پرهیز و مداوا در صدمات ورزشی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ta1.jpg - 13.74 Kbمنظور از بازیابی، فرآیند بیولوژیكی (جسمانی) است كه بازیكنان سالم می توانند پس از تمرین از آن استفاده نمایند. هدف از بازیابی ، سرعت بخشیدن هر چه ممكن به بهبودی و رهایی از فشارهای وارده و خارج كردن خستگی از بدن ورزشكار و تجدید توانایی های عملی وی كه موقتاً اختلال یافته است،می باشد.بازیابی یك فرآیند درمانی نیست بلكه از صلاحیت و شایستگی یك مربی منشأ می گیرد. در واقع بازیابی بخشی از تمرینات می باشد.

از سوی دیگر احیای قسمتی از فرآیند درمانی است كه برای یك بازیكن آسیب دیده انجام می پذیرد و می بایست توسط پزشك تجویز گردد.

روش اصلی در بازیابی و در عین حال ساده ترین نحوه استفاده از آن، استراحت غیر فعال، آرامش و خواب كافی می باشد. فاكتورهای اضافی كه تأثیر مطلوبی روی مراحل بهبود بدن یك ورزشكار دارند، عبارتند از: رژیم غذایی سالم روزانه ، تغذیه منطقی به همراه تأمین اضافی ویتامین ، مواد معدنی و پروتئین ها و ...

توضیح اینكه بر خلاف تصور، الكل و مواد نیروزای كاذب در فعالیت های تمرینی و یا مسابقه، مراحل بازیابی را به تأخیر می اندازند.

تمرینات و روش های مربوط به بازیابی: چنین تمریناتی می بایست تا آنجا كه ممكن است از فوتبال فاصله داشته باشد. مثلاً می توان به شنا، دویدن های ملایم و تنیس پرداخت.

گاهی اوقات یك فعالیت مناسب سبب ایجاد تغییر در محیط تمرینی خواهد گردید و می تواند اثرات مفیدی در بازیابی روانی داشته باشد. البته اینگونه بازیابی، در زمانی كه بدن خسته باشد ( پس از مسابقه)به ندرت باعث آزادسازی و رها شدن بدن می گردد. به همین دلیل است كه تنها در مرحله دوم مراحل بازیابی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.


byeme_2.jpg - 29.91 Kbبازیابی توسط آب : شایعترین و معمول ترین روش بازیابی، استفاده از روش آب گرم می باشد. در مناطق سرد توصیه می شود ساق پاها و ران ها با آب تقریباً گرم دوش گرفته شوند.

حمام كردن در یك استخر كوچك با آب گرم مؤثرتر از دوش گرفتن است.

این امر می بایست ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بكشد. دیگر درمان ها با استفاده از آب به تجهیزات بیشتر نیاز دارد. كاهش سریعتر خستگی از اندام های تحتانی ممكن است در یك وان مخصوص طراحی شده كه آب در آن جریان دارد، صورت پذیرد. ماساژ در داخل آب می تواند توسط جریان آب كه در یك محیط آبی وجود دارد، صورت گیرد:


stock-footage-man-in-sauna.jpg - 22.51 Kbسونا: حمام سونا سموم بدن را كاهش داده و منحصراً برای پس از تمرینات سخت صورت می گیرد و این امر به خاطر اثرات آرام كننده آن می باشد. ورزشكاران می بایست در مدت زمان ۹تا ۱۲ دقیقه در سونا در محیط گرم بوده و مدت زمان بسیار كوتاهی در یك محیط سرد قرار گیرند. این سیكل می بایست ۲ تا ۳ مرتبه تكرار شود.

 


man massage3.jpg - 78.14 Kbماساژ: هدف از ماساژ برای ورزشكاران، باز گرداندن آمادگی فیزیكی كامل برای انجام تمرینات سخت می باشد. همچنین این امر باعث سرزندگی و نشاط در بدن گردیده و بهبودی پس از تمرینات را سبب می گردد. ماساژ كمك می كند تا با استفاده از حركات عضلات، سموم كاهش یافته و سبب آرامش و استراحت بدن گردد.

 

 

نمونه تمریناتی كه می توان به هنگام بازیابی پس از مسابقه در تمرین روز بعد ( ۲۴ ساعت بعد ) به كار برد، به شرح ذیل می باشد:

 

 

 • مجموعه حركات ریتمیك
 • راه رفتن در عرض زمین با افزایش تدریجی سرعت ، چرخش دست ها
 • دویدن ریتمیك در عرض زمین، تاب دادن دست ها به راست و چپ
 • دویدن از پهلو با تغییر جهت ۱۸۰ درجه در عرض زمین
 • راه رفتن و بازكردن دست ها، بالا و پایین بردن دست ها به صورت متناوب
 • زانو بلند خیلی نرم
 • شل كردن دست ها و پاها
 • دویدن های نرم مداوم حدوداً ۲۰ تا۳۰ دقیقه با شدت كم، انجام حركات كششی یك نفره و ۲ نفره.
 • لازم به ذكر است در این حالت كشش عضلات نمی بایست با شدت صورت گیرد بلكه باید آرام و كنترل شده باشد .
 • انجام بازی سپك تاكرا (تنیس فوتبال) حدوداً۴۰ تا۳۰ دقیقه

 

باید توجه داشت برای بازیابی پس از مسابقه، شدت تمرینات و نیز بار تمرین می بایست كاهش یابد تا بدین ترتیب بافت های عضلانی و همبندی به شرایط اولیه بازگردند. به هنگام بازیابی پس از جلسات تمرینی سخت می توان از روش های ذكر شده سونا و ماساژ استفاده كرد كه می بایست حتماً در اواسط هفته و حداقل ۷۲ تا ۹۶ ساعت قبل از مسابقه به كار برده شود. استفاده از این روش ها در نزدیك زمان مسابقه توصیه نمی گردد. انجام ورزش شنا به صورت كلاسیك و حرفه ای در اواسط فصل، به دلیل اختلاف در نوع انقباضات عضلانی در شنا و فوتبال، توصیه نمی شود و تنها معطوف به ورزشكاران آسیب دیده می باشد.

با استفاده از چراغ مادون قرمز كه به طور موضعی استفاده می گردند،می توان به استراحت گروه مشخصی از عضلات كمك نمود. در كشورهایی كه تابش نور آفتاب اندك است، می توان با استفاده از تابش اشعه ماوراء بنفش بخصوص در زمستان، از آن حداكثر استفاده را كرد.

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...
 • درد زانو یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به پزشکان و شایعترین علت مراجعه مردم به متخصصین ارتوپدی است. زانو مفصل پیچیده ای است و در واقع خود از چند مفصل تشکیل شده است و به علت همین پیچیدگی بدنبال ضربه میتواند به شکل های گوناگون آسیب ببیند. بسیاری از آسیب های زانو را میتوان با روشهای غیر جراحی درمان کرد ولی تعدادی از آنها برای بهبودی نیاز به عمل جراحی دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...