نگرانی های چربی شکم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 آب کردن چربی شکم برای بسیاری از ما مهمترین کار است. به جز چربی شکم، چربی های احشایی نیز با احاطه کردن اندام ها باعث پف کردن و جلو آمدن شکم میشوند، که در نهایت این چربی ها میتواند منجر به بروز بیماری های قلبی، دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین و بعضی از سرطانها شود.

اگر رژیم غذایی و ورزش نتوانستند کمک زیادی به کاهش این چربی ها بکنند، آنگاه هورمونها، سن و سال و دیگر دلایل ژنتیکی ممکن است در این موضوع دخیل باشند. در این مقاله 11 دلیل احتمالی که باعث میشوند این چربی ها آب نشوند را بررسی میکنیم.

سن و سالتان بالا رفته است

 همینطور که سنتان بالا میرود بدنتان نیز نحوه ی اضافه کردن و از دست دادن چربی را تغییر میدهد. هر دو گروه زن و مرد با بالا رفتن سنشان کاهش سرعت متابولیزم و میزان کالری مورد نیاز بدن برای عملکرد طبیعی را تجربه خواهند کرد. در صدر همه ی اینها خانمها باید با یائسگی هم دست و پنجه نرم کنند. زنان پس از یائسگی اگر وزن اضافه کنند احتمال اینکه این اضافه وزن خود را در ناحیه شکم نشان دهد بسیار زیاد است. در دوران یائسگی تولید هورمونهای استروژن و پروژسترون کند میشود. همچنین سطح تستوسترون نیز رو به کاهش میرود اما با سرعتی کمتر. این تغییر در هورمونها باعث میشود وزن زنان در ناحیه شکم متوقف شود. اما خبر خوب این است که میتوانید با این فرآیند مقابله کنید.

تمرینی که انجام میدهید اشتباه است

 دویدن روزانه و یا شرکت در یک کلاس اسپین میتواند برای قلب عالی باشد. اما ورزش هوازی به تنهایی نمیتواند برای میان تنه کار ساز باشد. باید ترکیبی از تمرینات قدرتی و هوازی را انجام دهید. تمرینات قدرتی باعث میشود حجم عضلانی بدن افزایش بیابد و بدن برای سوزاندن کالری بیشتر آماده شود. عضله بیشتر از چربی انرژی مصرف میکند پس با داشتن عضله ی بیشتر مقدار کالری بیشتری نیز میسوزانید. توصیه میشود در هفته 250 دقیقه ورزش با شدت متوسط و یا 125 دقیقه ورزش با شدت بالا داشته باشید.

زیاد از غذاهای فرآوری شده استفاده میکنید

 غلات تصفیه شده مانند نان سفید، چیپس، قندهای تصفیه شده در نوشیدنی های شیرین باعث افزایش التهاب در بدن میشود. چربی شکم با التهاب در ارتباط است، با خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده مانع توانایی بدن برای آب کردن چربی شکم میشوید. غذاهای طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که خاصیت ضد التهابی نیز دارند و همچنین باعث پیشگیری از بروز چربی شکم میشوند.

چربی های اشتباهی را برای خوردن انتخاب کردید

 بدن به تمام چربی ها به یک حالت واکنش نشان نمیدهد. تحقیقات نشان میدهد بین مصرف بالای چربی های اشباع شده ( گوشت و لبنیات ) و افزایش چربی احشایی ارتباط است. از سوی دیگر چربی های اشباع نشده ( برای مثال روغن زیتون ) و انواع خاصی از چربی های دارای حلقه های اشباع نشده ( به طور عمده امگا 3 موجود در گردو، دانه آفتابگردان و ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ) خاصیت ضد التهابی در بدن دارند، و استفاده ی کافی از این چربی ها تاثیر خوبی روی بدن دارد. اما به یاد داشته باشید خوردن بیش از اندازه از هر نوع چربی میتواند باعث بالا رفتن کالری دریافتی و در نهایت اضافه شدن وزنتان شود.

