دردهای سیاتیکی چیست؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

http://drsherafatvaziri.com/زمانی می‌گوییم فرد دچار دردهای سیاتیکی شده که مهره‌های کمر یا صفحه‌های بین آنها جابجا شده و با فشار بر ریشه‌های عصب سیاتیک، فرد را دچار دردی مانند برق گرفتگی می‌کند.


سیاتیک مهم‌ترین و بزرگترین عصب بدن است که از نخاع سرچشمه گرفته و به صورت شاخه شاخه به عضلات دیگر می‌رود و حس آن قسمت از بدن را تامین کرده و باعث حرکت آن می‌شود. این عصب از مهره کمری سرچشمه می‌گیرد و با عبور از باسن به پشت زانو می‌رود که در آنجا دو شاخه شده و تا کف پا ادامه پیدا می‌کند و به نوک انگشتان ختم می‌شود. هنگام شروع دردهای سیاتیکی، بی‌حسی و کاهش قدرت عضلات پا در فرد مبتلا احساس میشود. این دردها معمولا از زانو به پایین را درگیر کرده و فرد در قسمت ساق و پشت پا احساس بی‌حسی می‌کند.

 

مهم‌ترین عامل تشدید دردهای سیاتیکی، برداشتن اجسام سنگین به طور ناگهانی است و در مواردی مثل هول دادن ماشین یا بیرون آوردن آن از چاله و خم شدن ناگهانی برای بلند کردن جسم سنگین به علت فشاری که به عصب سیاتیک وارد می‌شود فرد دچار این دردها می‌شود. عوامل دیگری مثل تصادف‌ها که باعث جابجا شدن مهره‌ها می‌شود و وجود غده در کانال نخاعی موارد دیگری هستند که باعث بروز دردهای سیاتیکی می‌شوند.

اگر شخص فقط درد داشته باشد با استراحت مطلق در دو تا سه روز و استفاده از دارو و فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کند اما اگر علاوه بر احساس درد، دچار بی‌حسی و ضعف عضلانی شود و نتواند پایش را بالا و پایین کرده و هنگام راه رفتن بر آنها کنترل کافی داشته باشد، باید جراحی شود.

کسانی که دچار کمر درد می‌شوند معمولا برای همه عمر دچار کمردردهای مقطعی هستند و اگر نکات لازم را رعایت نکنند با احتمال برگشت و عود آن مواجه خواهند شد.

از آنجا که درمان سیاتیک مقطعی نیست، کسی که یک بار سابقه سیاتیک داشته باشد، دیگر نمی‌تواند برای همه عمر کارهای عادی‌اش را انجام دهد.

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...