۱۰ نکته از علتهای شایع صدمات بدنسازی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 صدمه دیدن  همیشه برای بدن سازانی که در هنگام  فعالیتهای بدنی بی دقت هستند همواره وجود دارد  .یکی‌ از مهمترین مشکلاتی که باعث پیشرفت نکردن میشود آسیب دیدگی بعلت بی‌ دقتی می‌باشد.


در این مقاله ما سعی‌ بر آن داریم تا با گفتن نکاتی‌ سلامت تمرین شما را تضمین کنیم تا شما بتوانید بدون هیچ مشکلی‌ تمرینات خود را ادامه دهید.اگر شما دچار آسیب دیدگی هستید این به آن معنا نیست که شما باید تمرینات خود را متوقف کنید بلکه شما باید با رعایت اصول پیشگیرانه تمرینات خود را بدون درد ادامه دهید.در زیر برای شما ۱۰ مورد از رایج‌ ترین عواملی که باعث آسیب دیدگی میشود را برای شما بیان خواهیم کرد:

۱) تمرین با فرم نا صحیح حرکات
یکی‌ از اصلی‌‌ترین عوامل آسیب دیدگی تمرین کردن با فرم نا صحیح حرکات می‌باشد.انجام حرکات با فرم نا صحیح خیلی‌ سریعتر از آنچه که فکرش را بکنید باعث آسیب دیدگی به مفاصل یا عضلات شما خواهد شد.مکانیسم بدن هر فردی منحصر به همان فرد می‌باشد.دست‌ها و پاها فقط در مسیر‌های مشخص میتوانند حرکت کنند.اگر شما فشار بیش از حد به آنها وارد کنید امکان آسیب دیدگی بسیار زیاد می‌باشد.

۲) تمرین با وزنه‌های بسیار سنگین
یکی‌ دیگر از عوامل رایج آسیب دیدگی تمرین کردن با وزنه‌های بسیار سنگین می‌باشد طوری که این وزنه‌ها خارج از توان بدن ساز می‌باشد.به علت سنگینی‌ وزنه‌ها و عدم ناتوانی بدن ساز مجبور میشود که وزنه را با حالتی پرتابی بالا و پایین ببرد تا بتواند تکرار‌های خود را کامل کند.در این حالت به کمر و مفاصل سر شانه فشار بیش از حد وارد میشود و نکته دیگر این است که در این حالت دیگر از عضلات برای بلند کردن وزنه استفاده نمی‌شود بلکه سرعت ایجاد شده توسط فرد است که باعث بلند کردن وزنه میشود.
اما چگونه باید فهمید که یک وزنه برای شما سنگین می‌باشد؟اگر می‌بینید که در هنگام پایین آوردن وزنه نمیتوانید آن را کنترل کنید یا برای لیفت کردن مجبورید با حالتی پرتابی آن را لیفت کنید پس وزنه برای شما سنگین می‌باشد.

۳) گرم کردن نا صحیح
همیشه سعی‌ کنید فرایند‌های گرم کردن، حرکات کششی و سرد کردن جز برنامه شما باشد.انجام این حرکات به واسطه‌ افزایش فشار خون و آمادگی عضلات برای تمرین باعث کاهش احتمال آسیب دیدگی در شما خواهد شد.رعایت فرم صحیح حرکات نیز علاوه بر تمرین صحیح عضلات باعث عدم آسیب دیدگی میشود.

۴) انجام تمرینات مشکل آفرین
اگر هنگام انجام یک تمرین خاص دردی را در یک ناحیه از بدن خود حس می‌کنید بهتر است که آن حرکت را با یک حرکت دیگر تعویض کنید تا فشار از روی ناحیه ای‌ که درد می‌کند برداشته شود.برای مثال اگر سر شانه شما دچار مشکل شده است برای مدتی‌ از انجام پرس سینه دوری کنید و به جای آن از دستگاه پرس سینه یا دستگاه اسمیت استفاده کنید.

