9 نشانه که با وجود آنها نباید ورزش کنید

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

  امروز همه برای حفظ تناسب اندام خود تلاش می کنند. فواید ورزش برای قلب و سلامت کلی بدن بر اثبات شده و بر کسی پوشیده نیست، اما گاهی اوقات لازم است برای حفظ سلامتی خود از ورزش کردن پرهیز کنیم. در این مقاله به برسی دلایل و عذرهایی که با وجود آنها نباید به تمرین کردن مشغول شوید می پردازیم.

وقتی مریض هستید

اگر احساس خوبی ندارید ورزش می کنید، حتی اگر یک سردرد ساده باشد. تمرین در چنین وضعیتی می تواند فشار بر سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد و مدت زمان بیماری را طولانی تر کند، در نتیجه باید مدت زمان بیشتری دور از تمرینات باشید. انجام ورزش در حالی که بیمار هستید می تواند باعث ایجاد آسیب های دیگری شود و تمرکز شما را به هم بزند. پس سعی کنید زمانیکه مریض هستید به استراحت بپردازید و از انجام تمرینات ورزشی خود داری کنید.

 زمانی که به اندازه کافی بهبود نیافته اید

تا زمانی که کاملا از بیماری بهبود نیافته اید و به روال عادی برنگشته اید شروع به انجام تمرینات ورزشی نکنید. اگر در حالی که بهبود کامل نیافته اید برای انجام تمرینات ورزشی به باشگاه بروید ممکن است که آثار بیماری دوباره نمایان شوند و در روند بهبودی اختلال وارد کنند. لازم است که به آرامی و با دقت شروع به انجام تمرینات ورزشی کنید. پس بعد از بیماری برای انجام دوباره تمرینات ورزشی عجله نکنید.

 هنگامی که تحت استرس زیادی هستید

گاهی اوقات که برای انجام تمرینات ورزشی به باشگاه می روید احساس ناراحتی می کنید و بدنتان به شما می گوید که خسته شده اید در حالی که فعالیت خاصی انجام نداده اید. اگر ناراحت هستید و استرس دارید به خانه بروید و بعد از خوردن یک وعده غذای سالم کمی استراحت کنید تا استرسان رفع شود. به یاد داشته باشید که در طول تمرینات ورزشی نه تنها سلامت جسمی دارای اهمیت می باشد بلکه سلامتی روحی نیز به همان اندازه مهم می باشد.

 

هنگامی که شما آسیب دیده اید

هر آسیبی که دیده اید قبل از شروع تمرینات ورزشی سعی کنید از بهبودی کامل خود مطمئن شوید. اگر در حالی که هنوز مصدوم هستید ورزش کنید احتمال آن وجود دارد که آسیب دیدگی شما از قبل هم بیشتر شود. اگر مشکل خاص جسمی دارید قبل از انجام هر ورزشی با دکتر خود یا یک فیزیولوژیشت ورزشی صحبت کنید.

 هنگامی که تجهیزات مناسبی ندارید

در هر ورزشی مشغول فعالیت هستید سعی کنید قبل از هر چیزی تجهیزات ضروری و مورد نیاز آن رشته را تهیه کنید. نداشتن تجهیزات مناسب می تواند منجر به آسیب دیدگی شود. برای تهیه ابزار ورزشی سعی کنید به فروشگاهی بروید که کارکنان آن اطلاعات زیادی در مورد رشته ها و وسایل مورد نیاز هر رشته ای داشته باشند. به عنوان مثال انواع مختلفی از کفش های ورزشی بسته به پاهای شما وجود دارند که آن را از هر جایی می توانید تهیه کنید، اما تجهیزات دیگری مانند چرخ دنده سوارکاری را باید از یک منبع حرفه ای بخرید.

 

هنگامی که خمار هستید

اگر هنوز تحت تاثیر مشروبات که شب گذشته خورده اید هستید از انجام هرگونه فعالیت ورزشی پرهیز کنید. در این شرایط باید به مقدار کافی آب بنوشید و مطمئن شوید که به حالت اولیه برگشته اید، سپس شروع به تمرین کنید. به یاد داشته باشید که بدن برای پردازش یک واحد الکل به یک ساعت زمان نیاز دارد. این زمان با توجه به میزان الکلی که مصرف کرده اید در شما متفاوت می باشد. مثلا اگر 4 پیمانه نیم لیتری آبجو مصرف کرده اید به 11 ساعت زمان نیاز دارید تا تاثیر الکل در بدنتان تمام شود.

 زمانی که حامله هستید

قوانین مربوط به کارهای دوران بارداری یک کتاب حجیم می باشد اما در اینجا بحث ما فقط ورزش است.  نکته اصلی این است که زمانی که باردار هستید تا وقتیکه دکتر و یا مامای شما به شما اجازه می دهد می توانید با رعایت بعی نکات به ورزش کردن بپردازید. در سه ماهه اول بارداری می توانید بیشتر تمرینات را انجام دهید اما از ماه سوم به بعد باید با انجام مشاوره های حرفه ای به ورزش کردن بپردازید و از انجام بسیاری از حرکات خطرناک خودداری کنید.

 پس از زایمان

بعضی ها فکر می کنند که بعد از زایمان فورا می توانند به تمرینات ورزشی سنگینی که در گذشته انجام داده اند بپردازند. اما این کار به شدت خطرناک است و سلامت مادر را به خطر می اندازد. در 6 هفته اول بعد از زایمان نباید هیچ ورزش سنگینی انجام دهید. از هفته 6 تا 11 کم کم شروع به انجام تمرینات سبک کرده و بعد از هفته 11 می توانید به مرور مثل قبل به تمرینات ورزشی خود مشغول باشید.

 نداشتن انگیزه

با خودتان صادق باشید. اگر واقعا نمی خواهید که ورزش کنید و انگیزه ای برای ادامه آن ندارید بهتر است همین الان از آن دست بردارید. داشتن انگیزه نه تنها در ورزش بلکه در هر جنبه ای در زندگی ضروری و لازم است. اگر انجام دادن تمرینات ورزشی را کاری بیهوده و خسته کننده میدانید بهتر است کمی در این مورد تجدید نظر کنید. برای ایجاد تنوع و علاقه بیشتر به آن سعی کنید حرکات جالبی را به آن اضافه کنید و یا در کلاس های رقص، اسکیت یا آیروبیک شرکت کنید.

 

 

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • خیلی‌ها معتقدند دویدن برای زانو بد است و می‌تواند به‌تدریج موجب ساییدگی در آن شود ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد. محققان میگویند این تفکر که دویدن مسافت‌های طولانی برای زانو مضر است یک افسانه است.

  ادامه مطلب...
 • تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید.

  ادامه مطلب...
 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...