اثر تغذيه در بهبود آسيب ديدگي هاي ورزشي

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

هر ورزشكاري در طول دوران ورزشي ، دچار آسيب ديدگي هاي جزيي تا شديدي شده است . البته در بهبود آسيب ديدگي هاي ناشي از ورزش عوامل متعددي تاثير گذار مي باشند ، كه تنها يكي از عوامل مي تواند تغذيه باشد ، البته بايد به اين نكته توجه داشت كه تغذيه مناسب نقش موثر خود را بيشتر در دوران بازتواني بعد از آسيب ديدگي ايفا مي كند .

در مورد آسيب هاي ورزشي ، بايد به 5 نكته توجه كرد :

1-اثر آسيب ديدگي بر روي ساختار عضلات و استخوان ها

2-اثر آسيب ديدگي بر روي استقامت ، قدرت و انعطاف پذيري

3-اثر دوران استراحت و عدم تحرك بدني در زمان آسيب ديدگي بر روي قدرت و عملكرد سيستم عروقي – تنفسي

4-اثر آسيب ديدگي بر روي مهارت هاي بدني

5-اثرات روحي و رواني ناشي از آسيب ديدگي

در مطالعات علمي مشخص شده كه زمان استراحت براي بهبود آسيب هاي جزيي حدود 7 روز ، براي آسيب هاي معمولي 8 تا 12 روز و براي آسيب هاي تقريبا" شديد ، بيش از 21 روز مي باشد و همان طور كه عنوان شد يكي از موارد موثر در بهبود آسيب ديدگي هاي ورزشي ، تغذيه مناسب است . در بيشتر ورزش ها 2 جزء اصلي بدن يعني استخوان ها و عضلات بيشتر از ساير اجزاء دچار آسيب ديدگي مي شوند كه در اين قسمت به اثر تغذيه در بهبود آسيب هاي استخواني و آسيب هاي عضلاني مي پردازيم .

اثر تغذيه در بهبود آسيب هاي استخواني :

ساختار اصلي استخوان ها ، عنصر كلسيم مي باشد ، لذا در زمان آسيب يا شكستگي استخوان ها ، براي بازسازي استخوان ها ممكن است ، نياز به كلسيم بيشتر باشد و با دريافت مناسب كلسيم از راه مواد غذايي مي توان به اين نياز بدني پاسخ مثبت داد ، البته اين بدان معني نيست كه هر چه كلسيم بيشتري دريافت گردد ، آسيب استخواني سريع تر بهبود مي يابد ، بلكه در اين دوران نياز بدن به عنصر كلسيم نسبت به حالت عادي بيشتر شده كه بايد به اين نياز افزايش يافته پاسخ مثبت داد و بايد اين مساله را دانست كه مازاد كلسيم دريافتي از راه ادرار دفع مي گردد . در حالت طبيعي يك فرد ورزشكار معمولي به طور متوسط روزانه نياز به دريافت 1000 ميلي گرم كلسيم دارد كه در دوران آسيب هاي استخواني اين نياز به حدود 1300 ميلي گرم در روز مي رسد . البته براي جذب بهتر كلسيم ، وجود ويتامين D ضروري است ، هر چند كه بدن انسان با تابش نور آفتاب قادر به سنتز ويتامين D مي باشد ، وليكن در صورتي كه با تشخيص پزشك نياز به مصرف مكمل كلسيم بود ، توصيه مي شود كه حتما مكمل كلسيم همراه با مكمل ويتامين D استفاده گردد . به طور كلي مكمل كلسيم به دو صورت كلسيم كربنات و كلسيم سيترات وجود دارد كه بايد توجه كرد كه ميزان كلسيم موجود در كلسيم كربنات 40% و در كلسيم سيترات 21% مي باشد ، علاوه بر اين بايد ورزشكاران توجه نمايند كه مكمل كلسيم زير نظر پزشك مصرف شود ، چرا كه مصارف زياد اين مكمل ها به تنهايي باعث تسريع در بهبود آسيب ديدگي استخوان نمي شوند ، بلكه امكان دارد باعث بروز مشكلات كليوي و سنگ كليه در افراد مستعد توليد سنگ در كليه گردند .

اثر تغذيه در بهبود آسيب هاي عضلاني :

در بهبود آسيب هاي عضلاني هم ، تغذيه مناسب اثر بسيار زيادي دارد . تارهاي عضلاني ساختاري پروتييني دارند ، در نتيجه براي بهبود و ترميم اين تارها ، مصرف مواد غذايي پروتييني كم چرب مثل شير و لبنيات (ماست ، پنير كم چرب ) ، گوشت هاي كم چرب ، مرغ و ماهي تا حدي سويا مي تواند موثر و مطلوب باشد .

براي بهبود انقباضات عضلاني ، دريافت كافي ويتامين B6 مي تواند مفيد باشد . ويتامين B6 در بسياري از مواد غذايي به ويژه در غذاهاي پروتييني وجود دارد ، وليكن در صورت نياز و براي بهبود سريع تر آسيب هاي عضلاني ممكن است با تجويز پزشك يا متخصص تغذيه نياز به مصرف مكمل هاي B6 هم باشد .

علاوه بر پروتئين و ويتامين B6 ، دريافت متعادل سديم و پتاسيم هم در بهبود آسيب هاي عضلاني مي توانند مفيد باشند . بهترين منبع سديم ، نمك مي باشد كه توصيه مي شود حدود 2 تا 3 گرم نمك روزانه استفاده شود و بهترين منبع پتاسيم هم موز است در نتيجه توصيه مي شود ، در صورت امكان روزانه يك عدد موز مصرف گردد .

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...