روزانه ازهر10هزارنفريك نفر دچار پيچ خوردگي مچ پا مي‌شود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

images.jpg - 5.24 Kbروزانه از هر 10 هزار نفر يك نفر دچار پيچ خوردگي پا مي‌شود. 95 درصد پيچ خوردگي‌ها در ناحيه خارجي مچ پا و تنها 5 درصد آنها مربوط به رباط داخل مچ است. 30 تا 50  درصد آسيب‌هاي ورزشي دونده‌ها ناشي از پيچ خوردگي مچ پا است، بيشتر پيچ خوردگي‌هاي مچ پا به سمت داخل دست و پا و به طرف قوزك داخلي انحراف پيدا مي‌كنند و اگر رباط‌ها به صورت مختصري كشيده شوند اصطلاحا به آن رگ به رگ شدن مي‌گويند.

در مچ پا رباط‌هايي در داخل و خارج داريم كه سبب حفظ پايداري مفصل مي‌شود و رباط‌هايي نيز ميان استخوان‌هاي ناحيه ساق پا است كه گاهي ممكن است پاره شود. همچنين دررفتگي‌ها شامل سه نوع خفيف و ضعيف و متوسط است.
رگ به رگ شدن نوع خفيف عارضه است كه پس از 10 روز درد و تورم بهبود پيدا مي‌كند و  در نوع متوسط در رفتگي‌ تعداد بيشتري از الياف رباط پاره مي‌شوند كه سبب خون مردگي، كبودي، درد و تورم مي‌شود و بعد از گذشت دو تا سه ماه، درد و تورم و ديگر ناراحتي‌ها از بين مي‌رود.
در پيچ خوردگي خيلي شديد درد، تورم و التهاب شديد وجود دارد كه در اين حالت توصيه مي‌شود از آتل گچي يا مچ بند براي بي حركت نگه داشتن پا استفاده شود.
بعد از سه هفته بي حركت نگه داشتن پا بايد از فيزيوتراپي و توانبخشي جهت تقويت عضلات ناحيه ساق پا استفاده كرد ولي در صورتي كه پا بيش از حد بي‌حركت بماند عضلاتي كه كمك كننده پايداري مفصل پا است ضعيف مي‌شوند.
تقويت حس چالاكي مصدوم يكي از اقدامات ضروری فيزيوتراپي است. فرد بايد با اقدامات فيزيوتراپي بتواند تعادل خود را حفظ كند تا از آسيب‌هاي بعدي پيشگيري شود.

 • اقدامات اوليه هنگام رگ به رگ شدن و پيچ خوردگي :

اگر پيچ خوردگي به ميزان متوسط يا شديد باشد بايد از ادامه فعاليت پرهيز كرد و براي كاهش تورم، درد و التهاب از كمپرس يخ همراه با باندكشي تا 48 ساعت استفاده كرد. همچنين فرد پاها را بايد بالا نگه دارد ولي بعد از 48 ساعت مي‌توان از گرم كردن ناحيه پيچ خورده استفاده كرد.

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...