آسیب های منیسک زانو

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

meniscus tear.jpg - 219.26 Kbنیروی چرخشی زانو هنگامی که وزن بدن را حمل می کند به آسانی به مینیسک ها آسیب می رساند . چرخش سریع ران در حالیکه پاها ساکن هستند می تواند باعث پارگی یک قسمت و یا کل مینیسک شود (برای مثال هنگام دریبل بسکتبال مقابل حریف یا چرخش برای زدن توپ تنیس ). اگر پارگی جزئی باشد مینیسک از جلو و عقب به زانو متصل می ماند و اگر پارگی وسیع باشد احتمالاً مینیسک بوسیله رشته ای از غضروف آویزان می شود . وخامت پارگی به محل و وسعت آن بستگی دارد.

علائم آسیب چیست؟

معمولاً زمانیکه افراد از ناحیه مینیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده مینیسک بین استخوانهای ران و درش ت نی قرار گی رند درد شدیدی رخ می دهد . چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اند کی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتیکه مفصل با مایع تولید شده بوسیله سینوویوم 1 در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد. درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب ش ده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا رخ داده و درمان نشده باشد، ماهها یا سالها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل" تیک"می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم صدمه مینیسک نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

تشخیص صدمات مینیسک چگونه است؟

پزشک با توجه به توضیحاتی که بیمار از آغاز درد و تورم در اختیار او قرار می دهد احتمالاً معاینات فیز یکی انجام داده و از زانو رادیوگرافی می گیرد . معاینه نیز ممکن است شامل این آزمایش باشد که پزشک زانو را خم کرده و سپس در حالیکه آنرا باز می کند، ساق پا را به داخل خارج می چرخاند . درد یا شنیدن صدای تیک بر پارگی مینیسک اشاره دارد. برای تایید تشخیص صدمه احتما لاً تست " MRI" توصیه شود . همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص و درمان پارگی مینیسک روش آرتروسکوپی را بکار ببرد.

meniscus tear-arthroscopy.jpg - 253.70 Kbچگونه مینیسک صدمه دیده درمان می شود؟

اگر پارگی خفیف باشد و درد و دیگرعلائم برطرف شود پزشک احتمالاً برنامه تقویت عضلات را تجویز می کند . انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات مینیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

درمانگر باید مطمئن باشد که بیمار تمرینات را به درست ی انجام دهد، بدون این که احتمال بروز آسیب جدید یا تکرار صدمه قبلی وجود داشته باشد تمرینات زیر به منظور تقویت ع ضله چهارسر ران و همسترینگ و افزا یش انعطاف پذیری و قدرت بعد از صدمه به مینیسک طراحی شده اند :

- گرم کردن مفصل بوسیله رکاب زدن روی دوچرخه ثابت ، سپس اکستنشن پا (باید از صاف کردن بیش از حد خودداری کرد)

- اکستنشن پا در حالت نشسته(ممکن است در این حالت وزنه ای روی مچ پا قرار داده شود.)

- بالا آوردن پا در حالت درازکش با شکم بر روی زمین.

- تمرین در استخر شامل دویدن با بیشترین سرعت ممکن در جایی که عمق آب در حد سینه باشد.

- اجرای حرکات جنبشی کوتاه در حالیکه در کناره استخر قرار گرفته و بالا آوردن هر پا تا 90 درجه در حالیک ه عمق آب تا سینه بوده و مصدوم کمر خود را به کناره استخر می فشارد.

در صورتیکه پارگی مینیسک وسعت بیشتری دارد احتمالاً پزشک برای مشاهده میزان آسیب و ترمیم یا جراحی « آرتروسکوپیک » پارگی، جراحی باز را انجام می دهد . اگر بیمار نسبتاً جوان است، آسیب در ناحیه ای با جریان خون مناسب رخ داده و همچنین رباط ها سالم باشند، پزشک می تواند مینیسک را در جای اول خود بخیه بزند . اکثر ورزشکاران جوان قادرند که با مراقبت از منیسک های ترمیم شده خود به ورزش های قدرت ی بازگردند در صورتیکه بیمار مسن تر بوده یا جریان خون آن محل ضعیف است پزشک لازم است بخش کوچکی از مینیسک را برای هموار کردن سطح آن قطع کند . در برخی موارد نیز پزشک مینیسک را برداشته که در این صورت احتمال ایجاد تغییرات مخرب نظیر" استئوآرتیت "بیشتر خواهد بود.

پژوهشگران علوم پزشکی شیوه ای بنام " allograft " را مورد بررسی قرار داد ند که در آن جراح، مینیسک را با مینیسک یک جسد جایگزین می کند . مینیسک پیوندی، شکننده بوده و ممکن است به آسانی چروکیده و پاره شود.

پژوهشگران همچنین تلاش می کنند که مینیسک پاره را با مینیسک مصنوعی تعویض کنند اما این روش حتی موفقیت کمتری نسبت به شیوه"allograft "  دارد.

بهبود پس از جراحی ترمیم مینیسک، چندین هفته به طول می انجامد و در صورت برداشتن مینیسک در انجام فعالیت های روزمره و شغلی محدودیت بیشتری بوجود می آید با این حال با قرار دادن وزنه ای بروی مفصل واقعاً می تواند بهبودی را تسریع کند بدون در نظر گرفتن شکل و نحوه جراحی معمولاً توانبخشی شامل قدم زدن، خم کردن زانوها و انجام تمریناتی است که عضلات پا در آن کشیده شده و تقویت می شوند بهترین نتایج در درمان صدمات مینیسک در افرادی حاصل شده که در آنها تغییرات غضروفی دیده نشده و کسانی که رباط متقاطع قدامی آنان سالم مانده است.

 • انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات مینیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...