دانستني‌ها در باره غذاهاي چربي سوز (1)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
ماست از آنجا كه حاوي كلسيم و پروتئين فراواني در خود است، غذاي ايده‌آلي براي كاهش وزن به شمار مي‌آيد. اين ماده با تقويت سيستم ايمني بدن به سلامت كل بدن كمك مي‌كند.

 چاقي معضل بزرگي است كه بسياري از مردم جهان از عوارض آن رنج مي‌برند. لاغر شدن نه تنها براي يافتن اندام متناسب بلكه به منظور پيشگيري از بسياري از بيماري‌ها، توجه عده كثيري را به خود جلب كرده است.

امروزه همه جا سخن از تبليغات متعدد لاغري است، انواع ابزار و ژل‌هاي لاغري به بازار عرضه شده‌اند و بسياري از افراد ادعا مي‌كنند با داروهاي خاص مي‌توانند شما را لاغر كنند؛ ولي تا چه حد مي‌توان اعتماد داشت كه اين مواد عارضه‌اي در بر ندارند؟

آنچه مسلم است بدن همه ما از طبيعت منشا گرفته و دردي وجود ندارد كه داروي آن در طبيعت يافت نشود. چاقي نيز ام‌الامراض بوده و از اين قاعده مستثنا نيست.

در طبيعت خوراكي‌هاي بسياري وجود دارد كه مي‌تواند به تعديل ميزان چربي بدن ما كمك و از اين طريق ما را لاغر كند.

برخي از ميوه‌ها هم چربي‌هاي انباشته‌شده در نقاط مختلف بدن ما را سوزانده و تركيب بدن را متناسب مي‌سازد.

خوردن، لذتي انكارناپذير

خوردن به عنوان يكي از لذت‌هاي انكارناپذير زندگي است، ولي متاسفانه يكي از دلايل اصلي چاقي نيز محسوب مي‌شود. نگران نباشيد، براى لاغر شدن لازم نيست كاملا و به طور جدي دست از غذا خوردن بكشيد.

در اصل فقط از پرخوري دوري كنيد. بعلاوه خواص خوراكي‌ها را در بالا بردن سوخت و ساز بدن بيشتر بدانيد و از آن سود ببريد.

نيازي نيست خود را از لذت خوردن محروم سازيد، بلكه بايد آن را به طور هدفمند به كار گيريد. شما مى توانيد با مصرف متعادل خوراكي‌هاي مناسب، متابوليسم بدن خود را بالا ببريد و حتي كالري بسوزانيد.

آنچه در تغذيه بسيار مهم است، حفظ تعادل ميان مصرف و سوزاندن كالري بدن است، اگر كالري بيشتر مصرف شود و ميزان سوزاندن آن نيز به همان مقدار افزايش يابد، نبايد نگران چاق شدن باشيد.

مصرف كالري به اندازه و ورزش متعادل و منظم موجب رسيدن به وزن دلخواه و نگهداري آن وزن مي‌شود. در كنار اين موارد مسلما استفاده از مواد غذايي چربي‌سوز مفيد بوده و به سوزاندن بيشتر چربي‌ها كمك مي‌كند. ما به آن دسته از مواد غذايى، چربى‌سوز مي‌گوييم كه موجب كاركرد بهتر متابوليسم بدن مي‌شود و با مصرف مداوم آنها سوخت و ساز در بدن بالا مي‌رود.

موادي كه كالري منفي دارند

در طبيعت دو نوع ماده غذايي وجود دارد. يك دسته موادي است كه در بدن براحتي هضم و جذب مي‌شود و قسمت اعظم آنها تبديل به كالري شده و در بدن ذخيره مي‌شود. اين دسته از مواد غذايي به اصطلاح كالري مثبت داشته و بسرعت باعث چاقي فرد مي‌شود.

دسته ديگري نيز وجود دارد كه به غذاهاي با كالري منفي معروف است. اين مواد غذايي نسبت به ساير مواد، انرژي بيشتري براي هضم خود نياز دارد، يعني بدن انرژي بيشتري براي هضم آنها مي‌سوزاند و نمي‌تواند كالري زيادي از آنها براي خود ذخيره كند.

پس نه‌تنها اين مواد منجر به سوخت چربي‌ها مي‌شود، بلكه كمتر به صورت چربي ذخيره مي‌شود و خطر چاقي كمتري را در پي خواهد داشت. معمولا غذاهايي با كالري منفي، غذاهاي سرشار از ويتامين و املاح است كه باعث مصرف انرژي حاصل از خود شده و انرژي اضافي موجود طي عمل هضم را مصرف مي‌كند.

بايد توجه داشته باشيد مصرف اين‌گونه مواد غذايي زماني در كاهش وزن مؤثر است كه همراه با غذاهاي پُركالري و فاقد مواد مغذي مثل چيپس مصرف نشود.

كدام يك از غذاها چربي‌سوز است؟

شايد از اين‌كه بسياري از مواد در دسترس ما چربي‌سوز هستند، تعجب كنيد. يكي از اين مواد آب است. بر اساس تحقيقات دانشمندان، نوشيدن آب بخوبي مي‌تواند به كاهش وزن منجر شود. سوخت و ساز بدن با نوشيدن 8 ليوان آب در روز به مقدار 30 درصد افزايش مي‌يابد.

