پرهیز و مداوا در صدمات ورزشی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 منظور از بازیابی، فرآیند بیولوژیکی (جسمانی) است که بازیکنان سالم می توانند پس از تمرین از آن استفاده نمایند. هدف از بازیابی ، سرعت بخشیدن هر چه ممکن به بهبودی و رهایی از فشارهای وارده و خارج کردن خستگی از بدن ورزشکار و تجدید توانایی های عملی وی که موقتاً اختلال یافته است،می باشد.بازیابی یک فرآیند درمانی نیست بلکه از صلاحیت و شایستگی یک مربی منشأ می گیرد. در واقع بازیابی بخشی از تمرینات می باشد.

 

 

روش اصلی در بازیابی و در عین حال ساده ترین نحوه استفاده از آن، استراحت غیر فعال، آرامش و خواب کافی می باشد. فاکتورهای اضافی که تأثیر مطلوبی روی مراحل بهبود بدن یک ورزشکار دارند، عبارتند از: رژیم غذایی سالم روزانه ، تغذیه منطقی به همراه تأمین اضافی ویتامین ، مواد معدنی و پروتئین ها و ...

توضیح اینکه بر خلاف تصور، الکل و مواد نیروزای کاذب در فعالیت های تمرینی و یا مسابقه، مراحل بازیابی را به تأخیر می اندازند.

● تمرینات و روش های مربوط به بازیابی


چنین تمریناتی می بایست تا آنجا که ممکن است از فوتبال فاصله داشته باشد. مثلاً می توان به شنا، دویدن های ملایم و تنیس پرداخت.
از سوی دیگر احیای قسمتی از فرآیند درمانی است که برای یک بازیکن آسیب دیده انجام می پذیرد و می بایست توسط پزشک تجویز گردد.

گاهی اوقات یک فعالیت مناسب سبب ایجاد تغییر در محیط تمرینی خواهد گردید و می تواند اثرات مفیدی در بازیابی روانی داشته باشد. البته اینگونه بازیابی، در زمانی که بدن خسته باشد ( پس از مسابقه)به ندرت باعث آزادسازی و رها شدن بدن می گردد. به همین دلیل است که تنها در مرحله دوم مراحل بازیابی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

● بازیابی توسط آب

شایعترین و معمول ترین روش بازیابی، استفاده از روش آب گرم می باشد. در مناطق سرد توصیه می شود ساق پاها و ران ها با آب تقریباً گرم دوش گرفته شوند.

حمام کردن در یک استخر کوچک با آب گرم مؤثرتر از دوش گرفتن است.

این امر می بایست ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. دیگر درمان ها با استفاده از آب به تجهیزات بیشتر نیاز دارد. کاهش سریعتر خستگی از اندام های تحتانی ممکن است در یک وان مخصوص طراحی شده که آب در آن جریان دارد، صورت پذیرد. ماساژ در داخل آب می تواند توسط جریان آب که در یک محیط آبی وجود دارد، صورت گیرد:

 
▪ سونا: حمام سونا سموم بدن را کاهش داده و منحصراً برای پس از تمرینات سخت صورت می گیرد و این امر به خاطر اثرات آرام کننده آن می باشد. ورزشکاران می بایست در مدت زمان ۹تا ۱۲ دقیقه در سونا در محیط گرم بوده و مدت زمان بسیار کوتاهی در یک محیط سرد قرار گیرند. این سیکل می بایست ۲ تا ۳ مرتبه تکرار شود.

 

▪ ماساژ: هدف از ماساژ برای ورزشکاران، باز گرداندن آمادگی فیزیکی کامل برای انجام تمرینات سخت می باشد. همچنین این امر باعث سرزندگی و نشاط در بدن گردیده و بهبودی پس از تمرینات را سبب می گردد. ماساژ کمک می کند تا با استفاده از حرکات عضلات، سموم کاهش یافته و سبب آرامش و استراحت بدن گردد.

 

با استفاده از چراغ مادون قرمز که به طور موضعی استفاده می گردند،می توان به استراحت گروه مشخصی از عضلات کمک نمود. در کشورهایی که تابش نور آفتاب اندک است، می توان با استفاده از تابش اشعه ماوراء بنفش بخصوص در زمستان، از آن حداکثر استفاده را کرد.

نمونه تمریناتی که می توان به هنگام بازیابی پس از مسابقه در تمرین روز بعد ( ۲۴ ساعت بعد ) به کار برد، به شرح ذیل می باشد:

 

الف) مجموعه حرکات ریتمیک

 ۱) راه رفتن در عرض زمین با افزایش تدریجی سرعت ، چرخش دست ها

 ۲) دویدن ریتمیک در عرض زمین، تاب دادن دست ها به راست و چپ

 ۳) دویدن از پهلو با تغییر جهت ۱۸۰ درجه در عرض زمین

۴) راه رفتن و بازکردن دست ها، بالا و پایین بردن دست ها به صورت متناوب

۵) زانو بلند خیلی نرم

۶) شل کردن دست ها و پاها

ب) دویدن های نرم مداوم حدوداً ۲۰ تا۳۰ دقیقه با شدت کم، انجام حرکات کششی یک نفره و ۲ نفره.

لازم به ذکر است در این حالت کشش عضلات نمی بایست با شدت صورت گیرد بلکه باید آرام و کنترل شده باشد .

