تعویض مفصل زانو؛ چرا، چه وقت، چگونه؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 جراحی تعویض مفصل زانو می تواند درد ناشی از آرتروز شدید را تسکین دهد و به شما کمک کند بهتر راه بروید... 

سایش تدریجی مفصل ها با افزایش سن و همین طور بیماری ها و جراحت های ناشی از ضربه ها ممکن است به غضروف زانو که روی استخوان ها را می پوشاند، آسیب برساند و مانع درست کار کردن مفصل زانو شود.اگر دچار آرتروز شدید زانو باشید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند، جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهید. جراح حین این جراحی، غضروف و استخوان آسیب دیده را از مفصل زانو برمی دارد و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می کند. این عمل که «آرتروپلاستی زانو» هم نام دارد، یکی از رایج ترین اعمال جراحی ارتوپدی است. 

آرتروز گاهی پس از وارد آمدن جراحتی به زانو مانند شکستن استخوان یا پارگی رباط های زانو رخ می دهد. البته ممکن است این آرتروز بلافاصله پس از جراحت بروز نکند و استخوان ها و رباط های آسیب دیده در طول زمان باعث تخریب غضروف شوند و به درد و خشکی مفصل بینجامند. 

 
چه زمانی باید جراحی کنیم؟ 

جراحی تعویض مفصل هنگامی که سایر درمان ها موثر واقع نشده اند یا هریک از نشانه های زیر در فرد وجود داشته باشد، می تواند مفید باشد:
محدودیت در توانایی راه رفتن 

 ناتوانی در نشستن روی صندلی 

 قوس برداشتن زانو به سمت داخل یا خارج 

 درد متوسط یا شدید هنگام استراحت 

 

چگونه برای جراحی آماده شویم؟


اگر تصمیم دارید جراحی تعویض زانو انجام دهید، پیش از جراحی باید تغییراتی در خانه تان بدهید: 

 میله های ایمنی در دستشویی و حمام نصب کنید. 

 فرش ها یا پا اندازهایی که ممکن است روی آنها لیز بخورید، جمع کنید. 

 چهارپایه ای برای بالا نگه داشتن پایتان بخرید. 

 از کسی بخواهید برای انجام فعالیت های روزانه در چند هفته ای که پس از عمل دوره بهبودی را می گذرانید به شما کمک کند. 

  

جراحی چگونه انجام می شود؟ 

 جراحی تعویض زانو معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. جراح غضروف و استخوان های آسیب دیده را از زانو برمی دارد و ایمپلنت های فلزی را انتهاهای استخوان های ران و ساق متصل می کند. یک اسپیسر پلاستیکی این قطعه های پلاستیکی را از هم جدا می کند و امکان می دهد مفصل نرم تر حرکت کند.اغلب افراد پس از تعویض زانو چند روز باید در بیمارستان بمانند. در این مدت به بیمار داروهای ضددرد داده می شود و او را تشویق می کنند پا و قوزک آن را هرچه زودتر پس از عمل حرکت دهد چون راه رفتن باعث افزایش جریان خون به عضلات پا می شود و می تواند به کاهش تورم کمک کند. 

 
کی از بیمارستان مرخص می شویم؟ 

 هنگامی که فرد از بیمارستان به خانه بازمی گردد، می تواند با کمک عصا یا واکر راه برود اما ممکن است در ۳ تا ۶ هفته اول برای حمام کردن، آشپزی و انجام کارهای خانه به کمک نیاز داشته باشد. 

 برای اینکه حداکثر استفاده را از زانوی جدیدتان ببرید، باید به توصیه های پزشک درباره فعالیت جسمی در هفته های پس از جراحی توجه کنید. استراحت بیش از حد ممکن است روند بهبود را کُند کند، اما در عین حال نباید زیاد روی مفصل تازه تان فشار بیاورید. به راه رفتن در اطراف خانه تان، پیاده روی و انجام ورزش های توصیه شده به وسیله فیزیوتراپیست بپردازید. فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو، شامل ورزش هایی می شود که انعطاف پذیری و قدرت عضلات اطراف زانو را بهبود می دهند. این ورزش ها را می توانید در یک مرکز فیزیوتراپی یا در خانه انجام دهید اما حتما از فیزیوتراپ درباره شیوه درست انجام دادن این حرکت ها سوال کنید. انجام این حرکت ها را باید حداقل ۲ ماه پس از جراحی ادامه داد. 

