پيچ خوردگي شديد قوزک پا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تشخيص و درمان صدمات شديد قوزک پا در حال حاضر باعث شده که متخصصين ارتوپدي و ديگر پزشکان براي درمان ابتدائي آن با هم به رقابت بپردازند.

تعيين کردن مکاني که قوزک پا از آن ناحيه صدمه ديده است ، پيچ خوردگي را از شکستگي جدا مي کند اما تشخيص دادن آن به طور صحيح بدون استفاده از اشعه ايکس امکان پذير نيست. پزشکان مي توانند با تشخيص و تعيين روند بهبودي ، آمادگي فرد براي برگشت به بازي و يا عدم توانبخشي فرد را درصورت تمايل او به بازگشت ، به بازي مورد بررسي قرار داده و تعيين نمايند . پيچ خوردگي قوزک پا ، يکي از دلايل معمول و متداول است که ورزشکاران بر اثر آن به خاطر ناتواني ، بازي را از دست مي دهند و از شرکت در مسابقه محروم مي شوند. علي رغم فرصت هاي زيادي که پزشکان براي آشنايي و ارزيابي ، جهت شناخت صدمات قوزک پا در اختيار دارند ، هنوز تشخيص پيچ خوردگي از شکستگي استخوان بسيار سخت و دشوار است.

 

 

تشخيص صدمات قوزک پا براساس عوامل ظاهري آناتومي بدن در ابتدا ، امکان دارد موردي ساده به نظر آيد. پيچ خوردگيهاي بيشتر وقتي به وجود مي آيد که قوزک پا در قسمت استخواني شکل که استواري و ثبات کمتري دارد صدمه مي بيند.

شکستگي ها اغلب وقتي به وجود مي آيد که قوزک صدمه ديده در آن قسمت از استخواني که نقش بسيار مهمي را ايفا مي نمايد ، دچار نقص گرديده باشد. تفاوت مکانيسمهايي که در بين نقاط صدمه ديده وجود دارد و به وسيله عکس برداري مشخص شده ، که تحت عمل جراحي قرار گرفته يا اينکه طي يک دوره درمان خاص و ويژه مورد معالجه قرار مي گيرد.

شمار زيادي از پيچ خوردگي ها و دررفتگي هاي استخوان که بعد از دوره درمان دوباره عود مي کند و عوارض طولاني مدتي را براي بيمار باقي مي گذارد ، ناشي از بي ثباتي و نااستواري استخوان و يا ورم مفاصل است. همچنين دوره درمان به وسيله پزشک مربوط تا حد بهبودي کامل ، اجرا و تکميل نگرديده است.

ورزشکاران و مربيان ، اغلب ، اهميت کمي براي دررفتگي هاي قوزک پا قائل هستند و بدون توجه به عود کردن مجدد نقطه آسيب ديده يا فرض ناتواني در محل ، قبل از اينکه به توانبخشي و بهبود کامل برسند خواستار بازگشت به بازي مي باشند.

البته ، ورزشکاران و مربيان به مجرد اينکه احساس بهبود مي کنند براي بازگشت به بازي و انجام تمرينات خود را تحت فشار قرار مي دهند.

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...