 

ج) انجام بازی سپک تاکرا (تنیس فوتبال) حدوداً۴۰ تا۳۰ دقیقه

باید توجه داشت برای بازیابی پس از مسابقه، شدت تمرینات و نیز بار تمرین می بایست کاهش یابد تا بدین ترتیب بافت های عضلانی و همبندی به شرایط اولیه بازگردند. به هنگام بازیابی پس از جلسات تمرینی سخت می توان از روش های ذکر شده سونا و ماساژ استفاده کرد که می بایست حتماً در اواسط هفته و حداقل ۷۲ تا ۹۶ ساعت قبل از مسابقه به کار برده شود. استفاده از این روش ها در نزدیک زمان مسابقه توصیه نمی گردد. انجام ورزش شنا به صورت کلاسیک و حرفه ای در اواسط فصل، به دلیل اختلاف در نوع انقباضات عضلانی در شنا و فوتبال، توصیه نمی شود و تنها معطوف به ورزشکاران آسیب دیده می باشد.
 
 
دکتر کورس آقازاده
 
روزنامه ابرار ورزشی

 

 

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • این روزها ما از همه چیز بهترینش را می‌خواهیم. خانه‌ی بهتر، حقوق بهتر، نمره‌های بهتر و حتی زندگی بهتر. میل به بی‌نقص بودن دارد همه‌ی ما را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. شاید بگویید «خُب به خاطر تکامل است دیگر!» ولی سرعتی که ما داریم در تکامل به خرج می‌دهیم دارد سلامتی ما را به باد می‌دهد: هم از نظر ذهنی، هم فیزیکی و هم احساسی. خواسته‌های ما تبدیل به نیازهای‌مان شده‌اند و برای برآورده کردن این نیازها باید سخت کار کنیم. در نتیجه زیادی به خودمان فشار می‌آوریم و بدن‌مان را تبدیل به یک کارخانه‌ی سوخت‌وساز می‌کنیم. بعد بالاخره زمانی می‌رسد که فرسودگی به دنبال کار بیش از حد گریبان‌گیر ما شده است. یکی از دردهای مزمن ناشی از این فرسودگی، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌ای که تاب و توان حتی ساده‌ترین کارها را از ما می‌گیرد. در این مقاله با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن‌درد آشنا می‌شویم.

  ادامه مطلب...
 • رژیم مدیترانه‌ای ممکن است احتمال ابتلا به جنون و آلزایمر را کاهش دهد. بین تمام بیماری‌هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، ضعف حافظه و زوال عقل جزء بدترین و نگران‌کننده‌ترین عوامل هستند. اما خبر خوب برای جمعیت رو به افزایش افراد مسن این است که شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل خطر، قابل اصلاح هستند. این عوامل شامل عادت‌ها و سبکِ زندگی هستند که تحتِ کنترل ما قرار دارند و نقش مهمی در جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد سال‌خورده دارند.

   

  ادامه مطلب...
 • شاید بپرسید که تقویت عضلات کف لگن چه اهمیتی دارند ؟ اما با خواندن این مطلب خواهید دانست که این عضلات نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کنند !

 • پوکی استخوان یک بیماری از استخوان است که استخوان را ضعیف می کند

   

  همانطور که سن ما بیشتر می شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیریم که این مسئله می تواند به شکستگی های دردناک لگن و باسن، مچ دست، ستون فقرات و یا ... منجر شود. هنگامی که یک شکستگی در ستون فقرات رخ می دهد، آن را به نام شکستگی متراکم می نامند.

  ادامه مطلب...
 • کمر دردی که تنها به مدت شش هفته به طول بیانجامد، به عنوان کمر درد شدید (حاد) شناخته می شود. این  کمر درد به شکل های سوزش، کوفتگی، تیر کشیدن، تیز یا کند، واضح یا مبهم احساس می شود. شدت این کمر درد ممکن از میزان خفیف تا سطح شدید در نوسان باشد. همچنین، کمر درد شدید حتی بر نواحی لگن و ران و قسمت باسن بیمار تأثیر گذار است.

  ادامه مطلب...
 • هدف بازتوانی بعد از آسیب های ورزشی برگرداندن ورزشکار به فعالیت فیزیکی نرمال، سلامت مناسب و عملکرد کامل می باشد. فاکتورهای متعددی شامل سن، سطح فعالیت فیزیکی، ساختار بدنی و تمرینات آماده سازی در زمان آسیب بر چگونگی برنامه بازتوانی موثر هستند و مشخص می سازند به چه سرعتی شما از آسیب بهبود خواهید یافت.

  ادامه مطلب...
 • همه ما از فواید ورزش آگاهیم. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.
  اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

   

 • فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

   

 •  فعالیت نوری قندها

  به استثنا ۱ و ۳ - دی‌هیدروکسی- پروپانون، همه قندهایی که تاکنون ذکر شده‌اند، حداقل حاوی یک مرکز فضایی‌اند. ساده‌ترین قند کایرال، ۳ و ۲ - دی‌هیدروکسی پروپانون (گلیسرآلدئید) با یک کربن نامتقارن است. فرم راست‌بر آن R است، به صورتی که در طرحهای فیشر مولکول نشان داده می‌شود، انانتیومر چپ‌بر آن، S می‌باشد.  ادامه مطلب...
 •  کربوهیدراتها (هیدرات‌های کربن یا مواد قندی) یکی از انواع مولکول‌های زیستی هستند که از نظر شیمیایی آنها را پلی‌هیدروکسی‌آلدئید یا پلی‌هیدروکسی‌کتون می‌دانند. هیدرات‌های کربن از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. کربوهیدراتهادر بدن بیشتر به عنوان مولکول‌های ذخیره‌کننده انرژی عمل می‌کنند، اما کاربردهای ساختاری و نقش در انتقال پیام و... نیز دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...