تمریناتی که انجام میدهید به اندازه کافی چالش برانگیز نیست

 برای آب کردن چربی شکم مقاوم باید سطح تمرینات خود را بالا ببرید. در یک مطالعه که در مجله پزشکی و علوم در ورزش منتشر شد محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که یک برنامه ورزشی با شدت بالا را دنبال میکنند میزان بیشتری چربی شکم نسبت به کسانی که برنامه ی ورزشی سبکی دارند میسوزانند. ( در واقع کسانی که برنامه ورزشی سبکی دارند تغییرآنچنانی را شاهد نبودند ). برای سوزاندن کالری بیشتر ورزش سنگین تر لازمم است پس تا جایی که میتوانید باید در تمرینات خود پیشرفت کنید. ورزش با شدت بالا یعنی بتوانید در کمترین زمان بیشترین کالری را بسوزانید و تمام عضلات بدن را به کار بگیرید.

استرس دارید

 فرصت های کوتاه، صورت حساب ها، فرزندان، هر آنچه باعث استرس شما شده است اگر باعث افزایش بیش از حد استرس شود جلوی آب کردن چربی های اضافی را میگیرد مخصوصا چربی های میان تنه. تمایل به خوردن غذاهای پرچرب و پر کالری زمانی که استرس دارید تنها دلیل آب نشدن چربی ها نیست بلکه تنها قسمتی از آن است. یکی دیگر از دلایل هورمون استرس کورتیزول است که ممکن است باعث بزرگ شدن سلول های چربی بدن شود. سطح بالای کورتیزول با افزایش چربی احشایی در ارتباط است.

کم میخوابید

 اگر جزو آن دسته افراد هستید که شبها کمتر از 6 ساعت میخوابند یک راه ساده برای کوچک کردن میان تنه ی خود دارید: بیشتر بخوابید. یک تحقیق 16 ساله که روی تقریبا 70000 زن صورت گرفت نشان داد کسانی که 5 ساعت یا کمتر در طول شب میخوابند 30% بیشتر در خطر افزایش وزن هستند تا آنها که 7 ساعت در طول شب میخوابند. موسسه ملی بهداشت به بزرگسالان توصیه میکند هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابند.

اندامتان سیب شکل است

 اگر به جای باسن و ران بیشترین وزنی که اضافه میکنید در میان تنه است به این معناست که بدنتان سیب شکل است. این استعداد ژنتیکی به آن معناست که کاهش چربی شکم برایتان مشکل خواهد بود اما غیر ممکن نیست.

مریض هستید

 اگر سطح تستوسترون بدنتان بالا است میتواند به دلیل داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد که کاهش وزن را سخت میکند. اگر بدنتان سیبی شکل است و اضافه وزن هم دارید بهتر است پزشکتان شما را ببیند، چون ممکن است پیش دیابت و یا دیابت داشته باشید.

انگیزه ندارید

 آیا به کارهایی که برای کاهش چربی شکم انجام میدهید متعهد هستید؟ کاهش چربی شکم نیاز به داشتن برنامه ای کم کالری، سرشار از فیبر، کم در کربوهیدرات و قند و داشتن تمرینات هوازی و قدرتی است اگر به کاری که میکنید اعتقاد داشته باشید و با تمام وجود برنامه را اجرا کنید میتوانید از سد موانع ژنتیکی و هورمونی نیز عبور کنید و به هدف خود برسید.

 

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...
 • رژیم مدیترانه‌ای ممکن است احتمال ابتلا به جنون و آلزایمر را کاهش دهد. بین تمام بیماری‌هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، ضعف حافظه و زوال عقل جزء بدترین و نگران‌کننده‌ترین عوامل هستند. اما خبر خوب برای جمعیت رو به افزایش افراد مسن این است که شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل خطر، قابل اصلاح هستند. این عوامل شامل عادت‌ها و سبکِ زندگی هستند که تحتِ کنترل ما قرار دارند و نقش مهمی در جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد سال‌خورده دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • شاید بپرسید که تقویت عضلات کف لگن چه اهمیتی دارند ؟ اما با خواندن این مطلب خواهید دانست که این عضلات نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کنند !

 • پوکی استخوان یک بیماری از استخوان است که استخوان را ضعیف می کند

   

  همانطور که سن ما بیشتر می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیریم که این مسئله می تواند به شکستگی های دردناک لگن و باسن، مچ دست، ستون فقرات و یا ... منجر شود. هنگامی که یک شکستگی در ستون فقرات رخ می دهد، آن را به نام شکستگی متراکم می نامند.

  ادامه مطلب...
 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...