ماهیچه ها به شکل ویژه ای پذیرای مواد مغذی می شوند. این فرصت طلائی را به راحتی از دست ندهید بعد از تمرین پروتئین بازیابی حاوی پروتئین وی و کازئین ( کیسین) به شما کمک میکند تا با اطمینان برای تمرین بعدی آماده شوید.


4. بین وعده های غذایی :

نوشیدن یک پروتئین در بین وعده های غذایی نه تنها سنتز عضلات را به حداکثر می رساند، بلکه به آنها کمک می کند چربی و وزن بدن را در حالت کنترل نگهداریم. پروتئین ها به آزاد سازی هورمون های روده که باعث احساس پری یا سیری می شوند کمک می کنند. پروتئین های لبنی شامل پروتئین وی، کازئین، و شیر بهتر از منابع دیگر پروتئین به ویژه هنگامی که با فیبرهای رژیمی ترکیب می شوند باعث کم کردن اشتها می شوند. پس اگر کنترل وزن بخشی از هدف شما است یکی یا ترکیبی از این پروتئین ها را به عنوان میان وعده مصرف کنید.

5. قبل از خواب :

با نوشیدن پروتئین کازئین نیم ساعت قبل از خواب بدن خود را برای شبی دراز اما راحت آماده کنید. بر خلاف پروتئین وی که به سرعت در روده جذب میشود، پروتئین کازئین هنگام خواب در عرض چندین ساعت در طول شب اسیدهای آمینه ضروری بدن را تامین می کند. به همین دلیل، کازئین معمولا به عنوان پروتئین آهسته رهش نامیده می شود. کازئین همچنین به عنوان یک ضد کاتابولیک سرشار از گلوتامین و اسیدهای آمینه است که نقش حفاظتی در برابر تجزیه عضلات را ایفا می کنند.

 

منبع: wfitness.blogsky

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...