مواد غذایی انرژی زای قبل و بعد از ورزش

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بر اساس نظر بهترین متخصصان تغذیه، ورزشکاران و کسانی که اهل ورزش هستند، به منظور داشتن انرژی بیشتر و بالا بردن راندمان کار باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنند زیرا کسانی که دو یا چند روز در هفته ورزش می کنند با تغذیه  نادرست، انرژی خود را از دست می دهند و احساس خستگی و کوفتگی زیادی خواهند کرد که در این صورت امکان دارد از ورزش کردن منصرف شوند زیرا آن را کاری طاقت فرسا تلقی خواهند کرد. اگر اهل ورزش هستید و به دنبال مواد غذایی انرژی زا می گردید، این مقاله را تا انتها بخوانید:


۱- ماهی:

ماهی سرشار از پروتئین است و باعث رشد عضلات می شودد. ماهی به راحتی جذب بدن می گردد و از طرف دیگر، امگا ۳ موجود در آن موجب کاهش التهاب مفاصل می گردد. مصرف پروتئین قبل از ورزش باعث کاهش خستگی عضلات می شود. بهترین متخصصان تغذیه توصیه می کنند ۳ ساعت پس از ورزش، ماهی را در یک وعده غذایی اصلی خود بگنجانید.

 

۲- هویج:

هویج حاوی سلنیوم و ویتامین C بالایی است که رادیکال های آزاد تولید شده در هنگام ورزش را از بین می برند. از طرف دیگر، هویج غنی از ویتامین A می باشد. در واقع، با خوردن یک فنجان هویج می توانید ۶۰ درصد از ویتامین A بدن خود را تأمین کنید.هویج یک ماده ی غذایی عالی برای مصرف قبل و بعد از جلسات ورزش است. آب هویج حاوی مواد مغذی بیشتری است و هضم آن آسان تر می باشد. توصیه می کنیم اگر  زمان را دارید بیشتر آب هویج مصرف کنید.

 

 ۳- موز:

موز رطوبت بدن را تأمین کرده و ضامن احیای انرژی عضلات می باشد. پتاسیم و سدیم موجود در موز عامل تحرک عضلات است. علاوه بر اینها، موز سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. از آنجا که موز زود هضم است، منبع بسیار خوبی برای  تولید انرژی محسوب می شود. بهتر است  ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از ورزش، یک عدد موز میل نمایید. بر اساس نظر بهترین متخصصان تغذیه به منظور پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی، در روز بیشتر از سه موز نخورید. بنابراین، حد اعتدال را رعایت نمایید. کسانی که به موز حساسیت دارند، بهتر است از مصرف این میوه مفید اجتناب کنند.

 

۴- ارزن:

ارزن، سرشار از اسیدهای آمینه ی ضروری و به خصوص پروتئین است. از خواص ارزن می توان به تمیزکنندگی خون، کاهش فشارخون، تنظیم کنندگی حرارت بدن اشاره کرد. علاوه بر این موارد، ارزن ضد افسردگی است. این غله ی مفید سرشار از منیزیم، کلسیم و فسفر است که تمام این مواد مغذی به تولید انرژی کمک می کنند.

برای تهیه ارزن کافیست که به یک پیمانه ارزن، دو پیمانه آب اضافه کرده و در ظرف را بگذارید و اجازه بدهید بجوش آید. پس از جوش آمدن، شعله را کم کنید و بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد و آب آن کشیده شود. از آنجا که ارزن سرشار از پروتئین است، بهترین متخصصان تغذیه توصیه می کنند که ارزن به عنوان یک غذای کامل ۳ ساعت قبل یا بعد از ورزش مصرف شود. ارزن باعث می شود انرژی بگیرید و همچنین از خستگی و کوفتگی روز بعد از ورزش جلوگیری می کند. می توانید به پیاله ی حاوی ارزن خود، چند عدد بادام یا  فندق پودر شده یا چند تکه پرتقال و کمی عسل اضافه کنید.

 

۵- تخم مرغ:

تخم مرغ  دارای  ۵۰ درصد پروتئین است که این پروتئین ها دارای هشت اسید آمینه ی ضروری هستند که برای رشد و احیای عضلات و استخوان ها ضروری می باشند.علاوه بر این، تخم مرغ منبع بسیار عالی از کلسیم، آهن، فسفر، روی و ویتامین های A، B، D و E است.

بهترین متخصصان تغذیه بر این باورند که ۲۰  تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش بهتر است تخم مرغ مصرف گردد. برای ورزشکاران حرفه ای که ساعت ها تمرین و ورزش می کنند، تخم مرغ آب پز می تواند یک میان وعده ی مناسب بین جلسات تمرین باشد. البته برخی از ورزشکاران، پس از ورزش و برای کسب انرژی تخم مرغ می خورند.

بهتر است تخم مرغ های خانگی یعنی تخم مرغِ مرغ هایی که در هوای آزاد و به روش طبیعی پرورش می یابند را مورد مصرف قرار دهید زیرا آنها فاقد برخی از هورمون ها و آنتی باکتری ها هستند.

 

۶- لوبیا:

لوبیا سرشار از فیبر، پروتئین، ویتامین های انرژی زای A، E، B و C می باشد. این ماده غذایی مفید دارای کلسیم، پتاسیم، فسفر و اسید فولیک بوده و گلوسید و چربی کمی دارد.

شما می توانید ۲ تا ۳ ساعت قبل از ورزش، لوبیا میل نمایید. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که لوبیا را به طور منظم مصرف کنید،  البته برخی افراد در هضم این مواد غذایی دچار مشکل هستند. بهتر است قبل از پخت، لوبیا را به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت خیس کنید. این کار باعث می شود هضم آن آسان تر شده و مواد مغذی آن بهتر جذب شوند.

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...
 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...