 

۵) تقلب
تقلب در انجام حرکات تمرینی نه تنها باعث پیشرفت سریعتر شما نمیشوند بلکه احتمال آسیب دیدگی شما را افزایش میدهند.انجام تقلب در حرکات برای برداشتن وزنه‌های سنگین تر کسی‌ را تحت تاثیر قرار نخواهد داد و فقط تمرین شما را خراب خواهد کرد.تقلب و انجام تکرار‌های اجباری جز تکنیک‌های بدن سازی هستند.اگر به عضلات فشاری بیش از نقطه ناتوانی آنها وارد شود آنها مجبور به رشد هستند.در واقعیت نیز ثابت شده است که این تکنیک‌ها موثر هستند.اما همچنان باید بگوییم که این تکنیک‌ها ایمن نیستند.اگر این تکنیک‌ها به درستی‌ انجام نشوند ممکن است شما را به طور کامل از بدن سازی دور کنند.

 

۶) فشار مرتب و بیش از حد روی یک مفصل خاص
بسیاری از آسیب‌های بدن سازی مربوط به فشار اعمال شده بیش از حد روی یک مفصل خاص می‌باشد تا جایی که التهاب تاندون‌ها رخ میدهد.انجام تمرینات تا ناتوانی و به صورت پشت سر میتواند باعث التهاب تاندون‌ها و دیگر آسیب دیدگی‌ها شود.

۷) عدم توجه به نصیحت‌های افراد خبره
یکی‌ از اشتباهات بسیاری از افراد بدن ساز عدم توجه به راهنمایی‌های افراد خبره می‌باشد.همیشه قبل از اجرای یک برنامه تمرینی با یک فرد حرفه ای‌ و متخصص گفتگو کنید.مشورت با یک فرد خبره میتواند از همان روز اول شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.بدون راهنمایی و کمک ممکن است شما وقت بسیار زیادی را تلف کنید و به خود آسیب‌های غیر ضروری را وارد نمائید.

۸) تنفس ناصحیح
تمرینات با وزنه سبب یک افزایش فشار خون کوتاه مدت میشود.اگر در این هنگام نفس خود را نیز نگه دارید میزان این افزایش فشار در تمرینات بیشتر هم خواهد شد.عدم رعایت صحیح تنفس در تمرینات میتواند باعث ایجاد حالت تعوع و یا حتی ممکن است منجر به بیهوشی فرد شود.

۹) نبودن مراقب
اگر که می‌خواهید سنگین تمرین کنید در برخی‌ مواقع شما به یک مراقب نیاز خواهید داشت.کمک خواستن از یک فرد در طول تمرینات سنگین هیچ مانع ای‌ ندارد.از این طریق شما میتوانید با بیشترین فشار ممکن تمرین کنید.داشتن یک مراقب کاربلد موجب میشود تا شما با خیال راحت از تمام توان خود را طول تمرینات استفاده کنید.مراقب میتواند در زمان‌های حساس با کمک به شما تمرین شما را کارامد تر از قبل کند.

۱۰) فرسوده شدن مفاصل
برخی‌ از عضلات نظیر عضلات سر شانه مقدار بسیار کمی‌ در آنها جریان خون وجود دارد و مواد موجود در خون کمتر به این نقاط میرسند.تاندون‌های این ناحیه به مقدار بسیار کمی‌ اکسیژن دریافت میکنند و به همین دلیل بسیار بیشتر در معرض فرسوده شدن قرار میگیرند.کمبود وجود منابع خونی در عضلات سر شانه یکی‌ از دلایلی است که این ناحیه دیرتر از بقیه عضلات نسبت به آسیب دیدگی‌ها بهبود می‌یابد.سایت اد کوان.اگر شما احساس خوبی‌ ندارید یا احساس تمرین زدگی دارید بهتر است که در خانه بمانید و استراحت کنید.اگر دچار آسیب دیدگی هستید در هنگام صبح و قبل از خواب حرکات کششی را انجام دهید.هنگامی که شما با باید‌ها و نباید‌های بدن سازی آنها شوید آنگاه خیلی‌ سریعتر و بهتر میتوانید به اهداف خود برسید و آسیب دیدگی هم دیگر به ندرت در شما مشاهده خواهد شد.

منبع : edcoan.ir

 

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • خیلی‌ها معتقدند دویدن برای زانو بد است و می‌تواند به‌تدریج موجب ساییدگی در آن شود ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد. محققان میگویند این تفکر که دویدن مسافت‌های طولانی برای زانو مضر است یک افسانه است.

  ادامه مطلب...
 • تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید.

  ادامه مطلب...
 • تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
  اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر  تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و  کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...