مصرف زیاد نمک میتواند بر روی استخوان ها تاثیر گذار باشد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

یک مطالعه جدید که در نود و پنجمین گردهمایی سالانه انجمن غدد درون زیر در سانفرانسیسکو ارائه شد نشان میدهد که صرفنظر از اینکه تراکم استخوان چه باشد، مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی میتواند احتمال شکستگی استخوان های بدن را در زنان در سنین یائسگی افزایش دهد.

این مطالعه که در ژاپن صورت گرفته است نشان میدهد که مصرف زیاد نمک میتواند احتمال شکستگی اندام ها را در زنان مسن به میزان چهار برابر افزایش دهد. مصرف زیاد نمک میتواند استخوان ها را ترد و شکننده کند و این نشان میدهد که میزان مصرف این ماده باید تحت کنترل شدیدتری درآید. مطالعات قبلی نشان داده بود که افزایش مصرف سدیم موجب افزایش بازجذب کلسیم از استخوان ها شده که نتیجه آن کاهش دانسیته استخوان های بدن است.

در این پژوهش که بر روی 213 زن با متوسط سن 63 سال صورت گرفته تراکم استخوان با استفاده از دانسیتومتری اندازه گیری شده است. میزان دریافتی سدیم در گروه کنترل 5.2 میلیگرم و در گروهی که میزان بالاتری نمک مصرف کرده بودند 7.5 میلیگرم در روز بوده است. در گروه با میزان مصرف بالاتر میزان شکستگی اندام ها 4.1 برابر گروه اول بوده است.

میزان دریافتی روزانه سدیم در ژاپنی ها 4 میلیگرم در روز است. پزشکان توصیه میکنند هر فرد بالغ روزانه 2.3 میلیگرم سدیم مصرف کند که حدودا معادل یک قاشق چایخوری نمک طعام است. توصیه میشود افراد بالای 50 سال حداکثر روزی 1.5 میلیگرم سدیم مصرف کند.

این مطالعه نشان میدهد که مصرف نمک جدا از مشکلاتی که میتواند برای فشار خون ایجاد کند بر روی سلامت استخوان ها هم موثر است و لازم است تا تدابیر جدی تری به عمل آید تا سرانه مصرف نمک در بین مردم کاهش یابد. یکی از راه های موثر تغییر ذائقه مردم است تا علاقه انها به شوری کمتر شود. این تغییر ذائقه و بدنبال آن تغییر رفتار در دوران کودکی به راحتی انجام شدنی است.

پسندیده است که خانواده ها بیشتر غذاهای خانگی مصرف کنند چون میزان نمک در غذاهای آماده و یا طبخ شدن در مکان های عمومی معمولا بالا است. در صورتی که والدین در غذایی که در خانه تهیه میکنند نمک کمتری استفاده کنند ذائقه فرزندان آنها از همان بچگی به شوری عادت نمیکند و مصرف غذای کم نمک برای آنها بصورت یک عادت درمیاید.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...