پای پرانتزی در اطفال(genu varum)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مطلبی آموزنده و خواندنی درباره پای پرانتزی در اطفال از "دکتر آرش شرافت وزیری"

راه افتادن کودک یکی از خاطره انگیزترین لحظات برای والدین میباشد و لذا حساسیت زیادی از سوی آنان دراین زمینه در  مورد کودکشان وجود دارد. یکی از شایعترین اختلالاتی که کودکان و والدین انها را به کلینیک ارتوپدی هدایت میکند اختلال در فرم راه رفتن کودک است .

 

یک کودک به طور طبیعی در سن ۹ ماهگی به کمک دو دست می ایستد،در ۱۲ ماهگی با نگهداشتن یک دست وی به آهستگی راه میرود،در ۱۴ ماهگی بدون کمک راه میرود، در۲ سالگی از پله  بدون کمک بالا میرود و توانای پایین امدن از پله را در سن ۴ سالگی بدست می آورد لذا واضح است که بدست آمدن توانایی راه رفتن مطابق بالغین حتی تا ۴ سالگی  هم کامل نیست و اکثر ناهنجاریهای راه رفتن در این سنین به علت عدم تکامل طبیعی کودک و انتظار بیش از حد والدین به علت نداشتن اطلاعات کافی است.

 

اما باید از یاد نبرد که اختلالات متعدد عضلانی، اسکلتی و عصبی وجود دارند که میتوانند باعث ناهنجاری در پروسه راه رفتن گردند. یکی از این موارد پاهای پرانتزی (genu varum) است.در تعریف پای پرانتزی عبارت از حالتی است که وقتی در وضعیت ایستاده هر دو مچ پا به هم چسبیده باشد زانو ها از هم فاصله بیش از حد بگیرند. این اختلال در کودکان وبالغین علل متفاوتی دارد.

پای پرانتزی در کودکان به دو نوع طبیعی(physiologic genu varum) و غیر طبیعی (Pathologic ) تقسیم میگردد که افتراق این دو از هم باید توسط پزشک و ترجیحا جراح ارتوپد صورت بگیرد چراکه برخورد با این دو کاملا متفاوت است.

پای پرانتزی طبیعی یا فیزیو لوژیک معمولا در ابتدای راه افتادن کودک یعنی بعد از ۱۲ ماهگی توجه والدین را به خود جلب میکند معمولا زاویه ساق و ران حداکثر تا ۱۰ درجه بوده ودر وضعیت دراز کش از وضعیت ایستاده  کمتر میباشد . این اختلال نیاز به اقدام درمانی نداشته و به صورت خود به خود تا سن ۲ سالگی برطرف میگردد و فقط باید به والدین در مورد روند بیماری و بهبودی خود بخودی آن توضیحات کافی ارایه گردد.در این اختلال به هیچ عنوان استفاده از کفشهی طبی و یا بریس هی اصلاحی توصیه نمیگردد(عکس ۱ و ۲)

در طی روند تکامل رشد کودک حداکثر پای پرانتزی(bow leg)در سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است و بتدریج تا سه سالگی این زاویه محو میگردد و حتی در حوالی ۴ سالگی میتواند زانو ها از بالغین هم بهم نزدیک تر باشد و بتدریج تا ۶ سالگی شبیه بالغین میگردد.

 

مواردیکه در صورت مشاهده دیگر نباید پای پرانتزی طبیعی قلمداد گردد:

۱)زاویه پرانتزی خیلی شدید باشد.

۲)یکطرفه باشد(عکس ۳)

۳)همراه با سو تغذیه باشد.

۴)همراه با سایر اختللات اسکلتی عضلانی باشد.

۵)بعد از ۲ تا ۳ سالگی ادامه یابد.

۶)در رادیوگرافی غیر طبیعی باشد.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...
 • درد زانو یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به پزشکان و شایعترین علت مراجعه مردم به متخصصین ارتوپدی است. زانو مفصل پیچیده ای است و در واقع خود از چند مفصل تشکیل شده است و به علت همین پیچیدگی بدنبال ضربه میتواند به شکل های گوناگون آسیب ببیند. بسیاری از آسیب های زانو را میتوان با روشهای غیر جراحی درمان کرد ولی تعدادی از آنها برای بهبودی نیاز به عمل جراحی دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...