ناهنجاري قوس گردني

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تعريف

ستون فقرات در ناحيه گردن به سمت جلو تحدب دارد.چنانچه اين انحنا بيش از حد طبيعي باشد به آن لوردوز گردني مي گويند.(چنانچه قوس گردني بيش از حد طبيعي باشد،لاله ي گوش از راستاي عمودي بازو،لگن و ساير نقاطي كه در ارزيابي وضعيت ستون فقرات ملاك قرار مي گيرد،به سمت جلو تغيير مي دهد).قوس ناحيه گردني به لحاظ كوچكتر بودن مهره ها و ضخامت ديسكها نسبت به ساير قوسهاي ستون فقرات جزئي تر است.


علايم ناهنجاري

در نتيجه ي بروز اين ناهنجاري سر به جلو رانده مي شود.در ارزيابي يدن به وسيله ي خط شاقولي لاله ي گوش در خط شاقولي قرار نمي گيرد و به نسبت انحناي گردن جلوتر از وضعيت طبيعي است.معمولاً چانه ي اين افراد جلو مي آيد و بين گردن و فك زاويه اي حدود ۹۰درجه تشكيل مي شود.اين زاويه در حالت طبيعي خيلي كمتر است.سطح خاصي در محدوده ي شانه هاي اين افراد به خوبي قابل رؤيت است كه به نظر مي رسد به جاي اينكه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامي و جلوي سينه است.ارتفاع گردن اين افراد نسبت به وضعيت طبيعي كوتاهتر به نظر مي رسد و بعضاً يقه ي كت يا پيراهنشان به سمت بالا چروكيده مي شود.

عوامل ايجاد ناهنجاري

عوامل ايجاد اين ناهنجاري را نمي توان به طور قطع عوامل خاص حركتي دانست اما گفته شده است كه اين ناهنجاري در افراد روشندل شايعتر است زيرا طبعاً سر آنها براي درك محيط مدام به جلو تمايل دارد.استفاده از بالشهاي بلند نيز احتمالاً در بروز يا تشديد اين ناراحتي مؤثر است.مهمترين عوامل ايجاد اين ناهنجاري بيماريهايي شامل پارگي ديسكهاي بين مهره اي يا سل ستون مهره هاي گردني و عفونتهاي گردني ذكر شده است.

عوارض ناهنجاري

براي اينكه گردن در جايگاه طبيعي خود بماند عضلات ناحيه ي گردن متحمل فشار زيادي مي شوند،به طوري كه در تمام شرايط اين گروه از عضلات(ذوزنقه ي گوشه اي،مهره اي رأسي و مهره اي گردني)درگير انقباضات بيشتر از حد طبيعي است.اين انقباض موجب خستگي عمومي گردن و كاهش عملكرد حركتي آن مي شود.در مجموع مي توان گفت اين ناهنجاري عوارض و پيامد وخيمي ندارد،اما با توجه به اينكه تيپ ظاهري بدن را از حالت طبيعي خارج مي كند معمولاً از نظر رواني و اجتماعي اثرات سوئي به جا مي گذارد.

پيشگيري و درمان

با توجه به اينكه علت خاصي براي ايجاد عارضه عنوان نشده است،را حل قطعي براي پيشگيري اين ناهنجاري نمي توان ذكر كرد.با اين حال رعايت اصول زير مي تواند كمك شاياني به اصلاح اين ناهنجاري باشد.

 1. حذف عادات حركتي غلط و سعي فرد براي قرار دادن سر در وضعيت طبيعي
 2. تقويت عضلات ناحيه ي خلفي گردن
 3. توسعه ي انعطاف پذيري عضلات ناحيه ي فوقاني سينه و بخش قدامي گردن
 4. ايجاد جنبش پذيري در مهره هاي گردني

تمرينهاي ورزشي براي اصلاح لوردز گردني

تمرين۱

هدف: ايجاد جنبش پذيري در مهره هاي گردن

روش اجرا:در حالي كه چانه را به طرف داخل نگه داشته ايد سر را بچرخانيد.حركت به سمت جلوتقريباً حالت انفعالي دارد.سعي كنيد سر را با شدت و قدرت بيشتري به سمت عقب حركت دهيد.بعد از انجام چند حركت مجدداً عكس حركت را تكرار كنيد.

تمرين۲

هدف:كشش عضلات ناحيه ي قدامي گردن

روش اجرا:سرپا بايستيد،دست را روي پيشاني قرار دهيد و سر را بدون اينكه متحمل مقاومتي شود در حداكثر دامنه ي  حركتي به عقب بكشيد.پس از استراحت مجدداً حركت را تكرار كنيد.

تمرين۳

هدف:كشش عضلات ناحيه ي گردن

روش اجرا:پشت به ديوار بايستيد،پاشنه هاي پا را به فاصله ي ۸-۵ سانتيمتر از ديوار قرار دهيد،چانه را پايين نگه داريد و پشت سر را به ديوار بفشاريد.پس از استراحت مجدداً حركت را تكرار كنيد.در اجراي حركت انحناي كمر نبايد افزايش يابد.

تمرين۴

هدف:تقويت عضلات ناحيه ي خلفي گردن

روش اجرا:انگشتان دست را در پشت سر قلاب كنيد.در حالي كه سر مقاومت مي كند،سر را به عقب و بالا فشار دهيد.در اين حركت سر را با نيروي بازو به پايين بكشيد.بعد از اجراي چند بار حركت استراحت كنيد و مجدداً اين حركت را ادامه دهيد.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...