۱۰ نکته از علتهای شایع صدمات بدنسازی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 صدمه دیدن  همیشه برای بدن سازانی که در هنگام  فعالیتهای بدنی بی دقت هستند همواره وجود دارد  .یکی‌ از مهمترین مشکلاتی که باعث پیشرفت نکردن میشود آسیب دیدگی بعلت بی‌ دقتی می‌باشد.


در این مقاله ما سعی‌ بر آن داریم تا با گفتن نکاتی‌ سلامت تمرین شما را تضمین کنیم تا شما بتوانید بدون هیچ مشکلی‌ تمرینات خود را ادامه دهید.اگر شما دچار آسیب دیدگی هستید این به آن معنا نیست که شما باید تمرینات خود را متوقف کنید بلکه شما باید با رعایت اصول پیشگیرانه تمرینات خود را بدون درد ادامه دهید.در زیر برای شما ۱۰ مورد از رایج‌ ترین عواملی که باعث آسیب دیدگی میشود را برای شما بیان خواهیم کرد:

۱) تمرین با فرم نا صحیح حرکات
یکی‌ از اصلی‌‌ترین عوامل آسیب دیدگی تمرین کردن با فرم نا صحیح حرکات می‌باشد.انجام حرکات با فرم نا صحیح خیلی‌ سریعتر از آنچه که فکرش را بکنید باعث آسیب دیدگی به مفاصل یا عضلات شما خواهد شد.مکانیسم بدن هر فردی منحصر به همان فرد می‌باشد.دست‌ها و پاها فقط در مسیر‌های مشخص میتوانند حرکت کنند.اگر شما فشار بیش از حد به آنها وارد کنید امکان آسیب دیدگی بسیار زیاد می‌باشد.

۲) تمرین با وزنه‌های بسیار سنگین
یکی‌ دیگر از عوامل رایج آسیب دیدگی تمرین کردن با وزنه‌های بسیار سنگین می‌باشد طوری که این وزنه‌ها خارج از توان بدن ساز می‌باشد.به علت سنگینی‌ وزنه‌ها و عدم ناتوانی بدن ساز مجبور میشود که وزنه را با حالتی پرتابی بالا و پایین ببرد تا بتواند تکرار‌های خود را کامل کند.در این حالت به کمر و مفاصل سر شانه فشار بیش از حد وارد میشود و نکته دیگر این است که در این حالت دیگر از عضلات برای بلند کردن وزنه استفاده نمی‌شود بلکه سرعت ایجاد شده توسط فرد است که باعث بلند کردن وزنه میشود.
اما چگونه باید فهمید که یک وزنه برای شما سنگین می‌باشد؟اگر می‌بینید که در هنگام پایین آوردن وزنه نمیتوانید آن را کنترل کنید یا برای لیفت کردن مجبورید با حالتی پرتابی آن را لیفت کنید پس وزنه برای شما سنگین می‌باشد.

۳) گرم کردن نا صحیح
همیشه سعی‌ کنید فرایند‌های گرم کردن، حرکات کششی و سرد کردن جز برنامه شما باشد.انجام این حرکات به واسطه‌ افزایش فشار خون و آمادگی عضلات برای تمرین باعث کاهش احتمال آسیب دیدگی در شما خواهد شد.رعایت فرم صحیح حرکات نیز علاوه بر تمرین صحیح عضلات باعث عدم آسیب دیدگی میشود.

۴) انجام تمرینات مشکل آفرین
اگر هنگام انجام یک تمرین خاص دردی را در یک ناحیه از بدن خود حس می‌کنید بهتر است که آن حرکت را با یک حرکت دیگر تعویض کنید تا فشار از روی ناحیه ای‌ که درد می‌کند برداشته شود.برای مثال اگر سر شانه شما دچار مشکل شده است برای مدتی‌ از انجام پرس سینه دوری کنید و به جای آن از دستگاه پرس سینه یا دستگاه اسمیت استفاده کنید.