نوشيدن آب نه‌تنها اشتها را كم مي‌كند، بلكه به رقيق شدن موادي مثل سديم و سموم ديگر كمك كرده و عملكرد ارگان‌هاي حياتي بدن را بهبود مي‌بخشد. جالب است بدانيد معمولا احساس تشنگي به اشتباه به گرسنگي تعبير مي‌شود. و از آنجا كه با خوردن غذا معده اتساع مي‌يابد، گاهي نيز اين احساس تشنگي در پاسخ به اين اتساع معده يا از طرق ديگر برطرف مي‌شود.

پس بهترين كار اين است كه در صورت احساس گرسنگي يك ليوان آب بنوشيد و اگر كمي بعد از آن هنوز احساس گرسنگي داشتيد، غذا بخوريد. آب بخوبي مي‌تواند اشتها را كم كرده، باعث لاغري شود.

چاى سبز، ماده ديگري است كه به دليل وجود كافئين خود مي‌تواند سرعت سوخت و ساز بدن را افزايش دهد. البته هر نوشيدني‌ كافئين‌دار اگر زياد مصرف شود، براي سلامت مضر خواهد بود.

يكي از غذاهايي كه معمولا به عنوان پيش غذا يا ميان وعده به افراد چاق توصيه مي‌شود، سوپ است. سوپ اشتها را كاهش مي‌دهد و احساس گرسنگي را برطرف مي‌كند و براي بهبود متابوليسم بدن به كار مي‌رود. خوردن سالاد نيز به عنوان پيش غذا، اشتها را كنترل مي‌كند.

خوردن سالاد قبل از غذاي اصلي باعث پر شدن معده مي‌شود و نياز به غذا را كاهش مي‌دهد. مقدار فيبر موجود در سالاد زياد بوده و اين فيبر زياد، باعث افزايش سرعت عبور مواد از روده‌ها شده و جذب را كاهش مي‌دهد.

كلسيم يك ماده بسيار مفيد در بدن است. در كنار تمام اثراتي كه روي سيستم عصبي و اسكلت بدن دارد، جالب است بدانيد اين ماده نقش موثري نيز در رژيم لاغري دارد. ماست كم چربي داراي كلسيم فراوان است و براساس تحقيقات صورت گرفته موجب كاهش سطح كلسترول بدن هم مي‌شود.

مصرف 200 گرم ماست كم چرب، كلسترول بد بدن را حدود 5 درصد كاهش مي‌دهد، اين خاصيت ماست به دليل وجود باكتري‌هاي موجود در ماست است بنابراين برخلاف تصور خيلي‌ها، مصرف فرآورده‌هاي لبنى كم‌چرب در رژيم غذايي لاغري توصيه مي‌شود.

ماست از آنجا كه حاوي كلسيم و پروتئين فراواني در خود است، غذاي ايده‌آلي براي كاهش وزن به شمار مي‌آيد. اين ماده با تقويت سيستم ايمني بدن به سلامت كل بدن كمك مي‌كند.

تخم‌مرغ منبع سالمي از پروتئين‌ها محسوب مي‌شود. خوردن 2 تخم‌مرغ براي صبحانه بخوبي باعث كاهش وزن مي‌شود.

غلات سبوس‌دار يكي از بهترين منابع براي تأمين فيبر روزانه مورد نياز بدن است. اين مواد در بسياري از رژيم‌هاي لاغري موجود است و مي‌تواند تعادل قند خون را حفظ كند.

غلات كامل از غلات بدون سبوس ديرتر هضم شده و اين سرعت كم هضم غذا موجب تداوم بيشتر احساس سيري مي‌شود.

جو از دسته كربوهيدرات‌ها يا قندهاي مركب است. جو علاوه بر تامين فيبر روزانه مورد نياز بدن، احساس گرسنگى را برطرف مي‌كند و انرژى‌زا و كم‌كالري است.

خوردن يك كاسه جو در صبح كمك خوبي براي سيري طولاني‌مدت شما طي روز خواهد بود. جو حاوي آهن و منيزيم فراواني در خود است. اين ماده غذايي سطح كلسترول بدن را كاسته و ضد نوعي سرطان عمل مي‌كند.

فلفل تند مي‌تواند سوخت و ساز بدن را افزايش دهد و موجب كاهش اشتها ‌شود. ماده خاص موجود در فلفل هورمون‌هاى بدن را تحريك مى‌كند و از اين طريق متابوليسم و سوخت و ساز را در بدن بالا مى‌برد.

طبق تحقيقات صورت گرفته مصرف تنها يك قاشق غذاخوري فلفل تند مي‌تواند كاركرد متابوليسم بدن را 23 درصد افزايش دهد.

بعلاوه خوردن فلفل باعث احساس تشنگي مي‌شود و نوشيدن آب با كاهش اشتها و دفع سموم بدن مساوي است.

يكي از بهترين مواد غذايي كه وزن شما را براحتي كم مي‌كند، خوردن روغن نارگيل است. نارگيل حاوي چربي‌هاي مفيد است كه شما را متناسب و قوي نگه‌ مي‌‌دارد.

با خوردن روغن نارگيل سرعت متابوليسم افزايش يافته و در نتيجه چربي‌هاي شما سريع‌‌تر سوزانده مي‌شود و انرژي‌تان افزايش مي‌يابد.


منبع: جام جم آنلاین

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...