 
بهبود چقدر طول می کشد؟ 

 سرعت بهبود بیماران پس از جراحی متفاوت است، اما این اصول کلی را برای بازگشت به فعالیت های معمول می توانید در نظر داشته باشید: 

 انجام کارهای خانه پس از ۳ تا ۶ هفته، برقراری رابطه زناشویی پس از ۶ تا ۸ هفته، شنا پس از ۶ تا ۸ هفته، رانندگی پس از ۶ تا ۸ هفته برای زانوی راست (اگر مفصل زانوی چپ تعویض شده است، ممکن است بتوانید پس از یک هفته رانندگی را دوباره شروع کنید). 

 
عوارض این جراحی چیست؟ 

 جراحی تعویض مفصل زانو برای بیشتر افراد بی خطر است، اما مانند هر جراحی دیگری مشکلاتی هم ممکن است به وجود آید: 

 دردناک بودن، عفونت یا خونریزی شدید، ایجاد لخته خون در وریدهای پا. 

 برخی افراد چند روز پس از جراحی زانو دچار ایجاد لخته خون در وریدهای ساق یا ران می شوند. علایم این عارضه، ایجاد تورم و درد در پاست. اگر این لخته های خونی متلاشی شوند و از طریق رگ ها به ریه ها برسند، ممکن است عارضه مرگبار «آمبولی ریوی» ایجاد کنند. استفاده از نوارهای کشی، وسایل فشارنده و داروهای رقیق کننده خون، خطر ایجاد این لخته ها را کاهش می دهد. حرکت دادن پا و قوزک پا نیز برای پیشگیری از ایجاد لخته مهم است و ضروری است هرچه زودتر حرکت دادن آنها را شروع کنید. نشانه های هشداردهنده وارد شدن لخته خون به ریه ها «آمبولی ریوی» شامل تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه و سرفه کردن است. 

 
نشانه های عفونت شامل تب، بدتر شدن قرمزی و حساسیت زانو و خروج چرک از زخم جراحی است. اگر پس از جراحی زانو دچار هریک از این علایم شدید، فورا با پزشک تماس بگیرید. 

 
ایمپلنت زانو چه مشکلاتی دارد؟


این ایمپلنت ها ممکن است در طول زمان ساییده شوند یا اتصالشان با استخوان شل شود. بافت جوشگاهی هم ممکن است در اطراف ایمپلنت رشد کند و دامنه حرکت آن را محدود کند و حتی هنگامی که این ایمپلنت ها درست کار می کنند، ممکن است هنگامی که زانو به جلو یا عقب خم می شود، صدای تلق تلقی ایجاد کنند. می توانید با انجام اقدام هایی طول عمر ایمپلنت زانو را بیشتر کنید. پس از جراحی تا زمانی که توانایی حفظ تعادل را به دست آورید، از عصا یا واکر استفاده کنید زیرا افتادن ممکن است باعث بروز آسیب جدید به زانو شود. ورزش های پرضربه نیز ممکن است ایمپلنت زانو را خراب کنند بنابراین بیشتر پزشکان به بیماران هشدار می دهند از دویدن، پریدن یا ورزش های تماسی خودداری کنند. با اینکه برخی فعالیت ها پس از تعویض زانو محدودیت دارند، هنوز بسیاری از کارها را می توانید مانند گذشته انجام دهید؛ پیاده روی، راهپیمایی سبک، دوچرخه سواری و شنا از جمله فعالیت هایی هستند که برای افراد دارای ایمپلنت بی خطرند. 

 
اگر توصیه های پزشکتان را رعایت کنید، می توانید انتظار نتایج درازمدت خوبی داشته باشید زیرا بیش از ۹۰ درصد از ایمپلنت های زانو، به خوبی تا ۱۵ سال پس از جراحی کار می کنند.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...
 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...