 

۵) تقلب
تقلب در انجام حرکات تمرینی نه تنها باعث پیشرفت سریعتر شما نمیشوند بلکه احتمال آسیب دیدگی شما را افزایش میدهند.انجام تقلب در حرکات برای برداشتن وزنه‌های سنگین تر کسی‌ را تحت تاثیر قرار نخواهد داد و فقط تمرین شما را خراب خواهد کرد.تقلب و انجام تکرار‌های اجباری جز تکنیک‌های بدن سازی هستند.اگر به عضلات فشاری بیش از نقطه ناتوانی آنها وارد شود آنها مجبور به رشد هستند.در واقعیت نیز ثابت شده است که این تکنیک‌ها موثر هستند.اما همچنان باید بگوییم که این تکنیک‌ها ایمن نیستند.اگر این تکنیک‌ها به درستی‌ انجام نشوند ممکن است شما را به طور کامل از بدن سازی دور کنند.

 

۶) فشار مرتب و بیش از حد روی یک مفصل خاص
بسیاری از آسیب‌های بدن سازی مربوط به فشار اعمال شده بیش از حد روی یک مفصل خاص می‌باشد تا جایی که التهاب تاندون‌ها رخ میدهد.انجام تمرینات تا ناتوانی و به صورت پشت سر میتواند باعث التهاب تاندون‌ها و دیگر آسیب دیدگی‌ها شود.

۷) عدم توجه به نصیحت‌های افراد خبره
یکی‌ از اشتباهات بسیاری از افراد بدن ساز عدم توجه به راهنمایی‌های افراد خبره می‌باشد.همیشه قبل از اجرای یک برنامه تمرینی با یک فرد حرفه ای‌ و متخصص گفتگو کنید.مشورت با یک فرد خبره میتواند از همان روز اول شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.بدون راهنمایی و کمک ممکن است شما وقت بسیار زیادی را تلف کنید و به خود آسیب‌های غیر ضروری را وارد نمائید.

۸) تنفس ناصحیح
تمرینات با وزنه سبب یک افزایش فشار خون کوتاه مدت میشود.اگر در این هنگام نفس خود را نیز نگه دارید میزان این افزایش فشار در تمرینات بیشتر هم خواهد شد.عدم رعایت صحیح تنفس در تمرینات میتواند باعث ایجاد حالت تعوع و یا حتی ممکن است منجر به بیهوشی فرد شود.

۹) نبودن مراقب
اگر که می‌خواهید سنگین تمرین کنید در برخی‌ مواقع شما به یک مراقب نیاز خواهید داشت.کمک خواستن از یک فرد در طول تمرینات سنگین هیچ مانع ای‌ ندارد.از این طریق شما میتوانید با بیشترین فشار ممکن تمرین کنید.داشتن یک مراقب کاربلد موجب میشود تا شما با خیال راحت از تمام توان خود را طول تمرینات استفاده کنید.مراقب میتواند در زمان‌های حساس با کمک به شما تمرین شما را کارامد تر از قبل کند.

۱۰) فرسوده شدن مفاصل
برخی‌ از عضلات نظیر عضلات سر شانه مقدار بسیار کمی‌ در آنها جریان خون وجود دارد و مواد موجود در خون کمتر به این نقاط میرسند.تاندون‌های این ناحیه به مقدار بسیار کمی‌ اکسیژن دریافت میکنند و به همین دلیل بسیار بیشتر در معرض فرسوده شدن قرار میگیرند.کمبود وجود منابع خونی در عضلات سر شانه یکی‌ از دلایلی است که این ناحیه دیرتر از بقیه عضلات نسبت به آسیب دیدگی‌ها بهبود می‌یابد.سایت اد کوان.اگر شما احساس خوبی‌ ندارید یا احساس تمرین زدگی دارید بهتر است که در خانه بمانید و استراحت کنید.اگر دچار آسیب دیدگی هستید در هنگام صبح و قبل از خواب حرکات کششی را انجام دهید.هنگامی که شما با باید‌ها و نباید‌های بدن سازی آنها شوید آنگاه خیلی‌ سریعتر و بهتر میتوانید به اهداف خود برسید و آسیب دیدگی هم دیگر به ندرت در شما مشاهده خواهد شد.

منبع : edcoan.ir

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...