9 نشانه که با وجود آنها نباید ورزش کنید

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

  امروز همه برای حفظ تناسب اندام خود تلاش می کنند. فواید ورزش برای قلب و سلامت کلی بدن بر اثبات شده و بر کسی پوشیده نیست، اما گاهی اوقات لازم است برای حفظ سلامتی خود از ورزش کردن پرهیز کنیم. در این مقاله به برسی دلایل و عذرهایی که با وجود آنها نباید به تمرین کردن مشغول شوید می پردازیم.

وقتی مریض هستید

اگر احساس خوبی ندارید ورزش می کنید، حتی اگر یک سردرد ساده باشد. تمرین در چنین وضعیتی می تواند فشار بر سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد و مدت زمان بیماری را طولانی تر کند، در نتیجه باید مدت زمان بیشتری دور از تمرینات باشید. انجام ورزش در حالی که بیمار هستید می تواند باعث ایجاد آسیب های دیگری شود و تمرکز شما را به هم بزند. پس سعی کنید زمانیکه مریض هستید به استراحت بپردازید و از انجام تمرینات ورزشی خود داری کنید.

 زمانی که به اندازه کافی بهبود نیافته اید

تا زمانی که کاملا از بیماری بهبود نیافته اید و به روال عادی برنگشته اید شروع به انجام تمرینات ورزشی نکنید. اگر در حالی که بهبود کامل نیافته اید برای انجام تمرینات ورزشی به باشگاه بروید ممکن است که آثار بیماری دوباره نمایان شوند و در روند بهبودی اختلال وارد کنند. لازم است که به آرامی و با دقت شروع به انجام تمرینات ورزشی کنید. پس بعد از بیماری برای انجام دوباره تمرینات ورزشی عجله نکنید.

 هنگامی که تحت استرس زیادی هستید

گاهی اوقات که برای انجام تمرینات ورزشی به باشگاه می روید احساس ناراحتی می کنید و بدنتان به شما می گوید که خسته شده اید در حالی که فعالیت خاصی انجام نداده اید. اگر ناراحت هستید و استرس دارید به خانه بروید و بعد از خوردن یک وعده غذای سالم کمی استراحت کنید تا استرسان رفع شود. به یاد داشته باشید که در طول تمرینات ورزشی نه تنها سلامت جسمی دارای اهمیت می باشد بلکه سلامتی روحی نیز به همان اندازه مهم می باشد.

 

هنگامی که شما آسیب دیده اید

هر آسیبی که دیده اید قبل از شروع تمرینات ورزشی سعی کنید از بهبودی کامل خود مطمئن شوید. اگر در حالی که هنوز مصدوم هستید ورزش کنید احتمال آن وجود دارد که آسیب دیدگی شما از قبل هم بیشتر شود. اگر مشکل خاص جسمی دارید قبل از انجام هر ورزشی با دکتر خود یا یک فیزیولوژیشت ورزشی صحبت کنید.

 هنگامی که تجهیزات مناسبی ندارید

در هر ورزشی مشغول فعالیت هستید سعی کنید قبل از هر چیزی تجهیزات ضروری و مورد نیاز آن رشته را تهیه کنید. نداشتن تجهیزات مناسب می تواند منجر به آسیب دیدگی شود. برای تهیه ابزار ورزشی سعی کنید به فروشگاهی بروید که کارکنان آن اطلاعات زیادی در مورد رشته ها و وسایل مورد نیاز هر رشته ای داشته باشند. به عنوان مثال انواع مختلفی از کفش های ورزشی بسته به پاهای شما وجود دارند که آن را از هر جایی می توانید تهیه کنید، اما تجهیزات دیگری مانند چرخ دنده سوارکاری را باید از یک منبع حرفه ای بخرید.

 

هنگامی که خمار هستید

اگر هنوز تحت تاثیر مشروبات که شب گذشته خورده اید هستید از انجام هرگونه فعالیت ورزشی پرهیز کنید. در این شرایط باید به مقدار کافی آب بنوشید و مطمئن شوید که به حالت اولیه برگشته اید، سپس شروع به تمرین کنید. به یاد داشته باشید که بدن برای پردازش یک واحد الکل به یک ساعت زمان نیاز دارد. این زمان با توجه به میزان الکلی که مصرف کرده اید در شما متفاوت می باشد. مثلا اگر 4 پیمانه نیم لیتری آبجو مصرف کرده اید به 11 ساعت زمان نیاز دارید تا تاثیر الکل در بدنتان تمام شود.

 زمانی که حامله هستید

قوانین مربوط به کارهای دوران بارداری یک کتاب حجیم می باشد اما در اینجا بحث ما فقط ورزش است.  نکته اصلی این است که زمانی که باردار هستید تا وقتیکه دکتر و یا مامای شما به شما اجازه می دهد می توانید با رعایت بعی نکات به ورزش کردن بپردازید. در سه ماهه اول بارداری می توانید بیشتر تمرینات را انجام دهید اما از ماه سوم به بعد باید با انجام مشاوره های حرفه ای به ورزش کردن بپردازید و از انجام بسیاری از حرکات خطرناک خودداری کنید.

 پس از زایمان

بعضی ها فکر می کنند که بعد از زایمان فورا می توانند به تمرینات ورزشی سنگینی که در گذشته انجام داده اند بپردازند. اما این کار به شدت خطرناک است و سلامت مادر را به خطر می اندازد. در 6 هفته اول بعد از زایمان نباید هیچ ورزش سنگینی انجام دهید. از هفته 6 تا 11 کم کم شروع به انجام تمرینات سبک کرده و بعد از هفته 11 می توانید به مرور مثل قبل به تمرینات ورزشی خود مشغول باشید.

 نداشتن انگیزه

با خودتان صادق باشید. اگر واقعا نمی خواهید که ورزش کنید و انگیزه ای برای ادامه آن ندارید بهتر است همین الان از آن دست بردارید. داشتن انگیزه نه تنها در ورزش بلکه در هر جنبه ای در زندگی ضروری و لازم است. اگر انجام دادن تمرینات ورزشی را کاری بیهوده و خسته کننده میدانید بهتر است کمی در این مورد تجدید نظر کنید. برای ایجاد تنوع و علاقه بیشتر به آن سعی کنید حرکات جالبی را به آن اضافه کنید و یا در کلاس های رقص، اسکیت یا آیروبیک شرکت کنید.

 

 

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...
 • مجبور نیستید برای صاف کردن شکم، فقط تمرینات کرانچ انجام دهید. یوگا نتایج بهتری برایتان دارد تمرینات تخصصی شکم را را در ادامه ببینید.


  هتر پترسون، مربی یوگا می‌گوید، اگر به هماهنگی تمرینات سنتی یوگا دقت کنید، درمی‌یابید که بر تعادل هسته مرکزی بدن و عضلات اصلی بدن تمرکز دارد.

  ادامه مطلب...
 • از مهمترین نکاتی که در سلامتی یک ورزشکار نقش تعیین کننده دارد اهمیتی است که او به تغذیه خود میدهد. تغذیه مناسب همچنین اثرات مهمی در کارآیی ورزشی ورزشکار دارد. نیاز بدن انسان به مایعات و انرژی که از راه مواد غذایی تامین میشود برحسب سن، جثه، وضعیت بدنی و نوع ورزشی که انجام میدهد متفاوت است و این نیاز باید برحسب شرایط بطور مناسبی تعدیل شود. باید انرژی مورد نیاز برای فعالیت ورزشی را از ترکیب مناسبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین بدست آورد.

   

  ادامه مطلب...
 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...