طبقه بندی شکستگی ها برطبق شکل شکستگی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تقسیم بندی شکستگیهای استخوان

آسیب ساختمان استخوان در اثر ضربه که باعث به هم خوردن انسجام تیغه های استخوانی گردد، شکستگی نامیده می شود. هنگامی که نیروی وارد بر استخوان به حدی باشد که برای استخوان غیرقابل تحمل باشد، شکستگی اتفاق می افتد. بیشتر شکستگی ها در استخوان های سالمی روی می دهد که تحت تاثیر یک ضربه شدید یا ناگهانی قرار می گیرند. اگر ساختمان استخوان به علت یک بیماری، کیست استخوان یا تومور استخوان ضعیف شده باشد نیروهای کم هم می توانند باعث شکستگی گردند (شکستگی پاتولوژیک).

 

انواع شکستگی استخوان براساس شکل

تقسیم بندی شکستگی ها براساس شکل شکستگی شامل موارد زیر است:

 

 • شکستگی عرضی (Transverse fracture)
 • شکستگی مایل (Oblique fracture)
 • شکستگی مارپیچی (Spiral fracture)
 • شکستگی خط مو یا شکستگی مویی (Hairline fracture)
 • شکستگی داخل مفصلی (Intraarticular fracture)
 • شکستگی درهم فرورفته (Impacted fracture)
 • شکستگی فرورفته (Depressed fracture)
 • شکستگی فشرده (Compression fracture)
 • شکستگی چند تکه ای (Comminuted fracture)
 • شکستگی چند قطعه ای (Segmental fracture)
 • شکستگی-دررفتگی یا شکستگی همراه با دررفتگی (Fracture-Dislocation)
 • شکستگی اپیفیزی یا شکستگی صفحه رشد (Epiphyseal fracture)
 • شکستگی ترکه تری (Greenstick fracture)
 • شکستگی کنده شدن (Avulsion fracture)

 

شکستگی عرضی

در شکستگی عرضی، خط شکستگی بصورت عرضی بوده و بر محور طولی استخوان عمود است. این نوع از شکستگی بیشتر به علت نیروی زاویه ای (آنگولار) ایجاد می گردد. معمولا در شکستگی عرضی پس از جا انداختن احتمال جا به جایی وجود ندارد. بنابراین شکستگی عرضی معمولا یک شکستگی پایدار است.

 

شکستگی مایل

در شکستگی مایل، خط شکستگی بصورت مایل بوده و احتمال جا به جایی پس از جاانداختن وجود دارد. معمولا این نوع از شکستگی یک شکستگی ناپایدار محسوب می شود.

شکستگی مارپیچی

در شکستگی مارپیچی، خط شکستگی بصورت مارپیچی بوده و همانند شکستگی مایل احتمال جا به جایی پس از جاانداختن وجود دارد. جوش خوردگی در شکستگی های مارپیچی نسبت به شکستگی های عرضی و مایل سریع تر صورت می گیرد.

شکستگی خط مو یا شکستگی مویی

اگر شکستگی بصورت یک ترک باشد، شکستگی مویی نامیده می شود. این نوع از شکستگی ممکن است کامل یا ناکامل بوده که بیشتر ناشی از یک ضربه جزیی ایجاد می گردد. در یک شکستگی استرس (شکستگی خستگی) ممکن است یک ترک مویی بعد از شروع علایم بیمار در تصویر رادیولوژی نمایان گردد.

شکستگی داخل مفصلی

اگر خط شکستگی به داخل مفصل کشیده شود، شکستگی داخل مفصلی می نامند که درصورت شدید بودن شکستگی منجربه کاهش دامنه حرکتی مفصل می گردد. تغییرات تخریبی تدریجی در مفصل که آرتروز (استئوآرتریت) نامیده می شود معمولا به علت شکستگی داخل مفصلی تسریع می گردد.

شکستگی درهم فرورفته

اگر دو قطعه شکسته در یکدیگر فرو روند، شکستگی تماسی یا درهم فرورفته می گویند. این شکستگی بیشتر در استخوان های اسفنجی (کانسلوس) ایجاد می شود (مانند مواردی از شکستگی گردن استخوان ران). در استخوان اسفنجی برخلاف استخوان متراکم، سیستم های هاورس از یکدیگر فاصله دارند ولی سیستم های هاورس در استخوان متراکم به صورت فشرده کنار هم قرار می گیرند. قسمت عمده استخوان های بلند از استخوان متراکم یا قشری تشکیل شده است (اپی فیز و متافیز از استخوان اسفنجی و دیافیز از استخوان متراکم تشکیل می گردد).


شکستگی فرورفته

شکستگی فرورفته زمانی ایجاد می شود که ضربه ای شدید و ناگهانی به یک قسمت از استخوان وارد گردد (همانند شکستگی فرورفته جمجمه)

شکستگی فشرده

شکستگی فشرده (شکستگی له شده) عبارت است از تغییر شکل استخوان در اثر فشردگی که بیشتر در استخوان های اسفنجی ایجاد می شود (همانند شکستگی مهره های ستون فقرات و استخوان پاشنه).

شکستگی چند تکه ای

اگر شکستگی به گونه ای باشد که پس از اعمال ضربه شدید، دو قطعه بزرگ و چند قطعه کوچک ایجاد شود، شکستگی چند تکه ای می گویند.

شکستگی چند قطعه ای

گاهی شکستگی در چند ناحیه به وجود می آید که شکستگی چند قطعه ای نامیده می شود. این نوع از شکستگی معمولا در دو ناحیه مجزا اتفاق می افتد. به علت شکستگی در چند نقطه، احتمال دارد جااندازی آن مشکل گردد.

شکستگی-دررفتگی یا شکستگی همراه با دررفتگی

اگر شکستگی استخوان همراه با دررفتگی مفصل مربوطه باشد، شکستگی-دررفتگی گفته می شود (همانند شکستگی-دررفتگی مفصل شانه).

شکستگی اپیفیزی یا شکستگی صفحه رشد

به مواردی از شکستگی که خط شکستگی به صفحه رشد راه پیدا کند اطلاق می گردد. این نوع از شکستگی ها بیشتر در شکستگی های اطفال و کودکان مطرح است.

شکستگی ترکه تری یا چوب سبز (چوب نارس)

در این نوع از شکستگی، سمتی که ضربه به آن اعمال می شود دچار خمیدگی می شود ولی شکستگی در طرف دیگر آن اتفاق می افتد. شکستگی ترکه تری بیشتر در کودکان یا بچه ها رخ می دهد که یک شکستگی ناقص یا ناکامل محسوب می شود.

شکستگی کنده شدن

گاهی انقباض عضلانی شدید و ناگهانی می تواند باعث کنده شدن تکه ای از یک استخوان گردد (همانند شکستگی برجستگی تیبیا یا استخوان درشت نی و شکستگی کشکک)

منبع: barzkar2.blogfa.com

تهیه و تنظیم: فیزیوتراپیست - ابراهیم برزکار

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...