تاندونیت آشیل

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 
تاندون آشیل بزرگترین تاندون در بدن است که عضلات پشت ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند و شما را کمک می کند تا فعالیت هایی مانند راه رفتن، دویدن و پریدن را انجام دهید. هر چند این تاندوم می تواند در برابر استرس های ناشی دویدن و یا پریدن مقاومت کند، گاهی مستعد به ایجاد پارگی های کوچک، به علت استفاده بیش از حد یا استرس های زیاد و تکرار شونده است. بعضی از بیماران گردش خون ضعیفی به تاندون آشیل دارند. 

 

 

با وجود این جریان خون ضعیف و استرس های تکراری بر روی تاندون، ترمیم پارگی های کوچک بسیار دشوار خواهد بود. در نهایت این ها می تواند منجر به ضخیم شدن و ضعیف شدن تاندون شود که معمولا بسیار دردناک است. این وضعیت به عنوان تاندونیت آشیل شناخته می شود.

افراد میانسال ، ورزشکاران و افراد مسن احتمال ابتلا به این نوع آسیب دیدگی را دارند. تاندونیت آشیل در حدود 6-18٪ از ورزشکاران دیده می شود. انجام  ورزشهایی مانند بسکتبال، فوتبال و ورزش های راکتی (مثل تنیس) می تواند به ایجاد این وضعیت کمک می کند. رقاص ها و ژیمناست ها نیز مستعد ابتلا به این بیماری هستند. دویدن، نیرویی تا هشت برابر وزن بدن ایجاد می کند که استرس های مکرر و قابل توجهی را بر روی تاندون اعمال می کند. با گذشت زمان، تاندون آشیل ممکن است ضعیف شود و می تواند پارگی های کوچکی ایجاد گردد که به طور بالقوه توانایی دارد تا منجر به پارگی کامل تاندون شود.


علل تاندونیت آشیل
همانطور که پیشتر گفته شد، تاندونیت آشیل اغلب ناشی از استفاده بیش از حد و یا حرکت مکرر تاندون است که ممکن است در طول ورزش، کار و یا فعالیت های دیگر رخ دهد. پارگی های ظریف تاندون همچنین می تواند در حین ورزش، به خصوص اگر ورزش شما برای مدت زمان زیادی طول بکشد، ایجاد شود. به دلیل این حرکات مداوم و شدید، این پارگی ها ممکن است قادر به ترمیم سریع و یا کامل نباشند.

همچنین برخی از فعالیت ها در طی کار و در خانه می توانند بر روی تاندون آشیل فشار وارد کنند که باعث می شود تاندون را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد این آسیب قرار دهد. اگر شما اضافه وزن دارید، احتمال ایجاد  تاندونیت آشیل به دلیل اینکه تاندون آشیل تحمل کننده وزن شماست، بیشتر است. اگر کلسترول بالا در خانواده تان شیوع دارد، شما در خطر ایجاد تاندونیت آشیل هستید.


علائم تاندونیت آشیل
ممکن است شما درد خفیف تا شدیدی را در اطراف مچ پا یا ساق پایتان تجربه کنید. شما همچنین ممکن است متوجه تورمی در اطراف مچ پایتان شوید. از دیگر علائم تاندونیت آشیل، احساس ضعف تاندون در زمانی ست که شما سعی دارید درحین راه رفتن، با پای آسیب دیده فشاری را وارد کنید.

تشخیص تاندونیت آشیل
پزشکتان سوالات خاصی را از بیماری شما خواهد پرسید. او معاینه خاصی را از پشت ساق پای شما به عمل خواهد آورد. پزشک ممکن است قادر باشد، ضخیم شدن تاندون را با انگشت لمس و حس کند. اگر علائم شما شدید باشد، پزشکتان ممکن است برایتان یک عکس رادیولوژی ، سونوگرافی یا MRI درخواست کند. به طور کلی بررسی های دیگر لازم نیست و وی می تواند تشخیص را بر اساس علائم بالینی و سابقه بیماری بگذارد.


عوارض تاندونیت آشیل
گزانتوم 
Xanthoma ( یک وضعیت پوستی که در آن چربی در زیر پوست رسوب می کند ) در بیماران مبتلا به کلسترول بالا می تواند در تاندون آشیل ایجاد شود.


درمان تاندونیت آشیل
مثل همیشه، درمان اولیه بر اساس رویکردی محافظه کارانه است. با پرهیز از نرمش  یا ورزش، باید به پا استراحت داده شود. داروهای ضد درد می تواند برای کاهش درد استفاده شود. شما ممکن است نیاز به پوشیدن کفش مناسب، نسبتا نرم و تغییر در روش ورزش داشته باشید تا استرس به تاندون کاهش یابد. هر چه درمان زودتر شروع گردد، شانس بهبود بیشتر خواهد بود.

حتی موارد خفیف تاندونیت آشیل می تواند نیاز به هفته ها تا ماه ها استراحت داشته باشد تا تاندون خود را ترمیم کند. بیماران نیاز به زمان کافی برای بهبود آسیب دارند  و نباید در شروع  ورزش و فعالیت هایی که برای تاندون استرس زا هستند، عجله کنند.

فیزیوتراپیست ممکن است برایتان تمرین هایی خاص را تجویز کند تا ساق پا را  دوباره قوی و انعطاف پذیر کند.

پزشکتان ممکن است یک بریس شب را برای خم نگه داشتن پایتان برایتان تجویز کند تا تاندون آشیل شما در هنگام خواب کوتاهتر و محکم تر باشد. اگر درد یا سفتی شما همچنان ادامه یابد ، پزشکتان ممکن است برایتان یک چکمه و یا وسایلی مشابه را برای محافظت مچ و پایتان، به مدت 4 تا 6 هفته تجویز نماید تا تاندون فرصت ترمیم پیدا کند.

درمان برای مشکلات شدید مانند پارگی های بزرگتر ممکن است نیاز به عمل جراحی و یا وسایل محافظ ساق پا در حرکت، باشد.

شما در طول مدت درمان نمی توانید سیگار بکشید، چون سیگار کشیدن، سرعت بهبود را به وسیله کاهش جریان خون کاهش داده و ترمیم بافت را به تاخیر می اندازد.

اگر شما شرایط پزشکی دیگری مانند دیابت یا بیماری قلبی داشته باشید که خطرات مرتبط با عمل جراحی را افزایش می دهد، پزشکتان ممکن است روش های درمان غیر جراحی را تجویز نماید.

عموما درمان تاندونیت آشیل طولانی ست، اما اکثر مردم می توانند به ورزش و فعالیت های دیگر باز گردند.


پیشگیری از تاندونیت آشیل
اکثر صدمات تاندون آشیل هنگام ورزش رخ می دهد و قابل پیشگیری است. شما می توانید بدن خود را قبل از ورزش با انجام 5 تا 10 دقیقه پیاده روی یا دوچرخه سواری به تدریج گرم کنید. شما همچنین می توانید تمرینات کششی تاندون را انجام دهید. پس از ورزش شدید هم با حدود 5 دقیقه دویدن آهسته، پیاده روی و یا کشش، بدن خود را سرد کنید. در طی ورزش یا هر گونه فعالیت شدید، کفش های مناسب و دارای پاشنه نرم بپوشید. شما همچنین می توانید از  پد پاشنه و یا دیگر وسایلی که استرس در تاندون آشیل را کاهش می دهند، استفاده کنید.

منبع: mediran.info

 

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...