جراحی زانو ,ریسک ابتلا به آرتروز را بالا می برد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

طبق یک مطالعه تازه ,جراحی زانو احتمال ابتلا به تورم مفاصل (آرتروز) را افزایش می دهد.این جراحی روی پارگی منیسک زانو انجام میشود.یعنی غضروفی که ضربه و فشار را جذب می کند.درهرزانو دو منیسک وجود دارد که مفصل زانو را تثیت میکند.

محققان ادعا میکنند که پارگی منیسک یکی از رایج ترین جراحی های زانو است که معمولا به منظور بهبود عملکرد مفصل و کاهش درد انجام میشود.

 

این بررسی ها نشان می دهد که جراحی زانو چگونه احتمال آرتریت را افزایش می دهد.دراین بررسی ازام آر آی (MRI)  برای تجزیه و تحلیل زانوی ۳۵۵ نفر که مبتلا به آرتریت بودند استفاده شد و با زانوهایی که آرتریت نداشتند مقایسه شد.سن
بیماران بطور متوسط ۶۰ سال بود و بیشترشان اضافه وزن داشتند.۳۱ زانو ,یک سال قبل از تشخیص آرتریت ,تحت جراحی قرار گرفته بودند و در ۲۸۰زانو علائم آسیب های منیسک دیده شد اما جراحی نشده بودند.تمام ۳۱زانویی که طی سالهای قبل جراحی داشتند ,مبتلا به ورم مفاصل شده بودند در حالیکه ۱۶۵ زانو با وجود آسیب های منیسکی ,تحت عمل قرار نگرفته بودند.بعلاوه درمیان زانو های جراحی شده ,ضعف غضروفی بیشتری مشاهده شد.


یافته ها نشان می دهد در بیمارانی که مشکل ورم مفاصل ندارند,جراحی منیسک میتواند احتمال ابتلا به ورم مفاصل و ضعف و آسیب های غضروفی را در سال های بعد افزایش دهد. براین اساس محققان براین باورند که تجویز جراحی منیسک نیاز به بررسی دقیق دارد تا از استهلاک و ضعف مفصل زانو جلوگیری شود.

پرینتایمیل

نظرات   

 
0 # shayan 1393-11-08 08:16
حالا كه اين جراحي رو انجام داديم، چجوري از آرتروز جلوگيري كنيم ؟! :cry:
بازگو کردن
 

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...